23.11.2011 16:46

Sveika, ziema! Nāc droši!

Autors  Agnese Dzene
Novērtēt šo ziņu
(1 balsojums)

Lai gan astronomiskā ziema tik drīz vēl nav gaidāma, novadu pašvaldības lielajiem sniegiem jau gatavas. Vēl tiek steigti beidzamie tehniskie darbi, bet sāls un smiltis jau iegādātas.

Baldonē sāli neizmanto

Baldones novads ir gatavs saliem un sniegiem, pārliecināta novada Domes izpilddirektore Ilze Simsone. Pilsētā izvietotās mitruma un sala izturīgās smilšu kastes jau piepildītas. “Vasarā smiltis tika atvestas uz nojumi, kur tās glabājās līdz vēsākam laikam. Mums pašiem ir sava smilšu ieguves vieta, tā ka iztiekam ar saviem resursiem un nav nepieciešamības pēc papildinājumiem,” informēja I. Simsone. Ar pašu novadā pieejamiem smilšu resursiem pieticis līdz šim un pietiks arī gaidāmajai ziemai, taču, kā būs nākamgad, to vēl nevarot zināt. “Ja beigsies mūsu pašu, meklēsim citus variantus,” stāstīja izpilddirektore un piebilda, ka sāli ziemā neizmantojot. Ar centrālajām Rīgas, Iecavas un Daugmales ielām esot citādi, jo tās ir valsts īpašums. “Uz mazākiem un lauku ceļiem sāli neizmantojam, jo tie bojā segumu un veidojas bedres, tāpat tie ir arī lieli izdevumi,” pamatoja I. Simsone. Īpaši slidenos laika apstākļos ziemā prioritāte esot to ceļu kaisīšana, kur brauc skolēnu autobusi. Baldones novadā ielu kaisīšanai izmanto divas mašīnas, aprīkotas ar piekabēm, un ar to varot iztikt. “Šogad tehnika būs ne vairāk, ne mazāk kā pērn. Tā, protams, ir veca, nolietojusies un bieži nepieciešams remonts, taču šobrīd jaunu tehniku atļauties nevaram. Un īpaši aukstiem periodiem ziemā mums budžetā ir atvēlēti līdzekļi arī transporta nomai. Tad parasti izmantojam vietējo zemnieku pakalpojumus,” skaidroja I. Simsone.

Lēdurga vēl bešā

Krimuldas novada ceļu uzraugs Guntars Kursišs informēja, ka viņu novadā katru gadu ceļu apkopes tehnika ziemā tiek īrēta. Lai gan šobrīd neviens nav pieteicies apkalpot Lēdurgas pagasta ceļus, G. Kursišs ir pārliecināts, ka ziemā problēmu nebūs un visi ceļi tiks uzturēti kārtībā. Arī par Krimuldas pagasta ceļiem bažu nav, jo uzturēšanas un apkopes pienākumus uzņēmusies zemnieku saimniecība no Krimuldas. “Mēs ziemā diezgan maz kaisām ceļus – tikai lielākos. Atsevišķas ciemata ielas un ceļi vispār netiek kaisīti,” paskaidroja uzraugs un norādīja, ka kaisīšanas darbiem, tāpat kā lielākajā daļā Latvijas, tiek izmantots sāls un smilšu maisījums.

Olainē ziemā tērē 60 tonnas

Atšķirībā no Baldones olainiešiem savu resursu nav, tāpēc smiltis un sāls jāiepērk tāpat kā Krimuldas un Ropažu novadā. Olaines novada pašvaldības kapitālsabiedrība a/s “Olaines ūdens un siltums” valdes loceklis Andris Gailis pastāstīja, ka ziemas sezonā novadu ceļu apkopei un tīrīšanai vidēji iztērē 30 tonnas smilšu un 30 tonnas sāls. “Atkarībā no laika apstākļiem izvēlamies vienu vai otru. Ja liels sals, tad izmantojam smiltis, bet pie zemākas temperatūras smilšu un sāls maisījumu. Ir vietas, kur nepieciešams tikai sāls,” paskaidroja A. Gailis. Ar tehniku problēmu nebūšot, bet šonedēļ automehāniķi iespēj vēl pēdējos remontdarbus. “Novadā būs sešas līdz astoņas tehnikas, kas apkalpos ceļus. Esam jau izvēlējušies un noslēguši līgumu arī ar firmu, no kuras nākamnedēļ iegādāsimies vēl vienu traktoru,” par tehnisko nodrošinājumu informēja A. Gailis.

Ropažos sāls un smilšu maisījums

Arī Ropažu novadā ar ceļu apsaimniekošanu ziemā uztic konkursa rezultātā uzvarējušai firmai. “Uz izsludināto konkursu pieteicās vairākas firmas, un noskaidrojām arī uzvarētāju. Un viņi, protams, ir gatavi ziemai,” sacīja Ropažu novada Domes izpilddirektors Juris Putniņš. Viņš pastāstīja, ka arī Ropažos ceļu kaisīšanai ziemā izmantos sāls un smilšu maisījumu.