24.11.2011 15:37

Jau vairākus mēnešus jaunceltnes vietā bija jāskan bērnu čalām

Autors  Raivis Bahšteins
Novērtēt šo ziņu
(1 balsojums)

Bērnudārza “Krimulda” būvniecība ir pamatīgi ieilgusi. Jau jūlijā durvis vajadzēja vērt jaunajam korpusam, un pēcāk pamatīgs remonts bija jāpiedzīvo vecajai ēkai. Četrus mēnešus pēc noliktā termiņa beigām Krimuldas novada Domes mēram atliek vien noplātīt rokas.

“Sasodīts!” Krimuldas mērs nav apmierināts ne ar izgāzušos būvniecību, ne dziļajiem dubļiem, kas jāizbrien, lai varētu nofotografēties pie jaunceltnes skeleta. Būvfirmas SIA “CB” vadība neesot sazvanāma, raizējas mērs. Visi pārpratumi vispirms jārisina pārrunu ceļā, viņš uzskata, tomēr uz pēdējām divām vēstulēm, kas nosūtītas būvniekiem, pašvaldība atbildi saņēmusi nav. “Nezinu, viņi makšķerē vai dara kaut ko citu, bet atbildes nav. No viņiem nav nekādu dzīvības pazīmju.” M. Ozoliņš skaidro, ka pašvaldība plāno līgumu pēc brīdinājuma vienpusēji pārtraukt, kā to arī paredz līgums gadījumā, ja būvdarbi nenotiek. Diemžēl ar uzņēmumu neizdevās sazināties  – pirmdien SIA “CB” birojā tālruņus neviens nepacēla.


Būvdarbu vadītājs garlaikojas

Būvdarbu vadītājs no “CB” Edvīns Sausiņš sēž pie nepabeigtā bērnudārza nelielā birojā, kas ierīkots metāla konteinerā, gandrīz kā sargs. “Santehniķis darbojas, sargi sargā,” būvdarbu vadītājs lēni novelk. “Īstenība darbi ir pilnībā apstājušies,” viņam ātri oponē Krimuldas mērs. Viņš lēš, ka šobrīd paveikts aptuveni 17–18 % no būvdarbu apjoma. Būvniecības speciālisti pagaidām pauduši, ka vienu ziemu būve varētu pārlaist bez jumta. Taču, ja būs nepieciešama konservēšana, Dome centīsies tai nepieciešamos līdzekļus piedzīt no “CB”. Šāda apjoma objektos parasti ir aptuveni 70 000 latu izpilde mēnesī, bet te –ne vairāk par 5000 nesavelkot, uzskata būvdarbu vadītājs E. Sausiņš. “Diez vai tā būs, es teiktu, ka darbi notiek vien ar 2 % jaudu,” atkal iebilst M. Ozoliņš. Lai būvdarbu vadītājs atpelnītu savu algu, objektā jāstrādā vairāk nekā 20 cilvēku, saka E. Sausiņš. “Varētu teikt, ka pieskatu objektu,” viņš iepazīstina ar saviem pienākumiem. E. Sausiņš pēkšņi ierunājas pārsteidzoši optimistiski salīdzinājumā ar Domes priekšsēdētāja izteiktajām prognozēm. Būvdarbu vadītājs vēl nav atmetis cerības, ka bērnudārza būvlaukumā būs darba pilnas rokas – nākamais veicamais darbs objektā esot jumta likšana. To varot paveikt kaut ziemas salā, tāpat kā atlikušos darbus. Tos varētu iespēt sešu mēnešu laikā. “Teorētiski,” atkal spiests iebilst mērs, vērtējot, vai tiešām pēc vairāku mēnešu pārtraukuma SIA “CB” atkal varētu ķerties klāt pie nepaveiktajiem darbiem.

Papīru stīvēšanās

“Papīru stīvēšanās,” M. Ozoliņš īsumā raksturo Domes un SIA “CB” attiecības ārpus būvlaukuma. 2010. gada 22. septembrī noslēgtā līguma ar SIA “CB” par bērnudārza “Krimulda” rekonstrukciju līguma summa ir 770 724,44 lati. Būvnieks jau no paša sākuma sāka kavēt darbu izpildes termiņus. Taču pašvaldība nevis pārtrauca līgumu, bet sāka gatavot jau procesā esošo bērnudārza būvniecību projektam “Zema enerģijas patēriņa ēka”, cerot piesaistīt Eiropas Savienības līdzekļus. Tas arī izdevās, tāpēc vienā būvlaukumā satikušies divi projekti – gan par korpusa būvniecību, gan tā siltināšanu. 770 000 latu pašvaldība bija iecerējusi tērēt būvniecībai, savukārt siltināšanai 607 000 latu, no kuriem 480 000 latu segtu valsts. Projektu apvienošana būvlaukumu padarījusi par juridisko pinekļu kamolu. Par laimi, atzīst Mārtiņš Ozoliņš, šobrīd Krimuldas pašvaldība ir norēķinājusies ar SIA “CB” tikai par padarīto – turklāt nav bijusi ar mieru maksāt par tiem darbiem, kas paveikti nekvalitatīvi. Kopumā iztērēti aptuveni 109 000 latu. Meklējot jaunu būvnieku pēc tam, kad tuvāko dienu laikā lauzīs līgumu ar “CB”, krimuldiešiem būs jārēķinās, ka gada laikā būvniecības izmaksas augušas līdz ar darbaspēka samaksas un būvmateriālu cenu palielināšanos. M. Ozoliņš prognozē, ka pieaugums varētu pat pārsniegt šobrīd būvlaukumā iztērēto summu. Viņš cer, ka jau šogad izdosies izsludināt konkursu, meklējot jaunu būvniecības uzņēmumu. Arī citviet Latvijā pašvaldībām nav sekmējusies sadarbība ar SIA “CB”, liecina reģionālajos plašsaziņas līdzekļos rodamā informācija.

Cerēja ienākt 18. novembrī

“Šābrīža pieprasījums ir tikai viens aspekts, jo ir bērnu rinda. Jāņem vērā arī nākotnes perspektīvas. Bērnudārzs ir vajadzīgs, lai cilvēki šeit dzīvotu,” M. Ozoliņš skaidro, kādēļ Krimuldā nepieciešama lielāka pirmsskolas izglītības iestāde.

Bērnudārza “Krimulda” vadītāja Anita Veide sarunā ar RAA uzsvēra, ka pašreizējā ēkā jādzīvo lielā šaurībā: “Pašlaik nav nevienas brīvas telpas nodarbībām, visas pilnas ar bērniem. Turpat mācās, turpat vingro un dzied, turpat guļ, vienīgi ēdamzāle ir atsevišķi.” A. Veide skaidro, ka šobrīd nav iespējas uzņemt bērnus, kas jaunāki par trim gadiem. Divgadīgos bērnus vecāki spiesti vest uz attālo bērnudārzu Inciemā. Šobrīd bērnudārzu Krimuldā apmeklē vien 76 bērni četrās grupiņās. Tikpat grupiņas bija paredzēts izvietot jaunajā bērnudārza daļā. “Mēs ļoti cerējām 18. novembrī ienākt jaunajās telpās,” vēl piebilst A. Veide.