17.12.2015 15:32

Pieci padomi, kā neiztukšot maciņu svētku iepirkšanās drudzī

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Strauji tuvojas ilgi gaidītie Ziemassvētki un gada beigas, kas lielai daļai ir gan ģimenes un kopā būšanas laiks, gan iespēja pateikt paldies un sagādāt īpašas dāvanas un pārsteigumus saviem mīļajiem.

Gada beigās tēriņi palielinās par 20–30%, salīdzinot ar citiem mēnešiem. Lai dāsnie dāvanu pircēji pēc svētkiem neattaptos ar tukšu maciņu, "Nordea" bankas finanšu izglītības programmas "Nordea naudas skola" vadītāja Anna Fišere-Kaļķe sniedz piecus vērtīgus padomus, kā neiztukšot maciņu svētku iepirkšanās drudzī.


Plāno savas finanses un izveido sarakstu

Plānojot finanses ikdienā, vēlams izveidot sarakstu un tādējādi ierobežot savus ikdienas tēriņus. Svētku laikā impulsīva iepirkšanās ir īpaši izteikta, tādēļ derētu atmest stereotipus par garlaicīgu iepirkšanos ar sarakstu rokās. Iepriekš izveidota apdāvināto liste palīdzēs ne vien saprast, cik līdzekļi svētku dāvanu iegādei nepieciešami, bet arī "pieturēties pie plāna" un neveikt neparedzētus pirkumus.

Neatstāj iepirkšanos uz pēdējo laiku

Lai gan līdz svētkiem atlikusi vien nedēļa, pirkumus vajadzētu veikt savlaicīgi, neatstājot dāvanu iegādi uz pašu pēdējo brīdi. Līdzīgi kā ar citiem iekavētiem darbiem, arī dāvanu iegāde pēdējā brīdī sagādās nevis prieku un gandarījumu, bet satraukumu par kādu aizmirstu dāvanu. Iepērkoties ātri un haotiski, arī palielinās risks iztērēt vairāk, jo visu uzmanību veltīsi steidzīgai dāvanu iegādei, nevis sekošanai saviem tēriņiem.

Veic izpēti un pirkumus internetā

Bankas novērojumi liecina, ka arvien vairāk klientu izvēlas pirkumus internetā, izmantojot kredītkarti vai internetbanku. To veicina gan plašais produktu un pakalpojumu klāsts, gan nereti izdevīgākais cenu piedāvājums. Turklāt internetā pirkumus var veikt jebkurā vietā un laikā. Tomēr, lai pirkums būtu veiksmīgs, vēlams to veikt savlaicīgi, lai savu pasūtīto dāvanu saņemtu laikā. Būtiski arī ievērot nosacījumus drošiem pirkumiem internetā, piemēram, iepirkties pie labi zināmiem tirgotājiem un pirkumiem neizmanto savu algas konta karti.

Uzmanies no atlaidēm

Nereti svētku laiks asociējas arī ar atlaižu laiku un izdevīgāku cenu piedāvājumu, taču šis piedāvājums gala rezultātā var izrādīties mānīgs. Pat ja kārotās lietas var iegādāties par zemāku cenu, tas nenozīmē, ka Tev šo lietu vajag vairāk. Tādēļ der ņemt vērā pirmo ieteikumu un rūpīgi sekot iepriekš izveidotajam dāvanu iepirkumu sarakstam.

Svētku sajūtu neveido iepirkšanās vai dāvanas

Ikviens no mums priecājas saņemt lielākus vai mazākus pārsteigumus, kas apliecina, ka par mums domā un atceras. Tomēr svētku sajūta nerodas no "iepirkšanās drudža" vai liela skaita dāvanu. To veidojam mēs paši un mūsu līdzcilvēki. Iespējams, radinieks vairāk par dāvanām novērtēs atvēlēto laiku kopīgas svētku maltītes sagatavošanai vai citas kopīgas nodarbes, kas radīs gan svētku sajūtas, gan ļaus ietaupīt.