11.07.2016 16:11

Kučinskis: Patvēruma meklētājiem uzturnauda dienā ir mazāka nekā izmaksā cietumnieks

Autors  BNS
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Kučinskis: Patvēruma meklētājiem uzturnauda dienā ir mazāka nekā izmaksā cietumnieks Valsts kanceleja

Patvēruma meklētājiem uzturnauda ir mazāka nekā valstij dienā izmaksā cietumnieks, žurnālistiem pirmdien sacīja valdības vadītājs Māris Kučinskis (ZZS).

Premjers norādīja, ka viņš nevēlas, lai sociālās grupas tiktu pretnostatītas, taču uzsvēra, ka Vjetnamas bēgļu ēdināšana valstij izmaksā virs pieciem eiro dienā, savukārt cietumnieka uzturēšana - vairāk nekā septiņus eiro dienā, liekot noprast, ka atbalstīs uzturnaudas paaugstināšanu no 2,15 eiro līdz 3 eiro dienā.


Tāpat viņš pastāstīja, ka otrdienas valdības sēdē šis jautājums tiks skatīts, taču vēl noritēs diskusijas, kur visiem ministriem būs dota iespēja paust savu viedokli. Otrdienas sēdē arī Iekšlietu ministrijas pārstāvji atkārtoti skaidros, kāpēc uzturnaudas paaugstināšana ir nepieciešama, teica Kučinskis.

Nacionālās apvienības (NA) līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš uzsvēra, ka politiskā spēka pozīcija nav mainījusies - Latvijā ir daudzas sociālās grupas, kurām jāiztiek ar mazākiem līdzekļiem, tāpēc, viņaprāt, nav taisnīgi palielināt uzturnaudas apjomu.

"Protams, ir rekomendācijas par uzturnaudas paaugstināšanu, taču šādas pašas rekomendācijas no šīm pašām institūcijām varētu atrast arī par citām sociālajām grupām," sacīja Bērziņš.

Šobrīd pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā ievietotajiem patvēruma meklētājiem uztura un dienasnauda noteikta 2,15 eiro apmērā. Dienasnaudas palielināšana nepieciešama, lai nodrošinātu satura un izmaksu ziņā līdzvērtīgu apstākļu sniegšanu Latvijā izmitinātajiem patvēruma meklētājiem.

Noteikumu projektā norādīts, ka Valsts robežsardze organizē patvēruma meklētāju ēdināšanu, piegādājot gatavas porcijas, kas vidēji izmaksā 5,15 eiro dienā, savukārt PMLP patvēruma meklētājam izmaksā naudas līdzekļus 2,15 eiro apmērā dienā, kas paredzēti ne tikai uzturam, bet arī higiēnas un pirmās nepieciešamības preču iegādei.

Taču, veicot cenu analīzi trīs Latvijas lielveikalos un Ropažu novada, Mucenieku veikalā, secināts, ka vidēji pieaugušai personai dienas uztura normas nodrošināšanai nepieciešami 2,69 eiro dienā, respektīvi, nepieciešama lielāka summa par patlaban piešķirto. Tāpat pie šīs summas paredzēts piešķirt dienasnaudu 0,31 eiro apmērā. Mēnesī tie būtu 8,68 eiro, ko persona pēc saviem ieskatiem varēs tērēt vajadzībām, kas netiktu segtas no PMLP vai Eiropas Savienības fondu projektos pieejamajiem finanšu līdzekļiem.

Plānots, ka jauniem noteikumiem jābūt spēkā no 2016. gada 20. jūlija.

Jau ziņots, ka valdība par nedēļu atlika šā jautājuma skatīšanu, jo NA bija iebildumi. Pēc valdības sēdes, kurā jautājums tika atlikts, Kučinskis izteicās, ka par spīti NA iebildumiem, uzturnaudas apjoms patvēruma meklētājiem tiks palielināts. Bērziņš iepriekš pauda, ka NA aicinās citus valdības ministrus neatbalstīt uzturnaudas paaugstināšanu bēgļiem