12.12.2011 15:55

Lepnums vai rūpju bērns?

Autors  Ilze Ratniece
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
25 gadus vecās trases konstrukcijas ir pelnījušas jaunu elpu. 25 gadus vecās trases konstrukcijas ir pelnījušas jaunu elpu. Foto autors: Ilze Ratniece

Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta pārstāvji, viesojoties Siguldā, informēja, ka Bobsleja un kamaniņu trases "Sigulda" plānotās rekonstrukcijas finansēšana jāatliek uz 2013. gadu.

Siguldā 2015. gadā notiks pasaules čempionāts kamaniņu sportā, tādēļ rodas bažas, vai rekonstrukcijas atlikšana uz vēlāku laiku ļaus sagatavot trasi prestižajām sacensībām. "Rīgas Apriņķa Avīze" aicināja uz sarunu trases direktoru Daini Dukuru.

– Kāda jums ir informācija – saņems nākamajā gadā Bobsleja un kamaniņu trase no valsts naudu rekonstrukcijai?

– Šogad sagatavojām un iesniedzām trases rekonstrukcijas plānu un budžetu ministrijā, bet neesam vēl saņēmuši atbildi, vai finansējums 2012. gadam tiks piešķirts. Trasei tiešām nepieciešamas lielas valsts investīcijas. 100 % šīs sporta bāzes kapitāldaļu pieder valstij – Izglītības un zinātnes ministrijai. Īpašniekam būtu jārūpējas par savu īpašumu. Mūsu pienākums ir strādāt tā, lai šis īpašums tiktu uzturēts labā kārtībā un lai tas ir nemitīgā apritē. Neesmu gan tas, kas katru otro dienu grabinās gar ministrijas durvīm. Par sevi atgādinām ar darbu un ar panākumiem pasaules līmeņa sacensībās. Apliecinājums mūsu darbam ir arī tas, ka neesam parādā, algas izmaksātas, rēķini nomaksāti, kaut arī šobrīd ir liels elektroenerģijas patēriņš, jo laiks ir neraksturīgi silts.

– Kādus uzlabojumus esat iecerējuši veikt?
– Trases rekonstrukcija ietvertu, pirmkārt, saules un nokrišņu aizsardzības sistēmas izveidi, jo pašreizējā ir novecojusi un neatbilst standartiem. Otrkārt, noteikti nepieciešams ierīkot labu apskaņošanas sistēmu. Pašlaik lāpāmies ar šur tur izvietotiem skaļrunīšiem. Plānots rekonstruēt arī apgaismojuma sistēmu. Nepieciešama arī aukstumiekārtu rekonstrukcija, būtu nepieciešams uzstādīt vēl vienu spēcīgu kompresoru. Tad būtu iespējams sezonu uzsākt mazliet ātrāk. Ļoti lepojamies ar savu darbinieku kolektīvu. Tie cilvēki, kas strādā uz ledus un aukstumsaimniecībā, ir augstākās raudzes profesionāļi. Bez šiem cilvēkiem mēs nekas nebūtu. Viņi savu darbu veic ļoti kvalitatīvi, un varbūt tieši tāpēc mēs esam tik pieprasīti šajā tirgū. Ledus trasē ir pats galvenais, par to paldies mūsu ledus brigādei. Mums ir paveicies ar četriem ledus meistariem. Mūsējie ir pasaules rangā otrie labākie aiz Altenbergas brigādes. Jau šobrīd daļa no mūsējiem tiek aicināti uz Sočiem, bet viņi ir vajadzīgi šeit. Bet, ja tiks piedāvāts konkrēts darbs olimpiādes laikā, tad mēs noteikti būsim ieinteresēti, lai kāds no mūsējiem tur strādātu.

– Cik liela bija plānotās rekonstrukcijas tāme?
– Kopā 1,5 miljoni latu. Pieņemami būtu, ja saņemtu šo naudu pa posmiem, 500 000 latu gadā, lai pakāpeniski varam veikt rekonstrukciju, bet pirmos soļus spert jau nākamgad. Neapturot trasi, tik lielu summu nemaz nav iespējams vienā reizē apgūt.

– Kādā stāvoklī ir 25 gadus vecās trases konstrukcijas?
– Līdz šim investējām savu nopelnīto naudu, lai trasi noturētu atbilstoši mūsdienu prasībām. Ir zināmas prasības, kurām tresei ir jāatbilst, un mēs cenšamies tās izpildīt. Arī šobrīd mūsu konti nav tukši, un nākamvasar, varbūt pat nesagaidot lielās investīcijas no valsts puses, paši realizēsim tādu kā pilotprojektu, mēģināsim vienu trases posmu pārbūvēt par saviem līdzekļiem. Notikumi ar Saeimas atlaišanu un jaunas valdības izveidošanu radīja nestabilitāti. Esam atkarīgi no kopējās ekonomiskās situācijas valstī. Arī notikums ar Krājbanku būs kā bremze.

– Septembrī premjers Valdis Dombrovskis apsolīja valsts finansējumu jaunas laika sistēmas iegādei. Vai šis solījums ir turēts?
– Esam jau noslēguši līgumu par tās iegādi. Šo bonusu uz ārpusi nepārdosim, starta estakādi ar jauno laika sistēmu treniņos izmantos tikai Latvijas kamaniņnieki, gatavojoties stafešu sacensībām. Tāpat jau notiek iepirkuma procedūra tai laika ņemšanas iekārtai, kura tiks uzstādīta pasaules kausam, kas notiks nākamā gada februārī. Tāpat esam izvērtējuši vājās vietas arī pārējā laika ņemšanas iekārtā. Bez valdības piešķirtajiem 50 000 latiem visas šīs lietas nebūtu varējuši sakārtot.
Domāju, ka šie tūkstoši valsts budžetā ātri atgriezīsies kā to uzņēmēju iemaksātie nodokļi, kuri apkalpo Latvijā iebraukušos ārvalstu sportistus. Tas nav variants, kad ejam lūgt valstij naudu budžeta caurumu aizbāšanai. Varu salīdzināt abas situācijas, jo ministra kabinetā atrados vienlaikus ar basketbola pārstāvjiem, kas arī lūdza 50 000 latus kaut kādu vecu parādu nomaksai. Droši varu teikt, ka mūsu 50 000 ļoti ātri atgriezīsies valsts budžetā, tā ir investīcija nākotnei, basketbola 50 000 ir iepriekš iztrallinātas naudas cauruma piesegšana.

– Vai 2015. gada pasaules čempionāts ir atskaites punkts, līdz kuram trasei jābūt kārtībā, visiem nepieciešamajiem darbiem paveiktiem?
– Jā. Primārais ir ledus kvalitāte, to mēs spējam nodrošināt. Pārējās lietas – apgaismojums, galvenais tablo, nokrišņu un saules aizsardzības sistēma – diemžēl neatbilst čempionāta prasībām. Visas pasaules vecākās trases ir investējušas attīstībā desmitiem miljonus eiro, mēs šajā ziņā esam bārenīši. Tāpēc nepieciešams minētais valsts investējums, kas salīdzinājumā ar citām trasēm nebūt nav liels. Tas mums obligāti būtu jāizdara, jo var gadīties, ka kāds no tiem, kas arī pretendē uz pasaules čempionāta rīkošanu, var starptautiskajai federācijai pateikt, ka pie mums nekas nenotiek, investīciju nav, viss ir gluži kā pirms 10 gadiem. Un tad nepalīdzēs tas, ka mēs ar lielu atdevi strādājam starptautisko sacensību organizēšanā, tas vairs nebūs arguments. Tāpēc ceram, ka valdība mūs saklausīs. Līdz šim bijis tā – lai kā mēs censtos, organizējot sacensības, piemēram, pagājušajā gadā pasaules kausa posmu, kurā visās trijās disciplīnās tika vairākkārt laboti trases rekordi, nebija neviena kritiena, no sportistiem vislabākās atsauksmes, tik un tā no starptautiskās federācijas saņēmām tikai ceturto novērtējumu sacensību organizēšanā no astoņiem pasaules kausa posmiem. Trases tehniskās nepilnības mūs parāva atpakaļ.

– Vai tiks rekonstruēta trase, lai šeit varētu rīkot arī starptautiskas bobsleja sacensības?
– Teorētiski bobsleja kamanas trasē braukt var, mēs protam uztaisīt tam atbilstošu ledus profilu. Bet ir cita problēma. Mūsu trasē starts notiek no 5. stāva, visi bobi jānogādā augšā, bet šobrīd tur var novietot maksimums 20 bobsleja kamanas. Tas nozīmē, ka nevar izveidot slēgto kamanu parku. Tad būtu jābūvē liela piebūve vismaz 5. stāva augstumā. Tad noteikti vajadzētu uzbūvēt ievērojami ātrāku liftu. Šī trase tomēr ir būvēta kā kamaniņu trase. Trases pielāgošana bobslejam varētu būt nākamais attīstības solis pēc 2015. gada.