16.07.2018 19:29

Tramps un Putins cildina Helsinku samita tikšanos

Autors  LETA/AFP
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Tramps un Putins cildina Helsinku samita tikšanos ekrānšāviņš no youtube.com

ASV un Krievijas prezidenti Donalds Tramps un Vladimirs Putins pēc pirmdien Helsinkos notikušajām samita sarunām tikšanos cildināja, to raksturojot kā produktīvu un sekmīgu. Tramps sacīja, ka sarunas bijušas "atklātas, tiešas un dziļi produktīvas".

"Mūsu attiecības nekad nav bijušas sliktākas par tām, kādas tās ir šobrīd. Tomēr tas aptuveni pirms četrām stundām ir mainījies. Es tam tiešām ticu," preses konferencē sacīja Tramps.

Arī Putins cildināja samita tikšanos kā ļoti sekmīgu.

"Es tās [sarunas] uzskatu par ļoti sekmīgām un noderīgām," preses konferencē stāvot līdzās Trampam, sacīja Putins, vienlaikus cildinot "atklāto un lietišķo" samita atmosfēru.

Putins, runājot pēc vairākām sarunu stundām, norādīja, ka nav "objektīvu iemeslu" spriedzei ASV un Krievijas attiecībās.

"Visiem ir skaidrs, ka divpusējās attiecības atrodas sarežģītā posmā. Tomēr šīm grūtībām, pašreizējai spraigajai atmosfērai nav objektīvu iemeslu," skaidroja Putins.

Krievijas līderis arī sacīja, ka Tramps izvirzījis jautājumu par Krievijas iejaukšanos ASV vēlēšanās.

"Man bija jāatkārto tas, ko es jau vairākas reizes iepriekš esmu teicis - Krievijas valsts nekad nav iejaukusies un neplāno iejaukties ASV iekšējās lietās," sacīja Putins.

Putins arī slavēja sadarbību Krievijas un ASV drošības dienestu starpā, piebilstot, ka viņš dod priekšroku tam, ka sadarbība turpinās "cīņā ar terorismu un centienos garantēt kiberdrošību".

Krievijas ziņu aģentūras savukārt citē Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu, kurš sacījis, ka sarunas bijušas "vairāk nekā lieliskas".

Putins preses konferencē atzina, ka cerējis uz Trampa uzvaru 2016.gada ASV prezidenta vēlēšanās, ņemot vērā Trampa solījumus uzlabot abu valstu attiecības.

"Jā, es gribēju, lai viņš uzvar, jo viņš runāja par Krievijas un Amerikas attiecību normalizāciju," skaidroja Kremļa saimnieks.

Pirmdien vēl abu līderu tikšanās sākumā, klātesot žurnālistiem, Putins teica, ka "pienācis laiks pamatīgi parunāt gan par divpusējām attiecībām, gan par dažādiem "sāpīgajiem punktiem" pasaulē, un to ir pietiekami daudz, lai mēs tam pievērstu uzmanību".

Savukārt Tramps tikšanās sākumā sacīja, ka samitā tiks runāts "par visu - no tirdzniecības līdz bruņotajiem spēkiem, līdz kodoljautājumiem, līdz Ķīnai".

Samits notiek Somijas prezidenta pilī. Pirms sarunu sākuma Tramps un Putins kopīgi nofotografējās ar Somijas prezidentu Sauli Nīnisti, bet pēc tam sākās tikšanās divatā ar tulku līdzdalību. Samita otrajā daļā viņiem pievienojās augstas abu pušu amatpersonas.

Vēl pirms sarunām tika prognozēts, ka šajā samitā, ko pasaule gaidīja ar zināmu piesardzību, tiks apspriests ASV un Krievijas attiecību pašreizējais stāvoklis un turpmākās izredzes, skarot tādus tematus kā Sīrija, Ukraina, līgumi bruņojuma kontroles jomā un aizdomas par Krievijas jaukšanos ASV vēlēšanās.

Tramps svētdien izteicās, ka no tikšanās ar Putinu negaida īpašus rezultātus. Intervijā telekanālam CBS viņš norādījis, ka no šīm sarunām "negaida neko sliktu, bet, iespējams, kaut ko labu".