23.11.2011 19:20

Ropažos no idejas par BMX trasi izaug aktīvās atpūtas parka iecere

Autors  Mārtiņš Zviedris
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Pulciņš Ropažu jauniešu vasaras sākumā vērsās pašvaldībā ar lūgumu ierādīt vietu, kur ciemā pašu spēkiem viņi varētu izveidot pieticīgu BMX velotrasi. Nu ideja izaugusi līdz aktīvās atpūtas parka plānam.

Novada Dome 25. oktobrī lems par atļauju sākt īstenot ieceres pirmo posmu. “Uzzīmējām, kādu to vēlamies, un visu vasaru cīnījāmies,” par Ropažu BMX trases ieceres pirmsākumiem stāsta 15 gadus vecais Raivis. Viņš un vienaudzis Matīss uzsver: domubiedru grupa, kas pirms dažiem mēnešiem pašvaldībai ierosināja ciemā izveidot sportošanas vietu, ir liela, BMX Ropažos ir populārs. “Tagad braukājam tepat pa centru, lēkājam pa apmalēm, reizēm mūs dzen prom, bet nav jau kur palikt,” konstatē Raivis.


Arī klinšu kāpējiem un skrituļotājiem

Pašvaldības vadītājs Ivars Gailītis apstiprina: viss sācies ar jauniešu grupu, kas apspriedusi ideju ar Domes Sabiedrisko attiecību daļas vadītāju Evu Haberkori-Vimbu un tad vērsusies pie viņa ar lūgumu ierādīt vietu, kur ar vispieticīgākajiem līdzekļiem varētu tapt neliela BMX trase. Būvvaldē apsverot iespējas, kur ciema centrā trasei būtu vieta, pirmā ideja bija veidot to blakus dārziņiem, taču tādā gadījumā būtu bijis jāatpērk blakus esošās saimniecības ēkas. Tad radās doma par vietu pie ūdenstorņa un atziņa: ja būvē trasi, tas jādara pamatīgāk, kā uzsver Domes priekšsēdētājs, līdzekļus izlietojot lietderīgāk – nevis tikai nolīdzinot virsmu un uzberot uzkalniņus: “Jāieliek arī pamati, lai pēc trim nedēļām nebūtu zāle līdz krūtīm.” Domājot par izvēlētās vietas apbūvi, iecere vērsās plašumā. Būvvaldes vadītāja Aināra Lindes zīmētājā skicē blakus 171 metru garajai BMX trasei parādījies arī klinšu kāpšanas tornis (pārveidojot veco ūdenstorni, iecerēts uzcelt augstāko šāda veida atrakciju Latvijā) un multifunkcionāls laukums, kur paredzēts izvietot skeitborda rampas.

Ja nolems, ka jāceļ, nauda jāatrod

Projekta apspriešanas gaitā gatavību uzņemties BMX trases būvniecību par saviem līdzekļiem izteica SIA “Sanim”. Ja Dome sēdē 25. oktobrī būvniecības vietu apstiprinās, varēs sākties aktīvās atpūtas parka izveides ieceres pirmā posma – projekta “Jauniešu ideja par BMX trases izveidi Ropažos” – īstenošana. Vēloties apzināt arī citu uzņēmēju gatavību piedalīties būvniecībā, Ropažu Dome izsludināja atbalstītāju pieteikšanos līdz 24. oktobrim.

Pirmdienas rītā Domes kanceleja nevarēja vēstīt, ka iecerētā parka labvēļu skaitu būtu papildinājusi vēl kāda firma. Domes priekšsēdētāja vietnieks Zigurds Blaus gan sacīja – viņš dzirdējis, ka interesi par vienu no tālākajiem parka celtniecības posmiem kāds uzņēmējs esot izrādījis.

I. Gailītis atzīst, ka pašvaldība var apsvērt arī citas iespējas, tostarp, piemēram, meklēt finansējumu ES fondos, ja kādā programmā šādas ieceres atbalstīšanas iespēja būs atrodama. Ja Dome 25. oktobrī akceptē aktīvās atpūtas parka vietu, pēc gada – agrāk vai vēlāk – Ropažos būs ne vien BMX trase, bet arī skeitparks un klinšu kāpšanas tornis, ir pārliecināts novada Domes priekšsēdētājs.

Daļa deputātu vēl apsver “par” un “pret”

Uz jautājumu, kādā mērā līdzšinējā sadarbība ļauj cerēt uz firmu atbalstu, I. Gailītis atbild – ar atsaucību problēmu neesot. (SIA “Sanim” nav vienīgais uzņēmums, kas pēdējā laikā apliecina gatavību ziedot līdzekļus Ropažu labiekārtošanā. Sadarbībā ar SIA “E.G.Elektrība” top baznīcas fasādes izgaismošana: Domes ieguldījums kopdarbā ir materiāli, firmas – darba izmaksas.) Daudz atkarīgs no tā, cik līdzekļu uzņēmēji pašvaldības ierosinājumu atbalstam var atvēlēt (iecerētā trase, pēc I. Gailīša rīcībā esošas neoficiālas informācijas, varētu izmaksāt apmēram 15 000 latu). Sarežģījumus radot pašvaldības neizlēmība, kas labu ideju īstenotājus var atbaidīt. Pašreizējās ieceres realizāciju kavējot nesenā komitejas sēdē jaušama opozīcija. Tas “SIA Sanim” liedzot būt simtprocentīgi pārliecinātiem par to, ka Dome šonedēļ būvniecības vietu tiešām ierādīs.

To, ka ne visi deputāti varētu būt izlēmuši, pirmdienas rītā nenoliedza Z. Blaus. Iemeslu, kāpēc daļa kolēģu vēl nav pārliecināta par to, vai aktīvās atpūtas parks būtu jābūvē tieši minētajā vietā, viņš skaidro ar to, ka priekšlikumu nav bijis laika pienācīgi apspriest un iecerei, viņaprāt, vajadzētu būt detalizētāk sagatavotai. “Nav bijis apspriešanas, ideja “uzpeldēja” pēkšņi,” saka Z. Blaus, tiesa gan, izsakot cerību, ka līdz otrdienas sēdei deputāti kopīgu valodu atradīs un lēmums būs pozitīvs.

Ropažnieki lielākoties atbalsta

Lasītāju komentāri pie informācijas par aktīvās atpūtas parka ieceri novada vietnē, kā jau internetā mēdz būt, pauž dažādu attieksmi – no atbalsta līdz ierosinājumam sporta kompleksa vietā novadā būvēt vēl vienu bērnudārzu. RAA aptaujātie dažāda gadagājuma ropažnieki ir vienisprātis – aktīvās atpūtas parks ir laba ideja un ciemā tas ir vajadzīgs. “Lai bērniem būtu, ko darīt, lai neiet aiz garlaicības dauzīt logus un tamlīdzīgi,” parka nepieciešamību pamato pensionārs Modris, uzsverot – svarīgi, lai apmeklējums būtu bezmaksas. “BMX divritenis ir vai katram vietējam puikam,” par trases lietderīgumu nešaubās māmiņa Līga. Skolnieces Evita un Gunda atzīst: lai arī nevar teikt, ka saturīgu brīvā laika pavadīšanās iespēju Ropažos nebūtu (par tām gādā Mūzikas un mākslas skola, kultūras centrs, Sporta halle), daudz jauniešu izvēlētos BMX trasi un pārējās aktīvās atpūtas parka piedāvātās iespējas.