Uzņēmējs Sigits Duduris par Saulkrastu iedzīvotāju sevi sauc jau divdesmit gadus. Nopircis šeit zemesgabalu, uzcēlis māju un daudz enerģijas velta tuvākās apkārtnes seno koka ēku restaurēšanai. Viņš uzskata, ka Saulkrasti par pērli Rīgas līča krastā kļūs tad, ja meklēs jaunus, neierastus attīstības ceļus, nevis atkārtos citu pieredzi.

Lai gan saldūdens zivju audzētājiem ir iespēja attīstīties ar Eiropas naudas atbalstu, zivju cenas tirgū pastāvīgi aug, turklāt veikalos bieži pērkam no Lietuvas ievestās saldūdens zivis un internacionālas izcelsmes lašus un foreles.

Lai kā to vēlētos Ropažu novada iedzīvotāji, autoceļa Rīga–Ērgļi remonts šovasar nesāksies. Pie labas apstākļu sakritības tas tikšot salabots tikai 2021. gadā.

Cerot piesaistīt iedzīvotāju ienākuma nodokļa naudu, Baldones novada dome, sekojot Carnikavas novada pašvaldības piemēram, pēc pašvaldību vēlēšanām 2017. gadā nolēma paaugstināt nekustamā īpašuma nodokli tiem, kuri nav deklarējušies novadā, un apsolīja atlaides deklarētajiem iedzīvotājiem.

"No putekļiem ārā, no dūmiem/Mūs ziedošais pavasars sauc," – tā reiz rakstīja dzejnieks Eduards Veidenbaums. Un kāpēc gan vienu dienu neatmest visam ar roku un nedoties ceļojumā, piemēram, uz Sēliju, lai palūkotos, ar ko tā atšķiras no Pierīgas novadiem?

3. maijā, Imanta Ziedoņa 85. dzimšanas dienā, Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" notiks apbalvojuma "Laiks Ziedonim" ceremonija. Jau piekto reizi tiks pasniegts apbalvojums pasniegts piecās nominācijās – "Kedas", "Rabarbers", "Bize", "Taureņu uzbrukums" un "Zemi es mācos".

Jau šajā sestdienā visā Latvijā notiks Lielā talka. Skaidrojumu, kas tas ir, Vikipēdijā būs jāmeklē tikai retajam. Pirmā Lielā talka notika 2008. gada 13. septembrī, un tajā piedalījās aptuveni 50 tūkstoši talcinieku. Kopā tika savākti 260 tūkstoši maisu ar atkritumiem.

Tuvojas maijs, kad durvis vajadzēja vērt Ķemeru "Baltajai pilij", taču nesen uzzinājām, ka pieczvaigžņu viesnīcu "Park Hotel Ķemeri" plānots atklāt tikai 2020. gada vasarā. Tikmēr Jūrmalas pilsēta paziņojusi, ka sāk būvprojekta izstrādi daudzfunkcionāla dabas tūrisma centra izveidei Ķemeros, kā arī mežaparka labiekārtošanai.

"Neko daudz mēs negribam, tikai to, lai aiz logiem būtu svaigs gaiss un mūsu māja nebūtu kā sala auto ielenkumā," "Rīgas Apriņķa Avīzei" teic pensionārs Juris no Kalnu ielas 7. nama Salaspilī. Kungs vērsās redakcijā ar lūgumu palīdzēt. Problēma – labi pazīstama, proti, cilvēka sadzīvošana ar automobili.

Šis notikums ir pamācošs vairākos aspektos. Vispirms – 6. aprīlī iecerētais protests pret Ķekavas sākumskolas sporta zāles pārlieku ilgo nepieejamību bija plānots saturiski interesants – kā kapsētas stilā ieturēts piemiņas brīdis ar svecīšu nolikšanu, nevis kaut kāda atnākšana ar pāris garlaicīgiem plakātiem.

4. aprīlī izcilajam arhitektūras pieminekļu restaurācijas darbu teorētiķim un praktiķim, arhitektam Gunāram Alfrēdam Jansonam apritētu 90. gadskārta. Gadsimta ceturksni viņa darbs bija saistīts ar Turaidas pili, tādēļ arhitekta dzimšanas dienā uz diskusiju par personības lomu kultūras pieminekļu saglabāšanā viņa draugus un domubiedrus aicināja Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne.

Zaļajā ceturtdienā marta nogales saules staros Inčukalna sērskābā gudrona dīķi vēl dzīvoja savu dzīvi zem ledus un pārklāja, kas pasargā no gudrona saskares ar lietu. Taču teritorijā ap dīķiem jau valdīja rosība.

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šo trešdien skatīja zivju pārstrādes uzņēmuma "Carnikavas konservi" maksātnespējas procesa pieteikumu un pasludināja tā maksātnespēju. Tiesā ar maksātnespējas pieteikumu bija vērsies pats uzņēmums "Carnikavas konservi". Tiesa par maksātnespējas administratori iecēla Ilzi Koleri.

Latviešu literatūrzinātnieks, Latvijas Universitātes emeritētais profesors Viesturs Vecgrāvis gadu desmitiem ir iedziļinājies gan latviešu starpkaru posma, gan trimdas literatūrā. Viņš cer, ka reiz sagaidīs kādu aizraujošu latviešu romānu par dzīvi visjaunākajos laikos. Šogad 12. martā viņam apritēja 70.

Marts ir piesātināts ar visādiem strīdīgiem un mazāk strīdīgiem datumiem. Vispirms 8. marts. Vieni domā, ka šajā dienā vajag apsveikt VISAS sievietes, bet citi uzskata, ka apsveikt visus nozīmē neapsveikt nevienu, un vēl kaut ko piebilst par padomju pagātnes paliekām. Katram sava taisnība.

Rīdzinieki no pilsētas centra pārceļas dzīvot uz Pierīgas novadiem – Babīti, Mārupi, Ķekavu, Ādažiem, Stopiņiem un vēl tālāk, bet pa dienu atgriežas Rīgā, kur strādā un iepērkas, kur skolā iet viņu bērni. Daudziem rodas jautājums, kur deklarēties – galvaspilsētā vai faktiskajā dzīvesvietā novadā?

09.03.2018 10:43

Mālpils skolas finišs

Nesen Mālpils novada domes sēdē lemts likvidēt Mālpils internātpamatskolu. Skolēnu skaits neesot pietiekams, lai nodrošinātu skolotājiem pilnvērtīgu atalgojumu, notikušo skaidro pašvaldības vadītāja Solvita Strausa ("Vienoti Mālpilij!").

Lielākas un mazākas tirdzniecības un kooperācijas ķēdes – "Rimi", "Maxima", "Mego" un "Vesko", "Lats", "Aibe" un "Elvi" – jau ir aptvērušas visu Latviju, tajā skaitā Pierīgu. Taču Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs "Rīgas Apriņķa Avīzei" skaidro, ka divi trīs procenti mazo tirgotāju, kas pārdod pārtikas preces, tomēr nav iesaistījušies nekādās kooperācijas formās un cīnās vienatnē.

Ropažu vidusskola pēc renovācijas kļuvusi par vienu no modernākajām skolām Pierīgā, bet jau pārskatāmā nākotnē tā var beigt pastāvēt kā vidusskola.

"Uz autoceļiem Pierīgā cietuši divi cilvēki", "Ceļu satiksmes negadījumos Mārupē un Garkalnes novadā cietušas sievietes", "Trīs auto sadursmē uz Tallinas šosejas Lilastē gājis bojā kravas auto šoferis"... Tie ir tikai daži no ziņu virsrakstiem "Rīgas Apriņķa Avīzes" un portāla "Apriņķis.lv" pēdējo dienu kriminālhronikās. Kas vainīgs?

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs vairāk nekā gadu nav varējis atjaunot akreditāciju. Kā vēsta Latvijas Radio, jau 2016. gadā konstatēti nopietni trūkumi krājuma uzskaitē un darbības plānošanā. Par neapmierinošu atzīts arī muzeja direktores Ilzes Millersones darbs. Tas gan nenozīmē, ka muzejs tiks slēgts apmeklētājiem.

Pirmdien, 12. februārī, apritēja 25 gadi, kopš dibināta Rīgas apriņķa pensionāru apvienība. Kopš pirmajām dienām tās priekšsēdētāja ir salaspiliete Aija Kušķe. Viņai pašai pavisam nesen apritēja apaļi 80.

Pērn rudens pusē apritēja 50. gadskārta, kopš tika atklāts Salaspils memoriāls, un nu jau pavisam drīz – 7. februārī – oficiāli tiks pabeigti tā remontdarbi. Tie galvenokārt skāruši galeriju, kas kā siena nodala skulptūru laukumu – vietu, kur "vaid zeme", – no ārpasaules.

Kā jau pēdējo gadsimta ceturksni ierasts, ziemas vidū Rīgā Ķīpsalas izstāžu kompleksā notiek starptautiskā tūrisma izstāde un gadatirgus. Šogad sabiedrība "BT 1" izstādi "Balttour" rīko jau 25. reizi.

Dažreiz dzīvē viss notiek tā, kā paredzēts, dažkārt – pavisam ne tā. Pērn novembra pirmajā pusē "Rīgas Apriņķa Avīze" vēstīja, ka jau labu laiku apstājušies Salaspils kultūras nama "Enerģētiķis" rekonstrukcijas darbi...

Lai arī šķiet, ka līdz jūlijam laika vēl diezgan, katra mēneša trešajā pirmdienā Siguldas pagasta kultūras namā pulcējas vairāki Siguldas un apkārtējo novadu jauktie kori – apmēram 200 dziedātāju –, lai izdziedātu dziesmas, kas skanēs šajos Dziesmu svētkos.

Pagājis mazliet vairāk nekā mēnesis kopš pagājušā gada decembra, kad Otrās adventes agrā rītā ugunsgrēks līdz pamatiem nopostīja Siguļu baznīcu Carnikavā. Bojā aizgāja ne vien vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis – senākais koka dievnams Vidzemes jūrmalā –, bet arī celtne, kuru pamazām vien bija atjaunojusi vietējā luterāņu draudze.

Kā vienmēr, janvāra vidū pieminam Barikāžu dienas. Tās palikušas atmiņā kā laiks, kad sabiedrības lielākā daļa bija vienota ar mērķi aizstāvēt atjaunotās valsts neatkarību. Tas bija skaudri vienkāršs laiks, jo varēja redzēt, kurš kurā barikāžu pusē stāv.

Pierīgā Jaunais gads iesācies ar lieliem plāniem tūrisma nozarē. Piektdien Ķekavā, Doles tautas namā, četru Pierīgas – Babītes, Ķekavas, Mārupes un Olaines –, kā arī Jelgavas un Ozolnieku novadu pārstāvji parakstīja līgumu par sadarbību tūrisma nozarē, paredzot dažāda veida aktivitātes nozares stiprināšanai.

Palielinoties iedzīvotāju un attiecīgi arī privātmāju skaitam Rīgai tuvākajos novados – Garkalnē, Ķekavā un Mārupē –, paplašinās arī vide, kurā dzīvo salīdzinoši pārtikuši ļaudis. Tas piesaista arī zagļu interesi. Tāpēc, kā atzīst Valsts policijā, gadu no gada pieaug zādzību skaits no privātmājām.

Pretēji prognozēm, ka Mālpils internātpamatskola no 1. janvāra paliks bez finansējuma, nauda ir piešķirta, bet – vai ar to pietiks, lai skola izdzīvotu?

Šogad februārī tiks svinēta 35. gadadiena, kopš dibināts Inčukalna pūtēju orķestris. Muzicēšanas pamatus tajā apguvuši desmitiem jauno inčukalniešu, arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studenti Edgars Cīrulis un Kārlis Circens, kuru saikne ar savu novadu nav pārtrūkušas.

Jo labāk dzīvojam – vairāk iepērkamies, iegādājamies aizvien jaunu apģērbu un apavus, nolietoto sadzīves priekšmetu vietā iegādājamies jaunus un modernākus –, jo vairāk atkritumu aiz sevis atstājam. Kā vēsta statistikas dati, Latvijā viens cilvēks gada laikā vidēji rada 300–400 kilogramu atkritumu...

Tā nesteidzīgi ir iesācies jaunais gads. Ekonomikas un finanšu dzīves komentētāji apgalvo, ka nākamos 12 mēnešus dzīve būs laba, vismaz labāka nekā pērn, jo valstī atkal ir atdzīvojies celtniecības un pārstrādājošās rūpniecības sektors; labāk nekā pērn klāšoties arī dažādu pakalpojumu sniedzējiem...

Salīdzinoši rāmajā pagājušā gada nogalē Pierīgas vārds visai skaļi izskanēja kriminālajās hronikās. Policija atrada nelegālu amfetamīna ražotni, kas bija ierīkota neapdzīvotā privātmājā Ropažu novadā, un izņēma aptuveni 45 kilogramus narkotiskās vielas.

Trešdien Rīgas rajona tiesā tika pasludināts spriedums bijušās Baldones novada pašvaldības izpilddirektores Ausmas Plūmes prasībā pret pašvaldību. No prasības atjaunot viņu amatā A. Plūme atteicās, taču pašvaldībai atlaistajai izpilddirektorei būs jāizmaksā kompensācija par morālo kaitējumu.

Pagājušo ceturtdien Saeima galīgajā lasījumā pieņēma Veselības aprūpes finansēšanas likumu, kas paredz mainīt veselības aprūpes finansēšanas sistēmu un ieviest valsts obligāto veselības apdrošināšanu.

Adventes trešā nedēļa ir klāt, un tikai mazliet laika vairs atlicis līdz Ziemassvētkiem – vairs pat ne pilna nedēļa –, un tad jau klāt būs arī Ziemassvētku vakars. Adventes laiks saistās ar mieru, klusumu un pārdomām, kādam – pat gavēni. Tā tam vismaz vajadzētu būt.

17.12.2017 08:42

Cirst nav labi nomāt

Vismaz vārdos zaļi domājošu cilvēku starp mums ir ļoti daudz. Ikdienā tas nozīmē, ka 11 mēnešus gadā runājam par to, ka jāsaudzē daba, rūpējamies par augiem mājās uz palodzes vai dārzā, ja tāds ir, bet, tuvojoties Ziemassvētkiem, senu tradīciju vārdā dodamies uz mežu cirst eglīti vai, kam tādu iespēju nav, nopērkam jau uz tirdzniecības vietu atvestu eglīti, "Rīgas Apriņķa Avīzei" teic skolotāja Undīne Podniece.

Ar jautājumu, ko ikdienā nozīmē piedāvājums iepirkties lietotu preču veikalos, "Rīgas Apriņķa Avīze" vērsās pie Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides aizsardzības departamenta direktores Rudītes Veseres.

1 lapa no 19