21. augustā savu 95. sezonu atklās Rīgā un Baltijas valstīs skaistākais kinoteātris "Splendid Palace", skatītājiem piedāvājot izsmalcinātu kino klasikas darbu – 1964. gadā tapušo režisora Andrē Junabela filmu "Fantomass" (lomās Žans Marē, Luijs de Finess, Milēna Demonžo, Žaks Dināms).

Sestdien, 18. augustā, ar Džuzepes Verdi "Rekviēma" atskaņojumu Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" sāksies 21.Starptautiskais garīgās mūzikas festivāls. Kā vēsta festivāla rīkotāji, šis skaņdarbs festivāla laikā izskanēs divreiz – to būs iespējams noklausīties arī 23. augustā Rīgas Sv. Pētera baznīcā.

Jau atkal pievērst uzmanību Latvijas ceļiem mani pamudināja divas nesen piedzīvotas epizodes. Pirmā no tām bija iespēja pašai izbaudīt bēdīgi slaveno ceļu P4 Rīga–Ērgļi, pa kuru diendienā brauc Ropažu novada iedzīvotāji, otrā – brauciens uz lidostu "Rīga" agrā rīta stundā.

Šogad Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra organizētais festivāls "Vasarnīca" no 24. līdz 26. augustam norisināsies Latgales vēstniecībā "Gors" Rēzeknē. Tāpat kā vienmēr, apmeklētājiem tiks piedāvātas klasiskas un neakadēmiskas programmas bērniem, jauniešiem un nobriedušiem ļaudīm, aicinot uz satikšanos ģimenes, draugus, pastāvīgos klausītājus un jaunus klasiskās mūzikas interesentus.

Pirms trim gadiem nosvinējuši 810 gadu jubileju, Ropaži, kā vēsta ieraksts "Indriķa hronikā", ir slaveni ar kauju starp krustnešu un zemgaļu spēkiem 1205. gada februārī. Ievērības cienīgs objekts Ropažos un to apkaimē ir ap 1320. gadu celtā Livonijas ordeņa pils, no kuras gan pāri palicis viens mūra sienas fragments.

Sagaidījusi mani teātra vestibilā, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra direktore Dana Bjorka, kura šajā amatā ir kopš šā gada 8. janvāra, pa ceļam uz savu kabinetu, kas atrodas teātra vecajā daļā un pa kura logiem ik pa brīdim dzirdamas pa Kalēju ielu staigājošo ārzemju tūristu čalas, parāda topošo jauno spēles laukumu "Kvartirņiku", kurā izrādes tiks spēlētas jau šajā sezonā.

29. un 30.augustā Jaunciema ostas laivu šķūnī notiks tradicionālie ezera mūzikas koncerti. 29.augustā ikviens aicināts uz komponista Valta Pūces mūzikas koncertu "Notiksies kam jānotiek".

Otrdien, 7. augustā, savu 100. sezonu uzsāka Latvijas Nacionālais teātris. Jau tradicionāli sezonas pirmajā dienā tika sveikti aizvadītās sezonas labākie aktieri, savukārt pēc fotografēšanās, kas šogad notika nevis pie teātra, bet Brīvības pieminekļa.

Otrdien, 7. augustā, jau otro gadu pēc kārtas notiks Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) koncerts "Origo" laukumā. Koncertā, kurā piedalīsies 77 orķestra mūziķi, pie diriģenta pults stāsies LNSO mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Andris Poga. Koncerta sākums – plkst.19.

Kā vēsta koncerta rīkotājs – Andreja Žagara Kultūras un attīstības fonds, 13. un 14. oktobrī Latvijas simtgades koncertcikla "Dzimuši Latvijā" ietvaros ar divām krāšņām koncertprogrammām Rīgā viesosies viens no vecākajiem un izcilākajiem pasaules orķestriem – Leipcigas "Gewandhausorchester" orķestris latviešu diriģenta Andra Nelsona vadībā.

Kādā no sociālajiem tīkliem nejauši ieraugot visnotaļ vilinošu piedāvājumu izbaudīt netālā Pērnavas apriņķa kaleidoskopu, kādā svētdienas rītā kopā ar nelielu kompāniju labprāt laidos ceļā, lai pabaudītu vienu no daudzajiem Igaunijas purviem, apskatītu ja ne skaistāko, tad plašāko Igaunijas dārzu un pagaršotu kaimiņzemē tapušo sidru.

1. augustā ar tradicionālo fotografēšanos uz teātra kāpnēm jauno sezonu uzsāka arī Valmieras teātris. Jau trešo gadu pirmais sezonas notikums ir Valmieras vasaras teātra festivāls, tāpēc šoreiz sezonas atklāšanas pasākumā īpaši tika sumināts festivāla direktors – režisors Reinis Suhanovs.

11.augustā – simt dienas pirms Latvijas valsts simtās dzimšanas dienas – visā Latvijā un pasaulē pāri pakalniem, jūru un upju krastos, pilsdrupu estrādēs, parkos un pļavās tiks rīkota zaļumballe lauku kapelu, orķestru muzikantu, ziņģētāju vai tautas mūzikas ansambļu pavadībā.

Kopjot dzejnieka Imanta Ziedoņa vēlmi, lai viņa muzeju caurvītu jaunrade, sešas piektdienas pašā vasaras izskaņā Ziedoņa muzejā Murjāņos tiks organizēti brīvdabas kino seansi, kuros zem klajas debess tiks demonstrētas latviešu režisoru filmas.

Svētdien, 4. augustā, LTV1 notiks režisoru Mareka Bērenta un Kristiana Luhaera dokumentālās filmas "Savējie sapratīs. Septiņdesmitie. Spožums un posts" pirmizrāde. Filma vēsta par laiku, kad Latvijā parādījās jaunas paaudzes rokmūziķi – Mārtiņš Brauns, Ēriks Ķiģelis, Juris Kulakovs un citi, kuri iedvesmu smēlās no 60. gadu pasaules mūzikas grandiem.

Svētdien, 4. augustā, Mākslas muzejā "Rīgas birža" ar atklāšanas koncertu "United tastes" sāksies tradicionālais Rīgas Vēsturiskās mūzikas un dejas festivāls. Atklāšanas koncertā muzicēs senās mūzikas ansamblis "The Beggar's Ensemble" no Francijas, kā arī Latvijā dzimusī klavesīniste Darja Zemele.

Svētdien, 29. jūlijā, tuvi un tāli viesi, maizes cepēji un tradīciju zinātāji tiek gaidīti atjaunotajās Āraišu vējdzirnavās, lai iepazītu grauda ceļu no tīruma līdz maizes kukulītim, kopīgi iegrieztu atjaunoto dzirnavu spārnus un svinētu Latvijas simtgades Maizes dienu.

Ceturtdien ar tradicionālo sapulci tika atklāta Dailes teātra 2018./2019. gada sezona. Pēc teātra vadības uzrunām darbinieki pulcējās tradicionālajai sezonas sākuma fotogrāfijai, turklāt šosezon aktieru kolektīvam ir piepulcējies aktieris Andris Bulis, kurš uz skatuves būs redzams jau 21. septembrī jauniestudējuma "Lulū" pirmizrādē.

11. augustā Likteņdārzā notiks krāšņs koncerts par godu desmit gadiem, kopš uzsākts Likteņdārza projekts, un Latvijas simtgadei. Par godu šim notikumam izcilais latviešu pianists Vestards Šimkus radījis jaundarbu "Likteņa vārti", kas veltīts Likteņdārzam un kuru kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un Andri Pogu pie diriģenta pults viņš pirmatskaņos šajā īpašajā koncertā.

Lai arī kā Dziesmu svētku nedēļā šķita, ka esam vienoti un uz viena viļņa, nu atkal sāk izskatīties, ka diemžēl katram sava āda ir tuvāka, un vismaz daļa cilvēku vadās pēc principa "ko nu es tur jaukšos, tas uz mani neattiecas".

3. augustā ar ugunskura iedegšanu Valmierā, Hanzas laukumā, tiks atklāts Valmieras vasaras teātra festivāls un atvērta oficiālā festivāla pilsēta. Pasākuma ietvaros tiks iecelti arī Goda saimnieki, kuri simboliski būs ugunskura sargātāji, un notiks grupas "7 dēli" koncerts. Visi pasākumi festivāla pilsētā būs bez maksas.

Jaunās spēlfilmas "Homo Novus" veidotāji trešdien iepazīstināja ar filmas treileri, kas visiem interesentiem tagad būs pieejams interneta vidē un Latvijas kinoteātros. Spēlfilmas pirmizrāde paredzēta 26. septembrī, savukārt kinoteātros tā būs skatāma jau no 28. septembra.

Cēsu Mākslas festivāls šogad norisināsies no 22. jūlija līdz 26. augustam, piedāvājot gan radošus eksperimentus, gan klasiskas mākslas vērtības – apmeklētājiem būs iespēja baudīt koncertus un laikmetīgus mākslas darbus, kā arī noskatīties vairākas filmas un teātra izrādes.

Pagājušajā piektdienā, 13. jūlijā, izcilais latviešu pianists Andrejs Osokins uzstājās Kanāriju salās notiekošajā starptautiskajā pianistu festivālā "Finca Festival", izpelnoties grandiozas publikas ovācijas. Pianists savā koncertprogrammā bija iekļāvis arī Jāzepa Vītola skaņdarbus.

Nākamnedēļ, no 27. līdz 29. jūlijam, Livonijas ordeņa Siguldas pilī norisināsies 26. Starptautiskie Siguldas Opermūzikas svētki, kā ierasts, apmeklētājiem piedāvājot krāšņu muzikālo programmu.

28. jūlijā Jūrmalas festivāla galā koncertā uz Dzintaru koncertzāles skatuves uzmirdzēs pasaulslavenais operdziedātājs un Jūrmalas festivāla goda mākslinieks Aleksandrs Antoņenko (tenors), starptautiski atzītā latviešu operdziedātāja Alisa Zinovjeva (soprāns) un izcilākais latviešu basbaritons Egils Siliņš.

Turpinot apceļot Pierīgas novadus, šoreiz izvēlējos Inčukalna novadu. Un, kā pārliecinājos ekskursijās, kurās mani izvadāja trīs gidi – Inčukalna novada domes sabiedrisko attiecību daļas vadītājs Mārtiņš Pozņaks, Vangažu Kultūras nama direktore Inguna Zirne un Inčukalna Tautas nama vadītāja Inga Freimane –, arī šis novads var lepoties ar ļoti interesantu vēsturi un dažnedažādiem kultūrvēsturiskiem objektiem.

Šķiet, nav daudz aktieru vai raidošo mediju žurnālistu, kas nebūtu mācījušies pie leģendārās aktiermeistarības un skatuves runas pedagoģes Ainas Matīsas. Par saviem audzēkņiem viņa runā ar patiesu prieku un interesi – gluži tāpat, kā vērtējot šodienas latviešu teātrī notiekošo.

Kā vēsta ieraksts Dziesmu un deju svētku "Facebook" lapā, 8. jūlijā, kas bija Dziesmu un deju svētku pēdējā diena, divas Pierīgas iedzīvotājas kļuva par māmiņām: Ķekavas kora "Mozaīka" dziedātāja Līga Petrāne un koncerta apmeklētāja – carnikaviete Rita Sniedze.

8. jūlija vakarā ar vērienīgu koncertu "Zvaigžņu ceļā" Mežaparka Lielajā estrādē izskanēja XXVI Vispārējie latviešu dziesmu un XVI deju svētki. Vairāk nekā četras stundas garajā koncertā piedalījās 18 tūkstoši dalībnieku.

Ikdienā staigājot gar upi vai ezeru, pa mežu, pļavu vai kāpu, mēs droši vien neaizdomājamies, ka tas ir biotops, turklāt bieži vien – aizsargājams. Arī Pierīgā tādu netrūkst, piemēram, dabas parkā "Piejūra", kas atrodas triju pašvaldību – Rīgas, Carnikavas un Saulkrastu – teritorijā. 

9. jūlija vakarā Dzintaru koncertzālē notiks opermūzikas koncerts "Elīna Garanča un draugi", kurā piedalīsies operzvaigznes Elīna Garanča (mecosoprāns), Olga Peretjatko (soprāns) un Dmitro Popovs (tenors).

XXVI Vispārējie latviešu dziesmu un XVI deju svētki svētdien, 1. jūlijā, ir sākušies ar tradicionālo svētku dalībnieku gājienu. Šķiet, kopš svētku pirmsākumiem šis ir visvērienīgākais gājiens – kopumā tas ir 1,8 kilometrus garš (no Brīvības pieminekļa līdz Stabu ielai), un tajā piedalās 1902 kolektīvi.

Šonedēļ un nākamnedēļ tik aktuālo Dziesmu un deju svētku kontekstā atmiņā atausa vairāk nekā trīsdesmit gadu seni notikumi – tālais 1985. gads, kad XIX Dziesmu svētkos leģendārais diriģents Haralds Mednis, spītējot tā laika svētku rīkotāju aizliegumam, tomēr kāpa virsdiriģenta tribīnē, lai pēc koristu pieprasījuma diriģētu Jāzepa Vītola dziesmu "Gaismas pils" ar Ausekļa vārdiem.

20. jūlijā Ikšķiles estrādē norisināsies krāšņs lielkoncerts, kurā piedalīsies lieliskie dziedātāji Ieva Kerēvica, Aija Andrejeva, Igo, Agnese Rakovska, Ingus Pētersons un Atis Ieviņš, kā arī Vidzemes kamerorķestris un instrumentālā grupa Jāņa Strazda vadībā.

Trešdien Daugavas vidū uz kuģīša "Rīgas pērle" norisinājās komponista un taustiņinstrumentālista Mārtiņa Brauna leģendārā dziesmu cikla "Daugava" albuma atvēršanas svētki. Albums ieskaņojis Latvijas Radio koris diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā.

Vēl šonedēļ pavisam noteikti iespējams apskatīt krāšņo Rundāles pils rožu dārzu, kurā zied ap 2400 rožu šķirņu. Vienu hektāru plašajā dārzā, kas tapis pēc arhitekta Frančesko Rastrelli projekta, izveidoti atsevišķiem selekcionāriem vai valstīm veltīti 52 rožu apļi – tajos apskatāmas šķirnes ko izveidojuši 72 selekcionāri no 17 valstīm.

Tā kā Līgo diena jau klāt, ikviens no mums dosies vai jau bijis kādā pļavā un mežā meklēt jāņuzāles, ko likt vāzē un vīt vainagos. Vai drīkst lasīt visu, ko redzam, un kas vēl šajā sausajā vasarā pļavās atrodams, jautājām Dabas aizsardzības pārvaldes ekspertei un bioloģei Anitai Namniecei. "Likt vainagos un vāzēs var visas puķes, kas nav aizsargājamas!" viņa uzsver.

Izcilās latviešu operdziedātājas Elīnas Garančas balss skan uz pasaules lielāko opernamu skatuvēm – Ņujorkas "Metropolitan", Londonas Karaliskajā operā, Vīnes Valsts operā viņa nupat debitēja Dalilas lomā Kamila Sensānsa operā "Samsons un Dalila", savukārt nākamsezon šajā lomā viņa būs redzama Ņujorkā.

Piektdien vakarā Mazajā Mežotnes pilī ar koncertprogrammu "Latviešu komponistu klaviermūzika saulgriežu noskaņās. Trīs Osokini" viesojas pianisti Osokini – tēvs Sergejs un dēli Andrejs un Georgijs.