Ropažu novada iedzīvotāju pārstāvjiem neizdevās pārliecināt valdību par to, ka vēl jāizvērtē nepieciešamība Mucenieku ciematā būvēt aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centru. Otrdien, 22. janvārī, Ministru kabinets nolēma piešķirt topošajai būvei nacionālo interešu objekta statusu, lai Ropažu novada iedzīvotāji turpmāk nevarētu likt šķēršļus centra izveides procesam.

Pirms vairāk nekā desmit gadiem padsmitniekiem ierasta lieta bija ballītēs uzpīpēt pāris cigaretes un iedzert kādu sidra glāzi, taču tagad alkohola un tabakas vietā jaunieši niekojas ar marihuānas smēķēšanu. Zālīti pīpē vai vismaz ir to pamēģinājuši liela daļa galvaspilsētas vidusskolēnu. Jautāsiet, kā es to tik labi zinu? Lūk, stāsts!

Baltezers aizaug, un daudzi iedzīvotāji, kas dzīvo tā krastos, tostarp arī maestro Raimonds Pauls, cenšas kaut ko darīt lietas labā, lai vismaz savas mājas tuvumā ezers neizskatās pēc purva. Tomēr, kā izrādās, iniciatīva sakopt krastus paša spēkiem var beigties pavisam bēdīgi.

Svētdien vēlu vakarā noslēdzās konkursa "Supernova" fināls, kurā uzvaras laurus plūca un ceļazīmi uz šāgada "Eirovīzijas" festivālu Stokholmā ieguva ķekavietis Justs ar dziesmu "Heartbeat".

Fakts, ka valsts no šīs vasaras vairs nefinansēs privātās pirmsskolas izglītības iestādes, licis sarosīties tām Pierīgas pašvaldībām, kurām aktuāla ir bērnudārzu rindu problēma. Vietvaras steigšus apņēmušās darīt ko lietas labā, lai tiem vecākiem, kuru atvases nerod vietu pašvaldības dārziņā, nebūtu jāšķiras no lielām naudas summām.

Vecāki, kuru atvases Pierīgā apmeklē privātās pirmsskolas izglītības iestādes, ir samierinājušies ar to, ka bērnudārzu rēķini būs lielāki. Kā noskaidroja portāls "Apriņķis.lv", lielākā daļa vecāku savu atvasi no privātā dārziņa neņems laukā tikai tāpēc vien, ka turpmāk būs jāmaksā dažus eiro vairāk.

Zināms tapis tas, ar cik lielu līdzfinansējumu turpmāk varēs rēķināties tie vecāki, kuru atvases apmeklē privātos bērnudārzus. Lai gan Pierīgas pašvaldības savu līdzfinansējumu daļu privātajām pirmskolas izglītības iestādēm ir palielinājušas, daļai vecāku tomēr tik un tā nāksies savus maciņus atvērt plašāk.

Jau vairākus mēnešus viens no Latvijā apmeklētākajiem muzejiem, kas runā par skaudrākajām mūsu valsts vēstures lappusēm, ir burtiski okupējis mediju dienas kārtību. Protams, runa ir par Okupācijas muzeju un arhitekta Gunāra Birkerta projektēto piebūvi "Nākotnes nams".

Janvāra pirmajās dienās, lepni staigājot pa Jaunmārupes pamatskolas ēku, būvnieki no PS "ELX grupa" kopā ar Mārupes novada domes priekšsēdētāju Mārtiņu Bojāru apgalvoja, ka skolas piebūve beidzot ir gatava un jau janvārī bērni varēs tajā sākt mācīties...

Mārupes novada pašvaldība un PS "ELX grupa" noklusē patiesos iemeslus par situāciju Jaunmārupes pamatskolas ēkas būvniecībā. Gan skolas būvnieks, gan novada dome jau pāris mēnešus iepriekš saņēma, taču ignorēja informāciju par to, ka uzņēmums "Armets-A" skolas piebūvei piegādājis, iespējams, neatbilstošas metāla konstrukcijas.

Piensaimniecības nozarei pašlaik viegli neiet, un jau ilgu laiku piena iepirkuma cena ir zem pašizmaksas. Tieši šā iemesla dēļ daudzi Pierīgas piena lopkopji cenšas atrast arvien jaunus veidus, kā krīzes apstākļos izdzīvot. Tomēr ne visiem tas var izdoties.

Tas ir nozīmīgs notikums, kad ģimenē ienāk bērns. Mazulis aug lielāks un apgūst arvien ko jaunu, savukārt vecāki ir neizmērojami lepni un fotografējot steidz iemūžināt katru mazāko detaļu.

Carnikavas pamatskolas 1.-4.klašu skolēni ceturtdien, 21.janvārī vienojušies sirsnīgā zibakcijā "Prezident, veseļojies!", sūtot sveicienus un vēlot drīzu atveseļošanos Valsts prezidentam Raimondam Vējonim.

Laiks kļūst aukstāks, un gādīgajam cilvēkam šķiet, ka saltajās ziemas dienās zvēriem un putniem mežā ir grūti atrast sev ko ēdamu. Taču tā nebūt nav. Savvaļas dzīvnieki nav nekādas mājas jūrascūciņas, kas ir atkarīgas no cilvēka.

Carnikavas novada domes priekšsēdētāja kabinets nupat kā izremontēts – svaigi krāsotas sienas, kabineta vidū novietots liels ovāls galds. "Laikam tas tā simboliski, uz labām pārmaiņām," saka jaunais novada mērs Imants Krastiņš, kurš pēc domes apvērsuma pirms Ziemasssvētkiem pārņēma vadības grožus no Carnikavas novada domes priekšsēdētājas Daigas Jurēvicas.

Eglītē iemirdzas svecīšu gaismiņas, skan svētku dziesmas un ierodas viņš – Ziemassvētku vecītis – sirms kungs ar bārdu un dāvanām, kurš uzklausa katra mazāka vai lielāka pierīdzinieka labos un ne tik labos darbus un dāvā cerības liesmiņu nākamajam gadam.

Mārtiņš Vizulis ir unikāls jaunietis. Būdams akls, viņš ir ne vien pieprasīts masieris un pirtnieks, bet arī veiksmīgs sportists. Jau no desmit gadu vecuma viņš pāris reižu nedēļā dodas uz karatē nodarbībām bērnu un jauniešu centrā "Daugmale" Rīgā, kur apgūst šo seno cīņas mākslu.

Noslēdzoties modernās dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" otrajam sabiedriskās apspriešanas raundam, secināts, ka neviena pašvaldība, kuras teritorijā plānots būvēt Eiropas platuma sliedes, vairs pret šo projektu neiebilst. Turklāt var prognozēt, ka nākamgad martā, kad pašvaldībām būs jādod savs akcepts šim projektam, kategoriska iespītēšanās no vietvaru vai iedzīvotāju puses nebūs.

Pierīgas mēri teic, ka ziņa par Laimdotas Straujumas atkāpšanos no premjeres amata, līdz ar to arī valdības krišana, neesot bijis nekas negaidīts. Tas jau esot bijis paredzams. Tomēr cita lieta, kas pavisam noteikti nav prognozējama, ir tas, kāda varētu izskatīties nākamā valdība.

Projekta "Rail Baltica" otro sabiedriskās apspriešanas sanāksmi Baldone otrdien, 1. decembrī, apmeklēja vairāk nekā piecdesmit vietējo iedzīvotāju. Gaisotne apspriedē esot bijusi pozitīva, un cilvēki ar trases novietojumu novadā šobrīd esot apmierināti.

Olaines 2. vidusskolas skolotāju Veltas Šinkarenko, Irinas Macanovas, Jeļenas Alutes, Ludmilas Osipovas un Olgas Vonogas vadītās mācību stundas bērni nekad nebasto. Gluži vienkārši tāpēc, ka tās būtu grēks palaist garām. Par šo piecu skolotāju inovatīvajām stundām bērni ir sajūsmā. Nupat UNESCO atbalstītajā Pasaules lielākās mācību stundas akcijā šo piecu skolotāju vadītās stundas tika apbalvotas arī kā pašas interesantākās Latvijā.

Projekta "Rail Baltica" sabiedriskā apspriešana Garkalnē un Stopiņos pirmdien, 30. novembrī, noritēja mierīgi. Sanāksmi Garkalnē apmeklēja apmēram 20 vietējo iedzīvotāju, savukārt Stopiņu novadā interese par sliežu ceļu novietojumu novadā bija krietni vien lielāka. Tur uz sabiedrisko apspriešanu bija sapulcējušies ap 90 novadnieku.

Piektdien, 27.novembrī Olaines 2.vidusskolā nav ne miņas no bērnu čalām. Pedagogu streika dēļ uz skolu nav atnācis neviens skolēns. Skolotāji savus tiešos pienākumus neveic un stundas nepasniedz. Un tas viss tamdēļ, lai paustu savu neapmierinātību ar esošo situāciju nozarē.

Projekta "Rail Baltica" otro sabiedrisko apspriešanas sanāksmi Ropažos ceturtdien, 26. novembrī, apmeklējuši vairāk nekā divdesmit vietējo iedzīvotāju. Cilvēki bijuši aktīvi, uzdevuši virkni jautājumu, kā arī ieteikuši ņemt vērā, ka trases tuvumā atrodas karavīru apbedījumi.

Salaspils novada pašvaldībā, kur ieplānots būvēt ne vien dzelzceļa sliedes, bet arī multimodālo kravu termināli, uzskata, ka "Rail Baltica" projekts nesīs virkni ieguvumu. Tieši tāpēc apmēram simts vietējo iedzīvotāju trešdien sabiedriskās apspriešanas laikā Salaspilī pret grandiozo projektu izturējās pozitīvi.

Dzelzceļa projekta "Rail Baltica" otro sabiedrisko apspriešanas sanāksmi Inčukalna novadā trešdien, 25. novembrī, apmeklējuši 35 cilvēki, kuri uz sanāksmi bija ieradušies jau laikus, lai uzdotu individuālus jautājumus, portālam "Apriņķis.lv" pastāstīja pilnsabiedrības "RB Latvija" eksperts Neils Balgalis.

Lai papildinātu valsts maciņu, no nākamā gada plānots piemērot 21% pievienotās vērtības nodokli (PVN) daļai kultūras un izklaides pasākumu. Ar šādu soli nemierā ir mūziķi un citi kultūras darbinieki. Tāpat bažīgi par šīs ieceres sekām ir Pierīgas kultūras namu vadītāji, jo šis nodoklis var nozīmēt to, ka izrāžu un koncertu Pierīgas kultūras namos būs mazāk.

Sējā interese par "Rail Baltica" projektu nemainīgi liela. Pirmdien, 23. novembrī, sabiedrisko apspriešanas sanāksmi apmeklēja pulka vietējo iedzīvotāju. Arī jautājumu iedzīvotājiem bija ļoti daudz, turklāt atsevišķi novadnieki neslēpa savu neapmierinātību. Projekta īstenotājiem simboliski tika uzdāvināts pat bēru vainags.

Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa projekta "Rail Baltica" otro sabiedrisko apspriešanas sanāksmi Olainē pirmdien, 23. novembrī, apmeklējuši deviņi cilvēki. Nelielā interese galvenokārt skaidrojama ar to, ka trase tikpat kā neskar iedzīvotāju īpašumus.

Sestdien aprit divi gadi kopš traģiskajiem notikumiem Zolitūdē, kad, sagrūstot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Lai godinātu mirušo piemiņu, šodien bijušais ugunsdzēsējs un glābējs Pēteris (vārds mainīts) atgriezies Priedaines ielā 20, lai aizdegtu svecīti. Aizmirst tās dienas notikumus viņš nespēj. Pārāk spilgtas vēl izjustās atmiņas.

Mārupieši, šķiet, samierinājušies, ka modernā projekta "Rail Baltica" sliežu ceļi šķērsos novada teritoriju. Atmosfēra nu jau trešajā projekta sabiedriskajā apspriedē Mārupē bija diezgan rezervēta. Sanāksmi sestdien, 21. novembrī apmeklēja aptuveni 70 vietējo iedzīvotāju un teju ikvienam bija jautājumi projekta īstenotājiem.

Salīdzinot ar iepriekšējo reizi, Ķekavā Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa projekta "Rail Baltica" sabiedriskā apspriešana notika pavisam mierīgi. Piektdien, 20. novembrī pašu sapulci apmeklēja vien daži desmiti cilvēki. Turklāt sanāksmes laikā iedzīvotāju attieksme pret projektu bijusi ļoti labvēlīga, un arī jautājumu tikpat kā nevienam neesot bijis.

Jubileju 18. novembrī svinēja gan mūsu valsts, gan viens no mūsu valsts simboliem. Par tautas saziedotiem līdzekļiem celtajam Brīvības piemineklim šogad apritēja astoņdesmitā gadskārta. Šo gadu laikā tas bijis liecinieks priekiem, bēdām, kariem.

Laiks, kad modernā "Rail Baltica" projekta dēļ nāksies atsavināt simtiem nekustamo īpašumu, lai Eiropas platuma sliedes Latvijā vispār uzbūvētu, vairs nav aiz kalniem. Tāpēc nupat Satiksmes ministrijas uzdevumā zvērinātu advokātu birojs "Borenius" izstrādājis pētījumu par taisnīgas atlīdzības noteikšanu par nekustamajiem īpašumiem, kas nepieciešami un atsavināmi sabiedrības vajadzībām.

Skolotāju algu jautājums ir iestidzis. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ar pedagogiem un arodbiedrību kompromisu šajā jautājumā tā arī nav atradusi, tāpēc novembra nogalē skolotāji nolēmuši rīkot streiku. Šādu protestu atbalsta arī Pierīgas izglītības iestādēs strādājošie.

Novembris ir svētku laiks. Jau otrdien tiks svinēti Mārtiņi, un pavisam drīz arī Latvijas dzimšanas diena. Kā jau lielos godos pieklājas, uz galda ir jāliek svētku cepetis. Parasti cepešu pagatavošana var prasīt milzum daudz laika, taču šī recepte, proti, krāsnī cepta vista ar rudens dārzeņiem, ir pārsteidzoši elementāra un bezgala garda.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards, tiekoties ar Pierīgas pašvaldību vadītājiem, aicināja vietvaras cīnīties un runāt skaļāk par savām problēmām, lai turpmāk reformu un valstisku lēmumu dēļ tās ciestu mazāk. Tāpat K. Gerhards arī apsolīja, ka gan viņš, gan ministrija centīsies palīdzēt rast kādu risinājumu Pierīgas likstās.

Enerģijas dzērieni krāsainās bundžiņās un pudelītēs ir tikpat garšīgi kā limonāde un sola tūlītēju darba sparu. Tos iecienījuši daudzi, nenojaušot cik tie patiesībā ir bīstami. Šobrīd tos brīvi var iegādāties ikvienā kafejnīcā, stūra bodītē un pat avīžu kioskā. Šobrīd tas nav nekāds aizliegtais auglis pat bērniem, taču cerams, ka visai drīz vismaz jaunā paaudze tos tik brīvi vairs nevarēs iegādāties.

Ir novembris. Laiks kļūst aukstāks, un sāk piesalt. Tāpēc gādīgajam cilvēkam šķiet, ka saltajās dienās zvēriem un putniem mežā ir grūti atrast sev ko ēdamu. Taču tā nebūt nav. Savvaļas dzīvnieki nav nekādas mājas jūrascūciņas, kas ir atkarīgas no cilvēka.

Jautājums, vai "Rail Baltica" trase uz lidostu "Rīga" un galvaspilsētas centru varētu arī nebūt, vairs nav diskutējams. Sliežu ceļš jeb cilpa, kā to dēvē mārupieši, projektā ir iezīmēta. Šim konkrētajam maršrutam tapuši arī tehniskie risinājumi, un ikviens projekta īstenotāju sagatavotajā video materiālā var aplūkot, kā tad izskatīsies "Rail Baltica" brauciens Rīgas un lidostas apkārtnē.

1 lapa no 7