Pierīgas novados darbojas liela daļa uzņēmumu, kas valstij maksā krietnus nodokļus, kā arī nodrošina darba iespējas daudziem iedzīvotājiem. Piedāvājam ielūkoties lielāko uzņēmumu topā un izdarīt secinājumus, kāpēc viens otrs Pierīgas novads ir tik pieprasīts uzņēmējdarbības vidē, bet citi pārstāvēti mazāk vai nemaz.

Gan Rīgas, gan Carnikavas pašvaldībā plānoti krasta kāpu stabilizācijas un erozijas ierobežošanas pasākumi, stāsta biedrības "Baltijas krasti" projektu vadītāja Agnese Jeņina. Rīgā šie darbi paredzēti Mangaļsalā no Daugavas ietekas līdz Vecāķu pludmalei, bet Carnikavas pašvaldībā – Garciema pludmalē pie Eimuru kanāla un citviet Carnikavas novada piekrastē.

Diez vai atradīsies kāds, kuru kaut reizi mūžā nav sadzēlusi bite vai lapsene. Lapsenes dzēliens krasi atšķiras no bites dzēliena. Entomologs Uģis Piterāns skaidro, ka atšķirība galvenokārt ir tīri anatomiska.

Latvija ir bagāta ar īpaši aizsargājamām dabas teritorijām, kā arī citiem īpašas nozīmes objektiem un aizsargājamiem dabas parkiem, pret kuriem nepieciešams izturēties sevišķi saudzīgi. Viens no tādiem ir dabas parks "Piejūra", kas izveidots 1962. gadā, lai saglabātu reti sastopamus piejūras biotopus Vidzemes piekrastē. Parka 4315 hektāri aptver piejūras robežu Rīgas, Carnikavas un Saulkrastu novados.

Klāt augusts, kad dabā nobrieduši visi vasaras sezonas augļi un ogas. Saimnieces steidz gatavot ievārījumus, sulas un kompotus. Saldā smarža pievilina arī slaidās kārumnieces lapsenes, kas lido mieloties. Šis svītrainais kukainis, ja vien tas nekļūst pārāk uzmācīgs ar savu klātbūtni, ir interesanta radība, ar ko cilvēks var saticīgi sadzīvot, nemetoties tam virsū ar sarullētu avīzi.

Mūsu redakcijai piezvanīja Jānis no Sīpolciema Babītes novadā. Kunga darba gaitas vairāk saistītas ar Jūrmalas pilsētu, tādēļ saprotams bija jautājums, vai kūrortā ir iespējams iegādāties vietējo zvejnieku ķertas un kūpinātas zivis. Agrāk tāda iespēja bijusi, bet nu jau vairākus gadus nekā.

Šīs vasaras tropiskais karstums un lielais sausums kartupeļu audzētājus neiepriecina. Lietus daudzviet nav lijis kopš aprīļa. Viens otrs kartupeļu audzētājs tik karstu vasaru neatceras jelkad agrāk piedzīvojis. Pierīgas lauksaimnieki ir nobažījušies par gaidāmo ražu, kas, rādās, būs mazāka, nekā iecerēts.

Iepriekšējā nedēļā, 17. jūlija vakarpusē, izcēlās paaugstinātas bīstamības meža ugunsgrēks kūdras izstrādes purvā Talsu novada Valdgales pagastā. Kā vēsta Valsts meža dienesta (VMD) Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks Zigmunds Jaunķiķis, ugunsgrēks, iespējams, izcēlies kūdras ieguves rezultātā. 

Par Matīsa Zilaisgaiļa Latīņamerikas ceļojumu rakstījām jau ziemā. Taču šis mārupieša ceļojums bijis gana krāsains, lai par to pastāstītu vēl. Pēc Venecuēlas un Ekvadoras Matīss devās uz Galapagu salām, Peru un Bolīviju. Ko tur vērts apskatīt un piedzīvot, lasiet šajā ceļojuma stāstā.

Teju klāt jau Zvejnieku svētki, kuri daudzviet tālredzīgi pārdēvēti par Jūras svētkiem. Var teikt – zivis nav tik liels deficīts kā paši zvejnieki. Vasarā, ja gadās būt kādā no Baltijas jūras piekrastes ciemiem, tā vien kārojas tikt pie tikko kūpinātas butes vai svaiga lasīša. Taču ceļš līdz lasim, izrādās, nav nemaz tik gluds.

Nav nekā neparasta, ka sabiedrības interesi raisošs notikums, par ko ticis rakstīts, rādīts un runāts, pēc pāris nedēļām jau vairs nav nedz plašsaziņas līdzekļu, nedz tās pašas sabiedrības uzmanības lokā, kaut arī apjoms un nodarītā skāde ir pamatīga, cēloņi – un vēl jo vairāk vainīgie – nav zināmi.

Baložu iedzīvotāji ir sašutuši par savdabīgo atkritumu tvertņu risinājumu pilsētā, proti, tur pie soliņiem daudzviet izvietoti majonēzes plastmasas spaiņi, kas pilsētas tēlam godu nedara. Ko darīt, ja novada budžetā neatrodas finansējums (vai arī – atšķiras prioritātes) atkritumu urnu izvietošanai uz ielām?

Ar svētku gājienu svētdien tika atklāti XXVI Vispārējie latviešu dziesmu un XVI deju svētki, kas Rīgu pieskandinās līdz pat 8. jūlijam. Nedēļu pirms Dziesmu svētku noslēguma koncerta Mežaparkā Latvijas spēcīgākie kori tikās augsta līmeņa koru konkursa "Dziesmu kari" finālā, lai cīnītos par labākā kora titulu, apliecinot – Latvijas koru mūzika ir spēcīga un tradīcijām bagāta.

Vasaras brīvlaiks skolēniem rit pilnā sparā. Kurš brīvās dienas vada pilsētā, kurš laukos. Cits bezrūpīgi caurām dienām dauzās pa āru, kāpj kokos, cits ravē burkānu dobes, cits... "sēž" telefonā vai planšetē. Es bērnībā vasaras vadīju laukos Piebalgā, dauzīties laika nebija...

Olaines novada iedzīvotājs Mārtiņš Štrāls vairākus gadus ir dzīvojis un strādājis Anglijā. Par šo laiku viņam ir labas atmiņas, tomēr vislabāk viņš jūtas Latvijā un doties peļņā uz ārzemēm vairs nevēlas.

Ir pagājis pusgads, kopš ugunsgrēks pilnībā nopostīja tikko restaurēto koka baznīcu Siguļos. To bija iecerēts atvērt apmeklētājiem Latvijas simtgadē. Diemžēl ugunsnelaime nenāk brēkdama.

Latvietis ir alus baudītājs, alus cienītājs un galu galā – alus brūvētājs. Par to, kā dzīvo Latvijas mazās alus darītavas, "Rīgas Apriņķa Avīzes" saruna ar uzņēmumu "Brālis", "Malduguns" un "Rose Brewery" pārstāvjiem.

Lai cik vilinoša šķiet dzīve Pierīgā, nekur un nevienam nekas netiek dots par velti. Par īpašumu – vai tā būtu vasarnīca Saulkrastos vai dzīvoklis Babītē – jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis. Ielūkojoties Pierīgas novados, redzams, ka nodokļu slogs iedzīvotājiem ir gana smags un daudzus dzen parādos.

Kā jau ziņots, svētdien ap pusdienas laiku Ādažu poligonā Sējas novada teritorijā izcēlās ugunsgrēks, kurš pieņēmās spēkā, aptverot vairāk nekā 300 hektāru, un turpinājās arī pirmdien vakarā.

Vasaras sākums smaržo pēc jasmīniem, nopļautas zāles un zemenēm. Mālpils novada Sidgundā atrodas ģimenes saimniecība, kur jau vairāk nekā 20 gadus audzē zemenes ar nu jau labi atpazīstamo firmas zīmi "Mālpils ZemeNes".