01.08.2018 10:06

Pirmizrāde LTV: dokumentālā filma "Savējie sapratīs. Septiņdesmitie. Spožums un posts"

Autors  Una Griškeviča
Novērtēt šo ziņu
(1 balsojums)
Pirmizrāde LTV: dokumentālā filma "Savējie sapratīs. Septiņdesmitie. Spožums un posts" publicitātes

Svētdien, 4. augustā, LTV1 notiks režisoru Mareka Bērenta un Kristiana Luhaera dokumentālās filmas "Savējie sapratīs. Septiņdesmitie. Spožums un posts" pirmizrāde. Filma vēsta par laiku, kad Latvijā parādījās jaunas paaudzes rokmūziķi – Mārtiņš Brauns, Ēriks Ķiģelis, Juris Kulakovs un citi, kuri iedvesmu smēlās no 60. gadu pasaules mūzikas grandiem.

Kā uzsver filmas autori, pagājušā gadsimta 70. gadi iezīmējās ar jaunās paaudzes rokmūziķu parādīšanos Latvijā. Laikā, kad pastāvošā iekārta ierobežoja, cenzēja un mēģināja radošās izpausmes ielikt sev tīkamā rāmī, tolaik jaunās grupas "Menuets", "Santa", "Stroncijs 70", "Līvi", "Sīpoli" un "Modo", spītīgi turoties pretī laikmeta liktajiem ierobežojumiem, kopa un attīstīja Latvijas roka tradīcijas.

"Pateicoties šīm grupām, kas latviešu dzejnieku sarakstītos vārdus ietērpa melodijās, kas guva plašu publikas rezonansi. Tā bija iespēja "caur puķēm" izteikties par aktuālām tēmām, kas partijas funkcionāriem ne visai patika," saka Mareks Bērents.

Dokumentālajā filmā laikmeta aculiecinieki un tā laika rokmūzikas atslēgas cilvēki – Zigismunds Lorencs, Pits Andersons, Valerijs "Seiskis" Saifudinovs, Juris un Leons Sējāni, Raimonds Bartaševičs, Imants Kalniņš, Vladimirs Smirnovs, Vjačeslavs Mitrohins, Mārtiņš Brauns, Jānis Grodums, Igo un citi – stāsta par to, kāda bijusi mūziķu ikdiena, kā cenzūra rūdījusi, kā reaģējusi publika, un atskatās uz laiku pirms vairākām desmitgadēm.

Īpaši šai triloģijas daļai ar brāļu Jura un Leona Sējānu palīdzību restaurētas divas grupu "Menuets" un "Sīpoli" dziesmas, kas tapušas 70.gados.

"Septiņdesmitos šodien atceras saistībā ar PSRS ekonomikas stagnāciju, pompozām komunistiskās partijas elites "ārpuskadra" izklaidēm, pagrīdes hipiju kustības ziedu laikiem, Imantdienu aizsākumu, mūzikas festivāla "Liepājas dzintars" uzplaukumu un aizliegumu, daudzu ebreju tautības mūziķu emigrāciju uz rietumiem, jauna žanra – rokoperas, parādīšanos arī PSRS, stingrāku grupu repertuāra kontroli un aizliegumiem, tajā pašā laikā "ļaujot jauniešiem nolaist tvaiku"," piebilst Kristians Luhaers.

Arī triloģijas otrajā filmā varoņu intervijas paspilgtina unikāli arhīvu materiāli, fotogrāfijas, vēsturisko notikumu restaurācijas un koncertieraksti. Filmas scenārija autore ir muzikoloģe Daiga Mazvērsīte, režisori – Kristians Luhaers un Mareks Bērents.