09.03.2016 09:23

SPRK: ūdensapgādē un potenciāli siltumapgādē tarifu pieaugumu veicina patēriņa kritums

Autors  BNS
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
SPRK: ūdensapgādē un potenciāli siltumapgādē tarifu pieaugumu veicina patēriņa kritums www.delfi.lv/LETA

Viens no iemesliem, kas veicina tarifu pieaugumu ūdensapgādē un potenciāli siltumapgādē, ir patēriņa samazinājums, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam "Baltic Business Service" sacīja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) jaunais padomes priekšsēdētājs Rolands Irklis.

"Pēdējos piecos gados nav bijis tāds brīdis, kad regulatorā izskatīšanā nebūtu kādi siltumapgādes vai ūdensapgādes tarifu projekti. Siltumapgādē pēdējos gados pietiekami daudzi tarifi ir samazināti. Tas bijis saistīts ar veiktajām investīcijām siltumapgādes tīklos, zudumu samazināšanu, ir bijusi pāreja no dabasgāzes uz šķeldu. Jāpiebilst, ka pie šā brīža dabasgāzes cenām ir sasniegta robeža, ka ražot siltumu, izmantojot dabasgāzi, ir lētāk. Dabasgāzes cenai paaugstinoties, šķelda atkal var kļūt konkurētspējīga. Tie ir divi saistīti jautājumi," pauda Irklis.


Vienlaikus viņš atzīmēja, ka viens no iemesliem, kas veicina tarifu pieaugumu gan siltumapgādē, gan ūdensapgādē, ir patēriņa samazinājums. "Īpaši to var just ūdensapgādē, jo daudzos reģionos, apdzīvotās vietās iedzīvotāju skaits samazinās, līdz ar to rūk arī patēriņš," piebilda regulatora vadītājs.

Pēc viņa teiktā, pašlaik ir problēma ar pieslēgšanos rekonstruētajiem ūdensvadiem, jo tas jāapmaksā pašai mājai.

"Jā, tā ir problēma. Jaunie tīkli ir izbūvēti par Eiropas Savienības līdzekļiem, bet tīklu uzturēšana prasa zināmas izmaksas, kā arī tarifā tiek ietvertas nolietojuma izmaksas tajā daļā, ko ir finansējis pats uzņēmums. Ja pie jaunizbūvētajiem tīkliem ir maz pieslēgumu vai šo lietotāju patēriņš ir niecīgs, sadārdzinājumu izjūt tie lietotāji, kas arī iepriekš ir izmantojuši ūdensapgādes tīklu.

Šie jautājumi noteikti ir jārisina pašvaldībām kopā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un komunālo pakalpojumu sniedzējiem, proti, kādā veidā atvieglot un motivēt lietotājos pieslēgties izbūvētajiem ūdensapgādes tīkliem, jo pieslēguma izbūve nozīmē arī papildu izmaksas mājsaimniecībām, un tās var būt pietiekami lielas investīcijas, kas attur mājsaimniecības saņemt centralizētos ūdensapgādes pakalpojumus," klāstīja Irklis.

Aģentūra BNS jau rakstīja, ka Saeima Irkli regulatora padomes priekšsēdētāja amatā apstiprināja 25. februārī. Līdz tam SPRK padomi vadīja Valdis Lokenbahs.

SPRK ir neatkarīga valsts iestāde, kas izveidota un darbojas, lai enerģētikas, elektronisko sakaru, pasta, dzelzceļa transporta, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas un ūdenssaimniecības nozarēs regulētu sabiedrisko pakalpojumu sniegšanu – aizstāvētu lietotāju intereses un veicinātu sabiedrisko pakalpojumu attīstību.