23.11.2011 14:25

Traģiskajā sprādzienā Mālpilī, visticamāk, vainojama gāzes noplūde

Autors  apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

16.oktobrī Mālpils novada Upmalās daļēji sagruva dzīvojamā māja. Traģisko negadījumu, kurā bojā gājuši pieci cilvēki un vēl septiņi cietuši, visticamāk, izraisījusi gāzes noplūde.

Glābšanas darbi turpinājušies 15 stundas

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieks Oskars Āboliņš atzīst, ka daļēji sagruvušajā ēkā Lielvārdes šosejā 17 glābšanas darbi norisinājušies 15 stundas. Lai arī notikušā cēloņus skaidros policija, pastāv versija, ka sprādzienā vainojama noplūdusi gāze. Arī Valsts policija, kura izmeklēs traģēdiju, pagaidām pieļauj, ka ēka varētu būt sagruvusi gāzes noplūdes rezultātā. Šim viedoklim piekrīt arī Mālpils novada Domes sociālā dienesta vadītāja Olga Volosatova. Viņa novērojusi, ka plašā ēkas apkārtnē bijuši izmētāti stikli un ķieģeļi – gan uz ceļa, gan pāri tam.

O. Āboliņš arī sacīja, ka nelaimē bojā gājuši pieci cilvēki: divi 52 un 62 gadus veci vīrieši, kā arī 48, 57 un 79 gadus vecas sievietes, savukārt cietuši septiņi cilvēki – viņi nogādāti slimnīcā. Cietušo vidū ir arī divi bērni – mediķu uzraudzībā atrodas desmit un četrus gadus vecas meitenītes, informē Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā.

Iedzīvotāji izmitināti kopmītnē

Pussagruvušajā trīs stāvu mājā kopumā bijuši 18 dzīvokļi, kuros oficiāli reģistrēti 37 iedzīvotāji, un tā būvēta pagājušā gadsimta 70. gadu sākumā. Sagruvuši seši dzīvokļi. Mālpils novada Domes priekšsēdētājs Aleksandrs Lielmežs norādīja, ka pašvaldība pussagruvušās mājas iemītniekus izmitinājusi Mālpils profesionālās vidusskolas dienesta viesnīcā. O. Volosatova RAA sacīja, ka dienesta viesnīcā pašlaik mitinās četras ģimenes jeb kopumā 10 cilvēki.

Sociālā dienesta vadītāja, jautāta, vai ir nepieciešams ziedot iedzīves lietas, RAA sacīja, ka ar sagruvušās ēkas iedzīvotājiem vienojusies: viņi izteiks savas vēlmes, kas tiks uzklausītas un iespēju robežās apmierinātas. “Par ziedojumiem – mums jau zvana un piedāvā lietas gan iedzīvotāji, gan labdarības organizācijas. “Ziedot.lv” jau ir atvedis pārtikas pakas, pašvaldība ir palielinājusi vienreizējo pabalstu ārkārtas situācijās no 200 uz 500 latiem, atvērsim ziedojumu kontu,” RAA sacīja sociālā dienesta vadītāja. Viņa arī norādīja, ka Upmalu iedzīvotāji tradicionāli ir cits citu atbalstījuši, tādēļ negadījumu būs iespējams vieglāk pārdzīvot.

Māju diez vai atjaunos

Pašvaldībā atzīst, ka sagruvušās ēkas iedzīvotāji ir visdažādākie cilvēki – gan vecāka gadagājuma, gan ģimenes ar bērniem. “Viena ģimene šodien aizbrauca skatīties jaunu dzīvokli, kuru viņiem piedāvā īrēt, pārējiem vēl jādomā. Pirmdienas Domes ārkārtas sēdē bija saaicināti sprādzienā cietušās mājas dzīvokļu īpašnieki, lai dotu piekrišanu pašvaldībai organizēt ēkas tehnisko ekspertīzi,” RAA sacīja O. Volosatova.

Mālpils novada būvvaldes vadītāja Rudīte Bete uzskata, ka sprādzienā cietusī ēka diez vai būs atjaunojama. R. Bete atzīst, ka ēkā nav bijis centralizētās apkures un cilvēki, kā nu mācējuši, nodrošinājuši sev siltumu – izmantojuši krāsnis, gāzes balonus. “Tomēr līdz šim par šīs ēkas ekspluatāciju nekādas sūdzības nav saņemtas, bet kaimiņu mājās bijušas problēmas, piemēram, ar jumtu,” sacīja speciāliste.

Mālpilieši joprojām šokā

Valsts prezidents Andris Bērziņš svētdien izteicis patiesu līdzjūtību svētdienas naktī Mālpils novada Upmalās notikušajā traģēdijā bojāgājušo tuviniekiem un “visiem mālpiliešiem, kuriem nācies piedzīvot vienu no traģiskākajiem negadījumiem Latvijas vēsturē”. Valsts prezidents arī novēl drīzu atveseļošanos tiem cilvēkiem, kuri cietuši, mājai sagrūstot. O. Volosatova RAA atzina, ka novada iedzīvotāji, īpaši Upmalu ļaudis, joprojām nav atguvušies no pārdzīvotā šoka.