Nacionālais teātris, kuru no šā gada maija vada aktieris un režisors Jānis Vimba, lēmis atteikties no ikgadējā iestudējuma "Žurka", kurā tradicionāli tika parodētas norises valstī. Teātra lēmumu Vimba pamatoja, sakot, ka "ņirgāšanās par savu valsti, prezidentu vai teātri nav nedz smieklīga, nedz gaumīga".

Vairākās Pierīgas pašvaldībās, sākot no rudens sezonas, tiks palielināts atkritumu izvešanas tarifs nešķirotajiem atkritumiem. Tas skars Salaspils, Olaines, Carnikavas un Ķekavas novada iedzīvotājus.

"Rīgas Apriņķa Avīzes" uzmanību pievērsis paziņojums Baldones novada domes mājaslapā, ka karstā laika dēļ ir mainīti tās darba laiki, proti, tveices dēļ pašvaldības darbinieki darba dienu pēcpusdienās strādās nepilnā darba režīmā. Devāmies noskaidrot, kas notiek citās pašvaldībās?

Jau pusotru gadu Salaspils iedzīvotāji ar nepacietību gaida risinājumu sāgai, kas saucas kultūras nama "Enerģētiķis" rekonstrukcija. Lai gan renovēto ēku bija paredzēts svinīgi atklāt uz Latvijas valsts simtgadi, šobrīd ir skaidrs, ka svinības salaspilieši sagaidīs ar pusnojauktu graustu pašā pilsētas centrā.

Vai tā būtu baznīca, vai skola, vai renovēts kultūras nams, tiklīdz runa ir par būvniecību Salaspilī, tā skaidrs ‒ būs problēmas, un šoreiz ir stāsts par apsolītu, bet neizpildītu būvniecību Saulkalnē, ciemā, kas atrodas Salaspils novadā.

Šī gada martā tika dibināts Latvijas Nacionālo vērtību fonds. Fonda mērķis ir attīstīt Latvijas vērtības, vispirms izveidojot vienotu komunikācijas platformu starp uzņēmējiem, valsts institūcijām un darba meklētājiem. Tā idejas autors ir Patriks Grīva, kurš 20 gadus nostrādājis vadošajās Latvijas komerciālajās radiostacijās, bet šobrīd ir Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes loceklis.

Satversmes tiesa ir pieņēmusi lēmumu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) strīdā ar Salapils novada pašvaldību par opozīcijas deputātu iesaisti domes pastāvīgo komiteju darbā. Tiesa ir atcēlusi ministra rīkojumu, ar kuru tika atcelts Salaspils domes lēmums par pastāvīgo komiteju izveidi, jo rīkojums neatbilstot likumam "Par pašvaldībām".

Pagājušajā gadā, drīz pēc pašvaldību vēlēšanām, vairāku pašvaldību opozīcijas deputāti vērsās pie vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda ar lūgumu novērst situāciju, ka opozīcijas deputāti nav proporcionāli pārstāvēti domju pastāvīgajās komitejās.

Haoss un nekvalitatīvs serviss – tik skarbs ir lidostas "Rīga" vadības vērtējums par situāciju, kāda izveidojusies lidostā saistībā ar taksometru pārvadājumiem. Kopš šā gada marta taksometru tarifiem vairs nav "griestu"...

Pagājušajā nedēļā publiku pārsteidza Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas divu slēgto sēžu lēmumi atļaut veikt kratīšanu pie Saeimas deputātiem Artusa Kaimiņa ("KPV LV") un Askolda Kļaviņa (ZZS). Kaimiņa gadījumā deputāts piedzīvoja arī īslaicīgu aizturēšanu un aizdomās turētā statusa noteikšanu.

Jau kopš gada sākuma "Rīgas Apriņķa Avīze" seko līdzi darbiem un notikumiem Inčukalna gudrona dīķos. Kā jau ziņots iepriekš, fiziskai indīgās un videi ārkārtīgi kaitīgās masas aizvākšanai bija jāsākas maija beigās, kas tiešām arī notika. Interesējāmies par aktuālo darba procesu un gudrona neitralizācijas tehnoloģiju.

Kad sāku padziļināti mācīties valodniecību (šķiet, tas bija vidusskolas pēdējās klasēs), pirmā mācība, ko iegaumēju, bija par to, ka vārdi un jēdzieni ir cieši saistīti ar domāšanu.

Lai gan lauksaimniekiem, apdrošinot savas platības pret nelabvēlīgiem laikapstākļiem, ir pieejams valsts atbalsts (līdzfinansējums 65% apmērā), Latvijā apdrošināto īpatsvars joprojām ir neliels. Zemkopības ministrijas dati par pagājušā gada rudeni liecina, ka Latvijā bija apdrošinātas tikai 3,7% platību (Latgalē – 0,17%).

02.06.2018 12:25

Degvielas cenas pieaug

Baltijas valstīs, arī Latvijā, turpinās degvielas cenu kāpums, ko nu jau sāk just arī patērētāji degvielas uzpildes stacijās. Tā, piemēram, "Circle K" degvielas uzpildes stacijās 95. markas benzīna cena nedēļas laikā pieaugusi par 2,3% un maksā 1,332 eiro par litru.

Nezinu, kā jums, bet man pēdējo nedēļu vakari paiet, mēģinot aplaistīt gan izžuvušās puķu dobes, gan sadīgušos zirņus un gurķus. Un šajā sakarā daži noderīgi padomi dārza laistīšanai, ko varu ieteikt arī jums.

Piektdien Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) arhibīskapam Jānim Vanagam aprit 60 gadi, taču tas nebūt nav vienīgais temats, par ko runāt intervijā, jo aktualitāšu saistībā ar baznīcu ir daudz.

Šodien Latvijā stājas spēkā jauns likums, kura oficiālais nosaukums ir Eiropas Savienības Vispārīgā datu aizsardzības regula. Tās mērķis ir visnotaļ leģitīms un atbalstāms, proti, aizsargāt fizisko personu pamattiesības un brīvības, it īpaši privātās dzīves neaizskaramību.

Par spīti piketam pie Carnikavas novada domes, kura dalībnieki iestājās pret pašvaldības iestādes "Carnikavas sporta centrs" likvidēšanu, un opozīcijas deputātu aicinājumam iestādi saglabāt un attīstīt par sporta skolu, domes deputātu vairākums lēma Carnikavas sporta centru likvidēt.

Ingūna Rībena ir latviešu arhitekte un politiķe un Saeimas deputāte jau kopš 8. Saeimas laika, kā arī no 2002. līdz 2004. gadam strādāja kultūras ministres amatā. Tāpat arī Rībena bija Rīgas 800 gadu jubilejas svētku galvenā rīkotāja. Trāpīgu publikāciju autore, kura nevairās paust savu dziļi personīgu bezkompromisa viedokli.

Ar Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Ropažu un Salaspils draudžu mācītāju Krišjāni Bulli sarunājas Liene Ozola.

Pēc strīda par pašvaldības degvielas kartes izmantošanu privātām vajadzībām Ķekavas novada domes deputāts, līdzšinējais Jaunās konservatīvās partijas (JKP) Ķekavas nodaļas vadītājs Neils Kalniņš izstājies no partijas.

Portāls "Apriņķis.lv" jau vēstījis, ka Ķekavas novada pašvaldība ir apstiprinājusi publiski izskanējušo faktu, ka šā gada janvārī pašvaldība saņēmusi kāda iedzīvotāja iesniegumu par Ķekavas novada domes deputāta Neila Kalniņa (Jaunā Konservatīvā partija) iespējamiem pārkāpumiem saistībā ar pašvaldības degvielas kartes izmantošanu.

Pagājušā gada nogalē beidzot nolēmu nokārtot "Ģimenes karti 3+", kas ir paredzēta ģimenēm ar trim un vairāk bērniem (arī tad, ja bērni sasnieguši pilngadību, bet turpina mācīties).

Viens no pagājušajā nedēļā apspriestākajiem tematiem publiskajā telpā bija saistīts ar Eiropas Padomes konvenciju par vardarbības pret sievietēm un vardarbību ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb tā saukto Stambulas konvenciju. Iespējams, pašam negribot, notikumu degpunktā konvencijas sakarā nokļuva Romas katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs.

Tieši pirms gada Saeima Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļa amatā apstiprināja Ivaru Āboliņu, Guntu Līdaku, Patriku Grīvu un Ievu Beitiku. Darbu padomē turpina Dace Ķezbere, kura šobrīd ieņem NEPLP priekšsēdētājas amatu.

Lai gan valdībā jau gadus piecus ir atbalstīts un diskutēts likumprojekts par izmaiņām dalītā īpašuma regulējumā, nosakot, ka turpmāk nebūs pieļaujama dzīvojamo māju būvniecība uz citai personai piederošas zemes, Salaspils novada dome, ignorējot likuma stāšanos spēkā jau 2017. gada janvārī, tomēr turpināja slēgt pašvaldības zemes nomas līgumus ar iedzīvotājiem, apsolot, ka dzīvojamo ēku uz tās būvēt drīkstēs.

Nacionālās apvienības kongresā notikušas izmaiņas šā politiskā spēka vadībā – par apvienības priekšsēdētāju ievēlēts Raivis Dzintars. Līdz šim viņš bija Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs, otrs līdzpriekšsēdētājs bija Gaidis Bērziņš. Apvienības biedri kongresā nolēma grozīt partijas statūtus, nosakot, ka divu līdzpriekšsēdētāju vietā tiek ievēlēts viens priekšsēdētājs.

Atsevišķām Rīgas ietekmes areāla pašvaldībām būtu jāatsakās no vidusskolas 10.–12. klašu posma, rezumēts pētījumā "Optimālā vispārējās izglītības iestāžu tīkla modeļa izveide Latvijā". Viens no novadiem, kurā ieteikts likvidēt vidusskolu, ir Stopiņu novads ar Ulbrokas vidusskolu.

Saeimas deputātu vairākums apstiprinājis nākamā gada valsts budžetu: par balsoja 59 koalīcijas deputāti, pret – 37 opozīcijas parlamentārieši. Nākamgad budžeta ieņēmumi plānoti par aptuveni 725 miljoniem eiro lielāki nekā pērn, izdevumi – par aptuveni 624,8 miljoniem eiro lielāki.

Saeima ir pieņēmusi nākamā gada valsts budžetu, kurā ieņēmumi plānoti 8,75 miljardu eiro apmērā, bet izdevumi – 8,95 miljardu eiro apmērā. Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) ir viens no sarunu partneriem, veidojot valsts budžetu. Kā tās priekšsēdis vērtē panākto?

Valsts svētki ir viena no tām reizēm, kad valsts augstākās amatpersonas uzrunā tautu gan no Saeimas tribīnes, gan pie Brīvības pieminekļa, tāpēc šajā laikā viņu teiktajam tiek pievērsta īpaša uzmanība. Par to, kāda ir valsts augstākās amatpersonas ikdiena un kādi ir lielākie panākumi, kas gūti, esot augstajā amatā, sarunā ar "Kodolu" stāsta Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

Šogad visā pasaulē piemin reformācijas 500. gadskārtu, par atskaites punktu ņemot 1517. gada 31. oktobri, kad Mārtiņš Luters pie Vitenbergas baznīcas durvīm pienagloja 95 tēzes. Šis notikums aizsāka ļoti būtiskas pārmaiņas kristīgajā baznīcā un sabiedrībā kopumā, mainot cilvēku domāšanu, paradumus, tikumus un līdz ar to arī visu kultūrvidi.

Atsevišķām Rīgas ietekmes areāla pašvaldībām būtu jāatsakās no vidusskolu 10.–12. klašu posma, tik skarbi secināts pētījumā "Optimālā vispārējās izglītības iestāžu tīkla modeļa izveide Latvijā".

Pēc trim gadiem vidusskolās visus vispārizglītojošos mācību priekšmetus iecerēts mācīt tikai latviešu valodā, tā paziņojis Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis. Mazākumtautību skolēniem paredzēts saglabāt iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus.

Uldis Marhilevičs – latviešu mūziķis, komponists, pianists – šogad svin 60 gadu jubileju. Jubilejas gadā tapuši lieliski autorkoncerti ar plašu, žanriski un stilistiski daudzveidīgu programmu, kurā izskanējusi gan instrumentālā mūzika, gan dziesmas no koru repertuāra un teātra izrādēm, gan arī aizvadīto gadu roka un popmūzikas "zelta fonda".

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), vērtējot pašvaldību lēmumus par komiteju ievēlēšanu, vairākās pašvaldībās, tostarp Salaspilī, Jūrmalā un desmit citās, konstatēja, ka lēmumi ir pretlikumīgi, kā arī tajos netiek ievēroti Satversmes pamatprincipi. Uz "Rīgas Apriņķa Avīzes" jautājumiem atbild VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts.

Protams, ka notikums ap "ss.lv" nevar palikt un nepaliks bez sekām, lai gan šobrīd portāla īpašnieki ir paziņojuši, ka vēlas risināt attiecības ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) ar mediatora palīdzību.

Tuvākajā laikā plānots izsludināt Saeimā pieņemto nodokļu reformas likumu paketi, kas paredz apjomīgus nodokļu izmaiņas, sākot no nākamā gada.

22. jūlijā Ķekavas novada 785. vēlēšanu iecirknī Ķekavas Kultūras namā notiks atkārtota balsošana šā gada pašvaldību vēlēšanās. Vēlētāju aktivitāti atkārtotās vēlēšanās esot ļoti grūti prognozēt, turklāt daudzi esot atzinuši, ka nedosies uz tām, īsti neizprotot to nozīmi.

Februārī Svētās Ģimenes mājā notika vairākas itāļu psihologa Ecio Ačeti (Ezio Aceti) lekcijas pedagogiem un vecākiem par bērnu audzināšanas jautājumiem un savstarpējo attiecību veidošanu. Uz Latviju viņu uzaicināja kustība "Fokolare", kas aktīvi darbojas Lietuvā.