13.08.2018 09:36

Šī vasara, visticamāk, kļūs par garāko novērojumu vēsturē

Autors  LETA
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Šī vasara, visticamāk, kļūs par garāko novērojumu vēsturē arhīvs

Meteoroloģiskās vasaras garums šonedēļ Latvijā sasniegs 100 dienas, un sagaidāms, ka jau nākamnedēļ šī gada vasara kļūs par garāko novērojumu vēsturē, liecina aģentūras LETA apkopotie Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) dati.

Par meteoroloģisko vasaru Latvijā dēvē periodu, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra caurmērā ir augstāka par +15 grādiem. Vietām Latvijā, tajā skaitā Rīgas centrā, meteoroloģiskā vasara šogad iestājās jau 7.maijā jeb aptuveni mēnesi agrāk nekā ierasts.

Līdz ar to otrdiena, 14.augusts, galvaspilsētā būs jau simtā vasaras diena. Valsts lielākajā daļā simtā vasaras diena gaidāma vienu vai pāris dienas vēlāk.

12 dienās kopš 7.maija diennakts vidējā gaisa temperatūra galvaspilsētā īslaicīgi noslīdēja zem +15 grādiem, viszemāko atzīmi, +12 grādus, sasniedzot 5.jūnijā. Jūlija pirmajās divās dienās gaisa temperatūra pazeminājās līdz +13 grādiem, bet turpmāko nedēļu laikā Rīgas centrā bija 12 diennaktis ar vidējo gaisa temperatūru virs +25 grādiem. Visaugstāk - līdz +26,9 grādiem - diennakts vidējā gaisa temperatūra pakāpās 30.jūlijā.

Šī gada meteoroloģiskās vasaras sākums Latvijā bija agrākais novērojumu vēsturē, savukārt visvēlāk - līdz 10.-12.septembrim - vasaras siltums valstī turpinājās 1967., 2002. un 2009.gadā.

2002.gada vasara pagaidām ir garākā valsts vēsturē, tā ilga 107 dienas - no 27.maija līdz 10.septembrim.

Parasti meteoroloģiskā vasara ir īsāka par kalendāro vasaru, tās vidējais garums ir no 60 dienām Vidzemes augstienē līdz 80 dienām Zemgalē un Latvijas dienvidaustrumos.

LVĢMC veiktā datu analīze liecina, ka visi gadalaiki Latvijā pakāpeniski kļūst siltāki. Gadiem ritot, meteoroloģiskā vasara sākas agrāk un beidzas vēlāk par vidējiem termiņiem. Pēdējo desmitgažu laikā meteoroloģiskā vasara Latvijā kļuvusi par vidēji 17 dienām garāka.

Atbilstoši pašreizējai "Global Forecast System" prognozei šonedēļ un nākamnedēļ maksimālā gaisa temperatūra caurmērā būs +20..+25 grādi, gaidāmas dažas nedaudz vēsākas un dažas siltākas dienas. Naktīs gaiss atdzisīs līdz +10..+15 grādiem, reizēm piekrastē nekļūs vēsāk par +18 grādiem, bet dzestrākajās naktīs vietām valstī termometra stabiņš noslīdēs zem +10 grādiem.

Lietainākais laiks šonedēļ gaidāms otrdien un trešdien, dažas turpmākās dienas būs pārsvarā sausas, prognozē sinoptiķi.