05.02.2012 14:21

Acis - vienmēr darbā un kalpo visu mūžu

Autors  Daina Ešvalde, «Rīgas Apriņķa Avīze»
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Ir cilvēki, kas ļoti rūpīgi seko mediķu rekomendācijām, ir tādi, kuri palīdzību meklē tikai tad, kad ūdens smeļas mutē un kad palīdzēt ir jau grūti, atzīst acu ārste Ilze Strautmane.

Ilgstoša slodze acīm mēdz radīt sausumu, asarošanu, apsārtumus, graušanas sajūtu. Redzei kaitīgs ir arī ultravioletais starojums, tādēļ, atrodoties saulē, obligāti nepieciešams acis paslēpt aiz kvalitatīvām saulesbrillēm. It sevišķi, atrodoties pie ūdeņiem un sniega, jo tie atstaro gaismu.

Ārste skaidro, ka ziemā, kad dienasgaismas kļūst arvien mazāk, mēs arvien lielāku dienas daļu pavadām telpās, lasot, skatoties televizoru, kavējoties pie datora un sērfojot internetā. Tādēļ šajā gadalaikā acis nogurst ātrāk un ir jādomā, kā tās saudzēt. Īpaša uzmanība ir jāpievērš pareizam apgaismojumam.

Ikdienas dzīvē visvairāk acis nogurst no visa veida darbiem tuvumā vai darbiem, kuriem nepieciešama redzes koncentrēšanās. Tāpēc svarīgi atcerēties, ka darba laikā acis ir jāatpūtina. Ieteikums – ik 30 minūtes jāpaceļ acis skatienam bezgalībā un notur 10 sekundes, tad atgriežas, 10 sekundes skatoties uz kādu punktu tuvumā. Var apzināti aizvērt acis uz mirkli, tā samitrinot acu priekšējās virsmas.

Ja esam nevērīgi pret acu veselību, galvenais risks, protams, ir redzes kvalitātes zudums. Citā gadījumā subjektīvs diskomforts vai sāpes. Ilze Strautmane ir novērojusi, ka visbiežāk ikdienā nākas sastapties ar kataraktas, glaukomas, centrālas ar vecumu saistītas tīklenes distrofijas, sausās acs, dažāda rakstura iekaisumu slimību pacientiem.

Acs traumu vai novecošanas gadījumos viena no izplatītākajām kaitēm ir katarakta. Vienīgā iespēja, kā šo slimību novērst, ir operācija. Neārstēšanas gadījumā cilvēks var pilnībā zaudēt redzi. Citi riska faktori saistīti ar vispārējo veselību – arteriālā hipertenzija, cukura diabēts, holesterīns asinīs, ateroskleroze un citas saslimšanas. Jo labāk cilvēks rūpējas par savu veselību, jo zemāks risks iegūt sekundāras komplikācijas, kas ir saistītas ar acu slimībām.

Liela nozīme ir arī redzes pārbaudēm. Bērniem redze ir jāpārbauda viena gada, tad trīs līdz četru gadu vecumam, kā arī pirms skolas gaitu sākšanas. Līdz 40 gadu vecumam nav noteikts pārbaužu biežums. Pārbaudes var notikt atkarībā no sūdzībām vai darba apstākļiem. Pēc 40 gadiem acu ārsti rekomendē acis pārbaudīt reizi gadā – arī tad, ja nav sūdzību.

Acu nogurumu izraisa pastiprināta asaru izžūšana, ko veicina plakstiņu mirkšķināšanas biežuma mazināšanās.

Cilvēka acs spēja veidot asaras mūža laikā mazinās, tādēļ sausas acs risks lielāks ir veciem cilvēkiem.