16.12.2016 11:25

Gulbe: Piena produktu cenas veikalos varētu augt jau šogad

Autors  BNS
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Gulbe: Piena produktu cenas veikalos varētu augt jau šogad arhīvs

Pēdējā pusgada laikā Krievija, Meksika un Ķīna ievērojami palielinājušas piena produktu importu, tā izraisot piena iepirkuma cenu krasu pieaugumu, kas savukārt rada bažas par piena gala produktu cenu kāpumu jau šogad, aģentūrai BNS atzina Agroresursu un ekonomikas institūta nodaļas vadītāja Ingūna Gulbe.

"Vai jau šogad par piena produktiem būsim spiesti maksāt 30% vairāk? Krievija, Meksika un Ķīna ir ievērojami palielinājušas piena produktu importu, kas daļēji ir iemesls piena iepirkuma cenu kāpumam. Vai straujajam piena iepirkuma cenu kāpumam tūlīt sekos tikpat straujš piena produktu cenu kāpums veikalos?" retoriski vaicāja Gulbe.

Viņa arī norādīja, ka kopumā šis gads visiem lauksaimniekiem bijis sarežģīts, līdz ar to cenu izmaiņas gan pieauguma, gan sarukumu virzienā būs vērojamas teju visās nozarēs.

"Piena ražotājus ieilgusī zemā piena iepirkuma cena dzina izmisumā, bet pašreizējais straujais cenu kāpums saasinājis ražotāju un pārstrādātāju attiecības. Pārstrādātāji brīdina par cenu "burbuli", kas drīz var plīst. Savukārt graudu audzētāju ienākumus būtiski samazina šī gada sliktie laika apstākļi ražas novākšanas laikā, 80% kviešu der tikai lopbarībai. Cūku audzētājus neiepriecina rezultāti cīņā ar Āfrikas cūku mēri, tikmēr cūkgaļas ražotāju cenas šogad ir augstākas nekā pagājušajā gadā. Iespējams, tas ir tāpēc, ka Eiropas ražotāji veiksmīgi tirgojas Ķīnā," norādīja Gulbe.

Lai informētu par cenu tendencēm pasaulē un to iespaidu Latvijas tirgū, kā arī apkopotu informāciju par šī gada notikumiem industrijā, Gulbe pirmdien, 19. decembrī, rīkos preses brīfingu. Pasākums notiks plkst. 12 Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūtā Rīgā, Struktoru ielā 14.