Disneja filmu studijas jaunākais veikums – režisora Džona Farvo filma "Džungļu grāmata" – piedzīvoja pirmizrādi Amerikas un daudzos pasaules, arī Latvijas, kinoteātros 15. aprīlī. Un jau šobrīd ir skaidrs, ka tā ir viena no visu laiku pelnošākajām filmām, kuru pirmizrādes notikušas aprīļa mēnesī.

Regulāri lasot amerikāņu medijus, ir redzams, ka sabiedrībā aktīvi tiek apspriestas tēmas, kas attiecas uz dzimumu izpratni un to atšķirībām. Viens no šādiem jautājumiem ir ierastās vīriešu un sieviešu tualetes.

Par gidi un ceļojumu organizatori Andu Vīksnu var teikt – īstais cilvēks īstajā vietā. Viņa ir gide, kuras vadībā cilvēki vēlas apceļot pasauli atkal un atkal, un Andas neizsmeļamais dzīvesprieks un veselīgā humora izjūta katram braucienam rada pievienoto vērtību.

Pirms pāris dienām izmantoju iespēju kopā ar ģimeni apmeklēt Jaunā Rīgas teātra izrādi "Īsumā par Visumu", kas teātrī skatāma no 2. aprīļa. Izrādes aprakstā lasāms, ka ""Īsumā par Visumu" ir redzesloku paplašinoša izrāde sākumskolēniem.

Pirms kāda laika veicu aptauju pirmklasnieku vecāku vidū par pieredzi ar savu bērnu ģimenes ārstiem. Atklājās, ka lielākajai daļai vecāku bijuši gadījumi, kad viņi paši veduši savu bērnu uzreiz uz slimnīcu, nevis pie ģimenes ārsta. Visbiežākais pamatojums – drošības pēc, jo ģimenes ārsts nav bērnu ārsts vai arī tajā brīdī nav bijis pieejams.

Denēza un Gaidis Bērziņi audzina četrus bērnus: meitu Megiju (19), dēlu Aleksu (15), četrgadīgo meitiņu Šarloti un piecgadīgo Lauri, kurš ģimenē ienācis pavisam nesen. Denēza un Gaidis ieguvuši aizbildņu tiesības, un kopš janvāra Lauris no bērnunama pārcēlies uz dzīvi ģimenē.

Cipari kalendārā liecina, ka pavasaris ir sācies. Arī latvieša iekšējais pulkstenis saka – ir laiks sākt gatavoties dārza darbiem, un ne viena vien saimniece ar nepacietību gaida, kad varēs rokas iebāzt zemē, štrunts pat par manikīru!

Skolotājs ir īpaša profesija: diendienā esot kopā ar visdažādākajiem bērniem un jauniešiem, skolotājs bieži vien labāk nekā jebkurš sociologs redz, kādas vērtības dominē sabiedrībā. Tādēļ lūdzām divas skolēnu cienītas un mīlētas skolotājas, katru ar atšķirīgu pieredzi un darba stāžu, dalīties savā skatījumā uz mūsdienu skolu un skolēniem.

Latvijas veselības aprūpes sistēma paredz, ka pacientu aprūpi primāri uzrauga ģimenes ārsts, kurš pieņem gan bērnus, gan pieaugušos. Latvijā ir 1428 ģimenes ārsti, no kuriem 269 jeb 18,8 % ir sertificēti arī pediatra specialitātē.

Siguldieši Agra un Arnolds Dimanti ir īpašs pāris – abi ne tikai muzicē kopā un strādā vienā darbavietā, bet arī ir nodzīvojuši ilgus gadus laimīgā laulībā. Pianistu Dimantu darba kabinetā Siguldas Mākslu skolā "Baltais Flīģelis" gandrīz visu sienu aizņem dažādi diplomi un Atzinības raksti par sasniegumiem gan kā duetam, gan kā koncertmeistariem un pedagogiem.

Bērnu audzināšanā vecāku piemērs iedarbojas daudz labāk nekā vārdi. Ir lietas, ko grūti izmainīt – ja vecākiem garšo kūkas un cepti kartupeļi ar karbonādi, diez vai šādus paradumus izdosies mainīt.

Nesen manu uzmanību televīzijā pievērsa kāda vairākas reizes redzēta reklāma: jauna sieviete staigā pa savu gadiem iekārtoto māju un uz visām pusēm izsmidzina gaisa atsvaidzinātāju. Pēc brīža redzams, kā šī izsmidzinātā viela sāk notecēt gar sienām, plauktiem un priekšmetiem.

Vairāku Austrumeiropas valstu līderi pēc masveida izvarošanas gadījumiem Vācijas pilsētās steidza atgādināt, ka notikušais nav pārsteigums un Vācija par to brīdināta, ziņo "The Local".

Redakcijā saņēmām vēstuli no kāda SIA "Rīgas satiksme" (RS) strādājoša autobusa šofera, kurā viņš atklāj savu skatījumu uz notiekošo uzņēmumā. Interesējošos jautājumus uzdevām arī atbildīgajiem RS pārstāvjiem. Saņemtās atbildes nosūtījām arī šoferim, taču redzams, ka abu pušu viedokļi krasi atšķiras.

Filosofe prof. Maija Kūle jau pirms desmit gadiem savā grāmatā "Eirodzīve" trāpīgi norādīja uz Eiropas vājajām vietām, izgaismojot dažādas problēmas, kas nav zaudējušas aktualitāti arī šodien. Iespējams, pat pieņēmušās spēkā.

Gada aukstā sezona mūs sagaida ne tikai ar sniegotiem ziemas priekiem, bet arī ar dažādu vīrusu aktivizēšanos. Visbiežāk vīrusi skar bērnus vecumā līdz pieciem gadiem, kad imūnsistēma ir nestabila un organisms vīrusus vēl neatpazīst. Kā izvairīties no vīrusiem, un kā rīkoties vecākiem, kuru bērni saslimuši, vaicāju pieredzes bagātajai pediatrei Dzintrai Celmiņai no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas.

Nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube svētku uzrunā, mazliet pārfrāzējot ASV 35. prezidentu Džonu Kenediju, izmantoja vārdus: "Neprasi, ko valsts tev ir devusi, bet pajautā sev – ko tu esi devis valstij."

Izrādās, piparkūku cepšana nemaz nav tik nekaitīga nodarbe, ja runa ir par piparkūku formu izvēli. Reizēm piparkūkās attēlotie simboli var ne pa jokam satracināt ļaudis.

Siguldas pirmsskolas izglītības iestāde "Pasaciņa" ir vienīgā novadā, kas īsteno speciālo pirmsskolas izglītības programmu bērniem ar garīgās veselības traucējumiem. Pašlaik grupiņā "Zvaigznītes" mācās deviņi bērni vecumā no trīs līdz sešiem gadiem. Vairāk par "Zvaigznīšu" ikdienu vaicāju audzinātājām Ingrīdai Šerstai un Ausmai Ābolai.

Ieraugot kādā tirdziņā skaistus māla traukus, daudziem varētu būt ienākusi prātā doma pašiem pamēģināt padarboties ar mālu. Tādu iespēju jebkuram interesentam piedāvā māksliniece Ingrīda Žagata Duntes darbnīcā "Cepļi".

Pat ja vairs neticam Ziemassvētku vecītim, nenoliegsim – gan pasniegt, gan saņemt dāvanas ir ļoti patīkami. Šobrīd ir īstais laiks, lai mierīgi un ar prieku pagūtu sagatavot jaukas un pārdomātas dāvanas saviem mīļajiem.

Deviņu bērnu mamma Ineta Salaka dzīvo pēc principa, ka esam šeit, lai palīdzētu cits citam. Tādēļ Inetai bez saviem bērniem ir vēl citi, kas viņu sauc par mammu. Kristīgā ģimene divus gadus pavadījusi Lietuvā, nu atgriezusies dzimtenē un dzīvo Krimuldas novadā senā lauku mājā, ko ģimenei laipni atvēlējis tās saimnieks.

Psiholoģiskos pētījumos par lamāšanos konstatēts, ka pieaugušajiem kāds stiprāks vārds visbiežāk pasprūk pie auto stūres. Iespējams, tas tāpēc, ka esam vieni un neviens mūs nedzird. Taču jāatzīst, ka reizēm citi satiksmes dalībnieki mūs patiešām spēj izsist no līdzsvara.

Reiz kāds astoņdesmitgadīgs kungs uzdāvināja žurnālu, kas izdots 1927. gadā un saucas "Nākotnes spēks: mēnešraksts bērnu kopšanai un audzināšanai". Jāsecina, ka tēmu loks kopš tā laika nav daudz mainījies – kā izaudzināt laimīgu bērnu, ko iekļaut bērna ēdienkartē, ērtākās zīdīšanas pozas u.tml.

Vaiņode, Ogresgals, Baloži – tās ir tikai dažas no vietām, kur decembrī projekta "Kinopunkts" ietvaros tiks izrādīta latviešu dokumentālā filma "Mans tēvs baņķieris". "Kinopunkts" ir biedrības "Kultūrpunkts" izveidots projekts, kas rūpējas par to, lai Latvijas reģionu iedzīvotājiem vairāk nekā 100 vietās būtu iespējams apmeklēt kino un noskatīties jaunākās latviešu filmas.

Reti kurš likumdošanas akts izsaucis tik lielas publiskās diskusijas, kā šā gada jūnijā pieņemtie grozījumi Izglītības likumā jeb tā sauktie "tikumības grozījumi." Bieži vien diskusijai ir maz sakara ar grozījumu reālo saturu un tā mērķiem. Ko nosaka grozījumi?

Vienpadsmit Saeimas deputāti no Nacionālās apvienības (NA), "Vienotības" (V), Reģionu apvienības (RA) un "No sirds Latvijai" (NSL) iesnieguši grozījumus Izglītības likumā, kas būtiski papildina ar bērnudārzu pieejamību saistītus jautājumus. Grozījumu projekts nodots Saeimas atbildīgajai Izglītības, zinātnes un kultūras komisijai, kur vismaz pagaidām tas iestrēdzis.

Svētdien, 15. novembra vakarā "Arēnā Rīga notika svētku lielkoncerts "Spēka dziesmas Latvijai". Šis raksts būs skatītāja pārdomas par pasākumā gūtajiem iespaidiem. Īsumā – nebiju gaidījusi, ka koncerts būs tik emocionāli spēcīgs.

Šķiet, ka terorakts Parīzē radīs vairāk jautājumus, nekā līdzīgu traģēdiju gadījumā. Šoreiz notikušais neizbēgami iegūst patvēruma meklētāju krīzes fonu un liek domāt arī par Eiropas valstu drošības iestāžu gatavību atbildēt jaunajiem izaicinājumiem.

Ar šādu jautājumu vērsos pie vairākiem paziņām un palūdzu uz lapiņas uzrakstīt vārdu "Līva". Interesanti, bet ne pārsteidzoši, ka atšķīrās ne tikai rokraksti, bet arī paši burti. Un kāds gan tur brīnums, ja gadu gaitā skolās esam mācījušies no vismaz trīs dažādu veidu rakstīto burtu paraugiem.

Mūsdienās vārdu "karš" var attiecināt ne tikai uz cīņu ar ieročiem. Tikpat aktuāla, ja ne svarīgāka, ir cīņa par cilvēku prātiem, un to ļoti labi saprot arī Krievija, kas šim nolūkam mērķtiecīgi un ļoti veiksmīgi izmanto Kremļa finansēto mediju, kas 2005.gadā tika dibināts kā "Russia Today", bet vēlāk tika pārdēvēts vienkārši par RT, lai tik ļoti neizceltu kanāla krievisko izcelsmi.

Koncerts bija jau noslēdzies. Skanēja vētraini aplausi vēl labu brīdi pēc grupas atvadīšanās, un šķita, ka dažreiz zvaigznēm raksturīgā "bonusa dziesma" šoreiz neskanēs. Ainars Mielavs atgriezās nu jau viens bez grupas un sāka bez pavadījuma dziedāt "Nevis slinkojot un pūstot".

Otrdien valdībā tiks apstiprināts patvēruma uzņemšanas rīcības plāns, ar ko noslēdzas svarīgs posms Latvijas stratēģijas izstrādē par šo jautājumu. Patvēruma meklētāju masveidīgā pārdale Eiropas Savienībā, visticamāk, būtiski ietekmēs ne tikai mūsu likteņus, bet arī to pilsoņu dzīves, kuriem šodien dziedam šūpuļdziesmas.

Ziemassvētki nav aiz kalniem, un drīz vien vecāku skati veikalos biežāk pievērsīsies rotaļlietu plauktiem, jo nav noslēpums, ka parasti bērniem vislielāko prieku sagādā zem eglītes atrasta jauna mantiņa.