25.02.2012 09:43

Kāpēc tagad un kāpēc tāda?

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(1 balsojums)

Ungārijā līdz šā gada sākumam bija spēkā pamatlikums, ko 1949. gadā pieņēma komunisti un kas līdz ar viņu varas galu astoņdesmito beigās piedzīvoja būtiskus labojumus un papildinājumus.

Līdz tam, ja neskaita pagaidu konstitūciju, ko dažus mēnešus 1919. gadā spēkā uzturēja sociālistiskā republika, Ungārijas dzīvi noteica nevis vienots pamatlikums, bet atsevišķi valsts pārvaldi regulējoši likumi ar konstitucionālu spēku.

Kopš demokrātijas uzvaras jaunas konstitūcijas pieņemšana Ungārijas politikā ir aktualizēta, kad vien radās šādai iespējai labvēlīga situācija. Iepriekšējā reize, kad valsts parlamentā bija spēku samērs, lai šāds jautājums būtu apspriežams, bija deviņdesmito gadu vidū, kad nepieciešamais balsu vairākums bija sociālistu un liberāļu koalīcijai. Taču jauna pamatlikuma pieņemšana neizdevās partneru domstarpību dēļ.

Konstitūciju, kas stājās spēkā 2012. gada 1. janvārī (un ar pamatlikumu saistīto valsts pārvaldi reglamentējošo jaunpieņemto likumu kopumu), vērtē kā sociāli un fiskāli konservatīvu. Finanšu likumu pieņemšanas nosacījumu izstrādi vadījusi vēlme «stingru roku» izvadīt valsti no pašreizējās saimnieciski nestabilas situācijas un censties mazināt tās atkārtošanās iespēju: parlaments «drīkst pieņemt tikai tādu valsts budžeta likumu, kas nepalielina valsts parādu», jānodrošina tas, ka valsts parāds nepārsniedz pusi bruto iekšzemes kopprodukta iepriekšējā kalendārajā gadā». «Prezidents drīkst atlaist parlamentu», ja tas nespēj pieņemt budžetu «līdz 31. martam». Lai parlaments mainītu pensiju un nodokļu likumus, nepieciešams divu trešdaļu balsu vairākums.

Laulība jaunajā konstitūcijā definēta kā vīrieša un sievietes savienība, pretdiskriminācijas klauzulā nav iekļauta seksuālā orientācija, ir garantēta augļa dzīvības aizsardzība «kopš ieņemšanas». Tiesa gan, Ungārijā nav aizliegts viendzimuma pāriem reģistrēt attiecības, nav mainīti arī liberālie likumi, kas atļauj abortus.

Eiropas Komisija oficiālā paziņojumā dažādā mērā pamatoti un korekti kritizējusi, viņuprāt, nacionālās bankas, tiesu varas un datu aizsardzības iestādes neatkarības vājināšanu. Izskanējušas arī bažas par vēlēšanu likumu, kas, daudzuprāt, varētu nodrošināt partijas «Fidesz» teju mūžīgu palikšanu pie varas.

Konstitūciju gatavojot, noritēja visu Ungārijas pilsoņu aptauja, un, iesūtot ierosinājumus, atbildēja 11 procenti – vairāk nekā miljons.