Kā ik gadu, uz Saulkrastu plenēru pulcējās Latvijā pazīstami un saulkrastiešiem tuvi gleznotāji un akvarelisti, un pa kādam ārzemniekam, lai ļautos saules, jūras un piekrastes dzīves vilinājumam. Te nedēļas laikā, plenēra kuratores Maijas Jakovičas vārdiem runājot, viņiem bija iespēja apliecināt savu interesi par īpašo un izaicinošo marīnisma žanru.

Nevajag klausīties baumās, ka visi šķirotie atkritumi tik un tā nonāk atkritumu poligonā un no šķirošanas nav nekādas jēgas. Atkritumu apsaimniekotāji gan atzīst, ka reizēm vienā mašīnā nonāk tiklab papīra, kā plastmasu konteineru saturs, taču, nonācis galapunktā, tas atkal tiek rūpīgi pāršķirots.

Statistika ir bezkaislīga: viens Latvijas galvaspilsētas iedzīvotājs gadā saražo apmēram 320 kilogramu atkritumu. Te ir runa tikai par sadzīves atkritumiem, jo ir arī tādi, kas rodas ražošanā; daļa no tiem pieskaitāmi bīstamajiem atkritumiem, jo var nodarīt neatgriezenisku ļaunumu videi – piesārņot augsni un ūdeņus.

Aiz muguras palikušas 16. marta kaislības, tuvojas 9. maijs, un tas nozīmē, ka tik viegli aizmirst Otro pasaules karu neviens mums neļaus. To nevar aizmirst arī somi. Viņi savas valsts simtgadē uzņēmuši filmu par to, kā Otrā pasaules kara laikā centās atkarot Somijas zaudētās austrumu teritorijas.

Jūrmalas dome lēmusi, ka no šā gada 1. jūnija Jūrmalas iedzīvotāja kartes īpašnieki pilsētas sabiedriskajā transportā varēs braukt bez maksas. Lai gan daudzās pilsētās un novados atsevišķas iedzīvotāju grupas bauda atvieglojumus braukšanai sabiedriskajā transportā, Jūrmala pēc Rēzeknes ir otrā pilsēta Latvijā, kas pieņēmusi šādu lēmumu.

Kad beidzot atnākusi ziema, laiks sākt domāt par pavasari. Viens no pirmajiem pavasara vēstnešiem ir Simsa rododendru jeb acāliju ziedēšana. Pašlaik ir īstais brīdis, kad doties uz Latvijas Universitātes botānisko dārzu un paskatīties uz krāšņajām acāliju ziedu kupenām. Tā ir krāsu toņu un nianšu bagātība, kas atdzīvina ziemas dienu pelēcību.

Novembrī, kad pavisam noteikti pietrūkst vasaras saules gaismas un siltuma kārtējo reizi valsts svētku nedēļā Rīgā atgriežas gaismas festivāls "Staro Rīga 2017". Šoreiz tā tēma ir "Uz zvaigznēm".

Šīs nedēļas vidū trīs Inčukalna novada dienas centri – "Vangaži", "Sarma" un "Gauja" – jau trešo gadu pēc kārtas rīkoja sadraudzības dienu sporta spēles visu trīs novada dienas centru bērniem.

Jaunievēlētā Stopiņu novada domes priekšsēdētāja Vita Paulāne pašvaldības darbā ir kopš 2001. gada, 16 gadi no tiem pagājuši priekšsēdētāja vietnieces amatā. Par savu ievēlēšanu domes priekšsēdētājas amatā viņa ir ļoti priecīga, jo pēc vēlēšanām, kurās viņa guva vēlētāju vislielāko atbalstu novadā, viņai būs iespēja turpināt iesāktos komandas darbus.

13.06.2017 15:14

Aicina Ziedoņa muzejs

"Latvija ir brīnumskaista zeme, bet skaistajam jāpalīdz parādīties," – šie vārdi, kas atklāj Imanta Ziedoņa fonda "Viegli" misiju, nāk prātā, kad "Rīgas un Apriņķa Avīze" kopā ar Ziedoņa muzeja vadītāju Daci Zariņu izstaigā Murjāņu "Dzirnakmeņus". Jau no šīs trešdienas muzejs četras dienas nedēļā būs atvērts arī individuālajiem apmeklētājiem bez iepriekšējas pieteikšanās.

Aprīļa vidū augstskolas "Turība" pasniedzējs un zemessargs Juris Ulmanis kopā ar žurnālistu Ati Klimoviču un jauno kinorežisori Lauru Čaupali devās uz Ukrainu, lai aizvestu dāvanas ģimenēm, kurās tēvs vai vīrs kritis karā, aizstāvot savu zemi.

"Fotoradars ir tikai bezpersoniska ierīce, kas fiksē ātruma pārkāpumus, bet ātrumu pārsniedz autovadītājs," sarunā ar "Rīgas un Apriņķa Avīzi" teic Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.

Ir cilvēki, kuri ar binokli vai fotoaparātu rokās dodas uz mežiem, pļavām un purviem, lai klātienē pētītu zvēru un putnu dzīvi. Taču ir arī tādi, kas labprātāk dzīvo dabu vēro televizorā un datora ekrānā.

Kopš otrdienas majors Juris Čudo komandēs Zemessardzes 19. nodrošinājuma bataljonu, kura mājvieta ir Stopiņu novadā. Uzreiz pēc komandiera maiņas ceremonijas viņš atbildēja uz "Rīgas un Apriņķa Avīzes" jautājumiem.

Kuram gan negribas izskatīties jaunam, svaigam, bez rūpju rievām pierē un tā sauktajām vārnu kājiņām pie acīm, taču laiks dara savu... Protams, ne jau katrs Saulkrastu iedzīvotājs ir saņēmies un pārkāpis skaistumkopšanas salona "Klēra" slieksni vai bijis jaunajā salonā "Klēra lukss", lai atgūtu piejūras vējā zaudēto sejas svaigumu, taču Kristīnes Ješus vārds gan daudziem nav svešs.

Dienas ir kļuvušas garākas un siltākas, un kaut kur gribas paceļot. Var aizbraukt, piemēram, tepat līdz Ķemeru purva laipām un paskatīties, kā no ziemas miega mostas purvs. Turpat netālu ir arī Kaņiera ezers.

Pirmdien akciju sabiedrība "Latvijas Finieris" Zemessardzes 17. pretgaisa aizsardzības bataljonam, kurš bāzējas Mārupes novadā, uzdāvināja četras specializētas medicīniskās palīdzības somas. Katra šāda soma, kuras aptuvenā vērtība ir 500 eiro, var palīdzēt glābt pat 40 cilvēku dzīvību.

Pie durvīm klauvē 16. marts – Leģionāru piemiņas diena. Kā parasti, vieni šajā dienā godinās leģionārus, citi pozēs Maskavas televīzijas kameru priekšā, histēriski bļaudami par "fašisma atdzimšanu" Latvijā, bet citi vienkārši skatīsies, kas notiek Vecrīgā un pie Brīvības pieminekļa. Vienaldzīgo būs maz.

Kā pavadīt brīvdienas vakaru un piešķirt vairāk garšas ikdienai? Laikraksts "Kodols" iesaka doties uz Valmieras Drāmas teātri, lai ieskatītos nākotnē iestudējumā "Emmijas laime", kā arī atklāt piekto pamatgaršu – umami.

Zemkopības ministrija atkārtoti aicinājusi mājputnu turētājus pievērst pastiprinātu uzmanību savu ganāmpulku veselībai, jo putnu gripas uzliesmojumi divdesmit Eiropas valstīs, ieskaitot netālo Poliju un Skandināvijas valstis, liecina, ka mājputnu saslimšana pietuvojusies arī Latvijai. Brīdinājums attiecas gan uz lielo vistu fermu īpašniekiem, gan tiem, kuriem pieder tikai daži mājputni.

Šodien pirmizrādi piedzīvo ilgi gaidītā filma "Melānijas hronika", kuras režisors ir Viesturs Kairišs un kas uzņemta pēc Melānijas Vanagas atmiņu grāmatas "Veļupes krastā" motīviem. Filma vēsta par jaunas sievietes cīņu par cilvēcības saglabāšanu 16 izsūtījuma gadu laikā Sibīrijā.

Mālpils pusē, Sudas upītes krastā, ir tāda vieta – Bukas muiža. To savā īpašumā 90. gadu pašās beigās mantojis uzņēmējs, kādreizējais Provatizācijas aģentūras valdes loceklis Normunds Lakučs. Šogad Bukas muižas komplekss tika iekļauts valsts aizsargājamo pieminekļu sarakstā.

Gatavās kulinārijas ražošanas uzņēmums SIA „Latvijas Pārtikas ražotājs", kura produkti plašāk pazīstami ar zīmolu „Latvijas labumi", savu darbību sāka 2010. gadā Ādažos, kad tika izcepta pirmā pankūka.Nu jau kādu laiku tas darbojas arī Stopiņu novada Rumbulā.

Aiz „necauršaujama stikla" smaidoša Mona Liza, Rembranta, Vinsenta van Goga portrets, no pasaules kultūras mantojuma aizgūtas un pašu izfantazētas gleznas ar gleznotājam Jānim Anmanim raksturīgo spēles elementa klātbūtni būs aplūkojamas svētdien Krimuldas muižas ratnīcā atklātajā pirmajā Latvijā izveidotajā nekomerciālajā mākslas projektā – galerijā „Krimuldas mistērijas".

Darba nedēļas izskaņā ar seno spēkratu parādi muzeja priekšā un sarkanās lentas simbolisku pārgriešanu svinīgi tika atklāts rekonstruētais Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) Rīgas Motormuzejs (RMM).

„Cel, zāģē, skrūvē, apkalpo, sev dzīvē vietu iemanto..." – tā skan Mālpils profesionālās vidusskolas devīze. Tai sekojuši arī 14 jaunieši, kuri nedēļas sākumā saņēma ēdināšanas pakalpojumu speciālista un interjera noformētāja diplomu.

Maija beigās „Rīgas un Apriņķa Avīze" vēstīja par pirmajām Latvijas zemenēm, kas sāk parādīties Latvijas tirgū.

Nav šaubu, ka Jāņi ir īsti latviešu svētki. Tādās reizēs pats svarīgākais ir laba kompānija, siers, alus, ugunskurs, cepta gaļa un Līgo dziesmas – ja ne pašu dziedātas, tad vismaz kaut kur fonā, piemēram, pa radio skanošas.

Vēl nesen izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis solīja skolotājiem būtisku algas pielikumu, jo īpaši mazo skolu skolotājiem, taču izskatās, ka algas pielikumu nesagaidīs nedz lielo, nedz mazo skolu pedagogi.

Pērn komponists Mārtiņš Brauns kļuva par Garkalnes novada Goda novadnieku. Patiesībā viņš ar Pierīgu ir saistīts turpat jau pusi gadsimta. Komponists sevi uzskata par "īsti veco Baltezera cilvēku" un teic, ka braukt uz Rīgu tā īsti nemaz vairs nepatīkot. Vēl viens iemesls paviesoties Baltezerā bija Raiņa un Aspazijas gads, kad atkal atcerējāmies Mārtiņa Brauna komponēto dziesmu "Saule, Pērkons, Daugava" ar Raiņa vārdiem.

Pagājušās nedēļas nogalē Salaspilī tika iesvētīta jaunā luterāņu baznīca. Klāt bija pats Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags, bet vietējo varu pārstāvēja novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars.

"Novada domē pašlaik ir pārstāvēti četri politiskie spēki, bet tas nekādas problēmas nerada, jo politiku netaisām, bet visi kopā risinām saimnieciskas lietas," uzsver Babītes novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ence.

Lai gan pašlaik Salaspils spēcīgākais magnēts ir Nacionālais botāniskais dārzs, kas vēl pievilcīgāks ir kļuvis pēc jaunās oranžērijas atklāšanas, kā Mēness tumšā puse Salaspilī ir vieta, kur padomju laikos ekskursijās veda pionierus un komjauniešus un stāstīja, ka tā ir "fašistu nāves nometne", kurā iznīcināja tūkstošiem padomju cilvēku.

Lai veicinātu atkritumu šķirošanu Siguldā, "Eco Baltia" grupas uzņēmumam PSIA "Jumis" sadarbojoties ar Siguldas novada domi, pilsētā izveidots astoņu šķiroto atkritumu savākšanas punktu tīkls. Katrā punktā izvietoti divi pazemes konteineri stikla un plastmasas šķirošanai.

Ir sācies skolu izlaidumu laiks, un pirmie izglītības dokumentu par pamatskolas izglītību saņem 9. klašu beidzēji. Šo piektdien izlaidums bija arī Allažu pamatskolā, dodot ceļa maizi desmit jauniešiem. Izlaidums šoreiz notika kā vēsturnieku, ģeogrāfu un pētnieku faktoloģijas un izaugsmes simpozijs "No saknēm mums augt" ar dziesminieka Goran Goras piedalīšanos.

Šīs nedēļas nogalē 102 lauku saimniecības atvērs savas durvis viesiem, solot īpašus piedāvājumus ar degustācijām, ekskursijām, izklaidēm.

Šajās dienās vasaras nometnē Saulkrastos pulcējušies Jaunsardzes 3. novada jaunsargi. "Pats svarīgākais, ka šeit viņi sajutīs, ka pārstāv ne tikai savu pilsētu vai ciemu, bet visi kopā – vienu novadu no Bauskas līdz Ainažiem," teic Rekrutēšanas un jaunsardzes centra 3. novada nodaļas vadītāja Zita Rukšāne.

Nav šaubu, ka Pierīgai jebkurā virzienā ar auto var cauri izskriet dažās minūtēs. Tā arī notiek, ja pieņemam, ka Ulbroka, Salaspils, Baldone vai Ķekava un pat aiz Pierīgas robežām esošā Ogre ir tikai Rīgas "guļamvagons". Citādās domās ir paši Baldones, Ikšķiles, Ķekavas, Salaspils, Stopiņu un Ogres novadu iedzīvotāji.

Nesen visā pasaulē tika atzīmēta Starptautiskā bioloģiskās daudzveidības diena. Tāpēc, lai ielūkotos dabā tepat soli aiz Pierīgas robežām, "Apriņķis.lv" kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes projektu koordinatoru Valdi Pilātu un Dabas aizsardzības pārvaldes valsts vides inspektoru Mārtiņu Blauu apceļoja Gaujas nacionālo parku (GNP).

Inčukalna novadā pie Gaujas tuvāk Vangažiem ir kāda brīnišķīga vieta – operdziedātājas Annas Ludiņas Mākslinieku dārzs. To dziedātāja ap savu vasaras māju "Līgotnes" sāka veidot 1964. gada pavasarī. Tagad to vēlas sakopt Inčukalna pagasta iedzīvotāju konsultatīvās padomes dāmas, aicinot palīgā arī novada domi. Taču viss nav tik vienkārši, kā izskatās.