27.06.2015 08:15

Ieteikumi, kas jāņem vērā, lidojot kopā ar mazuli

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Ieteikumi, kas jāņem vērā, lidojot kopā ar mazuli uncommoncaribbean.com

Piektā daļa vecāku baidās lidot kopā ar mazuli, turklāt daudzas ģimenes atzīst, ka saistībā ar šo notikumu viņus māc bažas, jo ir daudz neskaidrību. Tāpēc, lai vasaras atvaļinājums kopā ar ģimeni noritētu bez raizēm, šeit ir virkne vecākiem noderīgu padomu, kas atvieglos lidošanu.

"Iepriekš veiktajā aptaujā "Ģimeņu pieredze, lidojot kopā ar bērniem" spilgti iezīmējās, ka lidojums ar mazuli 70 % vecāku sagādā stresu, un viens no cēloņiem ir daudz neskaidro jautājumu par lidošanu kopā ar bērnu. Lielākajai daļai aviokompāniju un operatoru ir standarta prasības attiecībā uz ceļošanu ģimenēm ar bērniem un zīdaiņiem. Vecākiem būtu jāatceras, ka zīdaiņiem un bērniem ir atsevišķi aviobiļešu tarifi un cenas," skaidro Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas valdes locekle un tūrisma aģentūras "Latvia Tours" direktore Ieva Keiša.

Jāpārliecinās, vai derīgi visi ceļošanai nepieciešamie dokumenti

Pirmkārt, jāpārliecinās par pases derīguma termiņiem un to, vai bērns ir ierakstīts vecāku pasē – ja ieraksta pasē nav, nepieciešama dzimšanas apliecība. Tāpat jāņem vērā arī konkrētās valsts prasības un noteikumi, kas saistīti ar ieceļošanu, kurus noteikti var jautāt savam ceļojumu konsultantam.

Visiem bērniem (personām līdz 18 gadu vecumam) neatkarīgi no viņu valstiskās piederības, šķērsojot robežu, ieceļojot Latvijā vai izceļojot no tās, obligāti līdzi ir jābūt derīgam ceļošanas dokumentam – pasei (vai ID kartei). Vecāka pasē jābūt atzīmei par bērna radniecību ar to vecāku, kurš pavada bērnu. Ja pasē šī ieraksta nav, papildus jāuzrāda bērna dzimšanas apliecība vai tās notariāli apliecināta kopija. Bērnam, ceļojot bez vecākiem, jābūt visiem šiem minētajiem dokumentiem un pilnvarai.

Ierobežojumi un liegumi, lidojot ar bērnu vai zīdaini

Ja lidmašīnas biļete zīdainim ir bez vietas ar "no seat" statusu, pieaugušajam pasažierim lidojuma laikā bērns ir jātur rokās, līdz ar to viens pieaugušais nedrīkst lidot kopā ar vairāk kā vienu zīdaini.

Bet bērni, kas ir jaunāki par 12 gadiem, drīkst ceļot tikai pieaugušā pavadībā vai arī izmantot pakalpojumu "Bērns bez pavadoņa", ja bērns ir sasniedzis piecu gadu vecumu. Savukārt bērni vecumā no 12 līdz 15 (ieskaitot) gadiem var ceļot vieni paši, ņemot līdzi pasi un dzimšanas apliecību. Ja ceļojumu ir iecerēts veikt ārpus pilsonības valsts vai Šengenas zonas, var būt nepieciešama notariāli apstiprināta pilnvara.

Lidojums grūtniecības laikā

Līdz 27. grūtniecības nedēļai ceļošanas ierobežojumu nav. Laikā no 28. līdz 35. grūtniecības nedēļai, lai ceļotu ar lidmašīnu, pasažierei ir nepieciešama medicīniskā izziņa par veselības stāvokli un grūtniecības posmu. Medicīniskajai izziņai jābūt izdotai ne vēlāk kā divas nedēļas pirms izlidošanas. Būtiski – lidojumi pēc 36. grūtniecības nedēļas nav atļauti. Ja gaidāms vairāk nekā viens mazulis, lidot nav atļauts, jau sākot ar 34. grūtniecības nedēļu.

Vai mazulim lidmašīnā būs sava sēdvieta?

Jāatceras, ka lidmašīnā zīdainim nav atsevišķas sēdvietas, mazulis ir jātur klēpī un jāpiesprādzē ar drošības jostām lidmašīnas pacelšanās un nolaišanās laikā. Ja bērnam rezervē atsevišķu sēdvietu (šis ir maksas pakalpojums), dažas aviokompānijas iesaka ņemt līdzi savu krēsliņu. Tomēr šeit jāņem vērā, ka atsevišķās aviokompānijās bērnu/zīdaiņu auto sēdeklīši netiek pieņemti pārvadāšanai.

Ja lidojums ir tāls un ceļā nāksies pavadīt vairākas stundas, aviokompānijām iespējams palūgt, lai tās sagādā šūpulīti (baby cot). Bet tas noteikti jādara iepriekš un jāprecizē aviokompānijas noteikumi, kādos gadījumos to iespējams pieprasīt.

Savukārt bērniem, kas vecāki par diviem gadiem, ir sava sēdvieta lidmašīnā.

Bērnu ratiņu pārvadāšana

Bērnu ratus var pārvadāt bez maksas, ja zīdainis ir vecumā līdz diviem gadiem, taču tiem jābūt salokāmiem vai izjaucamiem. Klients var izvēlēties, vai nodot tos kopā ar bagāžu vai pie iekāpšanas lidmašīnā. Ja ratu izmērs neatbilst rokas bagāžas izmēriem, tos novietos pie pārējās bagāžas.

Zāles un bērna pārtika lidojuma laikam

Tie ir specifiski gadījumi, kad ir jābūt ārsta zīmei un jāpilda MEDA (īpašas medicīniskās prasības) forma, lai zāles varētu ņemt rokas bagāžā. Bet bērnu pārtika ir izņēmums – to var pārvadāt rokas bagāžā un tādā daudzumā, cik būs nepieciešams lidojuma laikā.

Krūts barošana lidojuma laikā

Lidmašīnai paceļoties un nolaižoties, kabīnē mainās gaisa spiediens, kas bieži vien rada ausu aizkrišanu. Daļa bērnu to pat nesajūt, bet citiem tas var radīt nepatīkamas sajūtas. Šādos gadījumos bērna barošana ar krūti vai pudelīti – jeb rīšanas kustības – var palīdzēt pārvarēt nepatīkamo brīdi.

Lielākoties mātes izvēlas palikt sēdvietā un barot bērnu turpat, iesienot bērnus "slingos" vai apsedzot ar kādu lakatu vai drānu. Ja lidmašīnā ir kāda brīva rinda ar sēdvietām, māte var doties arī turp. Noteikti nevajag kautrēties lūgt palīdzību stjuartēm, jo, iespējams, viņas var piedāvāt kādu risinājumu.