24.11.2011 16:52

Katram karogam savs stāsts

Autors  Agnese Dzene, Raivis Bahšteins
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

11. un 18. novembrī sarkanbaltsarkanie karogi plīvo pie katra nama, bet pie Latvijas skolām tie ir gan svētkos, gan ikdienā – bez brīvdienām.

Praktiskāk – divi karogi

Ķekavas vidusskolai ir divi stāsti par karogiem, jo arī valsts karogi skolai ir divi. Viens, kas ārā pie skolas, atrodas cieši blakus lielām eglēm. Skolas direktore Sandra Pugovka stāsta, ka pirms vairākiem gadiem, kad karoga mastiem izvēlēta vieta skolas priekšā, eglītes bijušas vēl pavisam mazas un masti sniegušies tām pāri. Bet nu, kad pagājuši daudzi gadi un egles savā krāšņumā sakuplojušas, tās karogus paslēpušas.

“Tagad iznāk, ka masti ir ne visai veiksmīgā vietā, jo egles aug arvien lielākas un aizsedz karogus. Un, kad nav lielāka vēja, karogs pat neplīvo,” atzīst direktore. Pie skolas ārpusē esošo karogu ik pa laikam maina, jo saulē, vējā un lietū tas cieš, izbalē un nolietojas. Lai ilgāk kalpotu, karogs ir no sintētiskāka materiāla. Tomēr skolai ir arī savs krāšņs vilnas Latvijas karogs, kas iegūts, plūcot laurus pirms diviem gadiem Ārlietu ministrijas rīkotajā konkursā “Mans Latvijas karoga stāsts”. “Tajā piedalījās arī skolēni no Ķekavas vidusskolas, un Ilze Usāne dāvanā skolai saņēma Latvijas karogu,” atceras skolas direktore. Savas esejas noslēgumā Ilze rakstījusi: “Mūsu karogs plīvos saules staros kā ziemā, tā vasarā. Tas paliks savā vietā. Spilgtās krāsas rotās mūs visus, mēs esam viena tauta. Un karogs mūsu sirdī ir tikai viens.” Svinīgos pasākumos, svētkos un izlaidumos dāvināto karogu izkar skolas zālē, bet ikdienā tas glabājoties ārpusklases darba organizatores kabinetā, skaidro S. Pugovka.

Maina divreiz gadā

Siguldas Valsts ģimnāzijas direktora vietnieks administratīvi saimnieciskajā darbā Varis Ņukša pastāstīja, ka Latvijas karogs izmaksā aptuveni 20 latu un to nepieciešams mainīt pat divas reizes gadā. Regulāri to atjauno vai nomaina pirms mācību gada sākuma. Kā V. Ņukša zināja stāstīt, valsts karogus varot nopirkt turpat Siguldā. Tāpat kā Ķekavas vidusskolā, arī siguldiešiem skolā ir divi karogi – viens sintētisks ārpusē pie skolas un otrs vilnas, ko izmanto dažādu pasākumu laikā. Vilnas karogs skolas fasādes greznošanai nemaz neesot piemērots, jo tas ir smags un tik labi neplīvo, saka V. Ņukša.

Karogs renstelē

Ne visur Latvijas karogs pie skolas ir krāšņa rota. Pie Stopiņu pamatskolas Sauriešos to pat ir grūti pamanīt. Karoga statīvs piestiprināts starp ēkas otrā stāva logiem, kā arī garāmgājēju acu skatam valsts simbolu slēpj koku zari. Karogs pie skolas ir, taču tāds netīri pelēks, turklāt pamatīgi sapinies un daļēji atrodas jumta lietus notekā.

Kā apgalvo skolas direktore Valērija Mikute, bijis plānots karogu nomainīt jau pirms Lāčplēša dienas, taču tas nav izdevies. Viņa stāsta, ka tagad jauns karogs ir iegādāts un sagatavots izkarināšanai. Kā solīja skolas direktore, jaunais karogs parādīšoties ne vēlāk kā otrdien, 15. novembrī, lai tuvojošos valsts gadadienu sagaidītu godam.

Direktore nespēja atcerēties, tieši cik ilgi karogs tik bēdīgā stāvoklī atradās renstelē – viņasprāt, dažas dienas. “Laikam ietinās” – karoga slikto izskatu esot veicinājis vējš. “Laika ritumā skrienot, varbūt arī nemaz nepamanīju, kādā stāvoklī ir karogs,” sacīja direktore. Viena karoga kalpošanas laiks esot aptuveni gads, novērojusi V. Mikute.