23.11.2017 09:18

Aptauja: Puse vecāku runā ar bērniem par seksuālu pāridarījumu riskiem

Autors  LETA
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Aptauja: Puse vecāku runā ar bērniem par seksuālu pāridarījumu riskiem arhīvs

Puse vecāku runā ar bērniem par seksuālu pāridarījumu riskiem, liecina nodibinājuma "Centrs Dardedze" veiktās aptaujas dati. Par izvairīšanos no seksuālu pāridarījumu riskiem ar saviem bērniem runā 51% vecāku.

Lai gan noziegumu statistika liecinot, ka 80%-90% gadījumu pāridarītājs ir bērnam pazīstams cilvēks - ģimenes loceklis, draugs, paziņa, taču vecāki ar bērniem visvairāk runā par riskiem saskarsmē ar svešiniekiem, piemēram, brīdinot nesarunāties uz ielas, nelaist mājās vai neņemt saldumus.

Lai gan strauji pieaug seksuālas vardarbības riski interneta vidē, par tiem ar saviem bērniem runā vien 46% vecāku.

"Vecāki nevar vienmēr būt blakus savam bērnam, taču arī ikdienišķas sarunas par personisko drošību attiecībās ar citiem cilvēkiem var bērnu pasargāt. Turklāt sarunai nav jābūt biedējošai. Piemēram, pirmsskolniekam varam mācīt ieklausīties savās sajūtās un pastāstīt tuviniekiem, ja saskarsme ar kādu cilvēku - vienalga, svešu vai pazīstamu - bērnu satrauc. Mēs varam mācīt bērnam, kas ir viņa intīmās vietiņas, kā atšķirt labu un sliktu pieskārienu, labu un sliktu noslēpumu," skaidro organizācijas "Centrs Dardedze" prevencijas daļas vadītāja Agnese Sladzevska.

Arī pieaugušajiem jāmācās izturēties pret bērna ķermeni ar cieņu: ja pieaugušais grib bērnu mīļot, bērns drīkst pateikt "nē". Tādējādi bērns mācās, ka citi cilvēki nedrīkst darīt ar viņa ķermeni visu, ko vēlas, piebilst Sladzevska.

Kā informē centrs, pēc Valsts policijas datiem, bērni visbiežāk cieš tieši no noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību. 2017. gada pirmajā pusgadā tie bija 28,5% no noziegumiem, kuros cietuši bērni.

Lai efektīvāk veiktu dzimumnoziegumu atklāšanu, šogad "Centrs Dardedze" ar Tieslietu ministrijas un Labklājības ministrijas atbalstu īsteno pilotprojektu "Bērna māja", kas paredz gan saudzīgāku pieeju dzimumnoziegumos cietušo bērnu nopratināšanā, gan arī operatīvu un bērna interesēs balstītu starpinstitucionālo sadarbību. Dzimumnoziegumu gadījumā savlaicīgai un kvalitatīvai liecības iegūšanai ir ļoti liela nozīme, lai liecību būtu iespējams izmantot tiesā un bērns saņemtu nepieciešamo palīdzību.

Interneta aptaujā "Par bērnu izglītošanu saistībā ar izvairīšanos no seksuāliem pāridarījumiem" piedalījās vairāk nekā 400 vecāki, kuriem ir 5 - 11 gadus veci bērni.