08.07.2018 09:00

Video: Trīs latviešu tautas dejas, kas jāzina ikvienam

Autors  Inese Blaune, AS "Lido" mārketinga projektu vadītāja
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Video: Trīs latviešu tautas dejas, kas jāzina ikvienam Aivars Liepiņš, Latvijas Nacionālā kultūras centra arhīvs. Video: "Lido", TDA "Zīle" dejotāji

Vairums latviešu tautas deju nākušas no sadzīves dancošanas un seno latviešu ikdienas rotaļām un rituāliem. Populārāko tautas deju praktizēšana ir veids, kādā varam saglabāt mums raksturīgās tradīcijas, tādēļ vērts atkārtot trīs vienkāršu deju – "Skroderis", "Tūdaliņ tāgadiņ" un "Plaukstiņpolka" – pamata soļus.

"Skroderis"

Dejotāji nostājas viens otram pretī: puisis ar muguru, meita ar seju pret centru, un sadod rokas. Atskanot mūzikai, lēcienā puisis un meita vienlaikus izmet labo kāju sānis augšā, kustību divas reizes atkārtojot. Pēc tam maina kāju un atkārto kustību, divas reizes izmetot sānis augšā kreiso kāju. Pēc abām kājām caur pietupienu un kreiso plecu puisis ar meitu mainās vietām.
Kuplākā skaitā pēc pamata soļiem dancotāji var izveidot apli jeb dārziņu. Sadotās rokās, kājas metot atpakaļ, deju turpina, virzoties dejas ceļa virzienā.

"Tūdaliņ, tāgadiņ" jeb "Jandāliņš"

Šī ir viena no tradicionālajām latviešu tautas rotaļām, kuras vienkāršāko variantu no bērnības laikiem atminēsies ikviens. Tāpat kā "Skroderī" dejotāji nostājas viens otram pretī. Puiša labā un meitas kreisā roka sadotas vaļējā satvērienā un paceltas sānis plecu augstumā, brīvās rokas sānos.

"Viens" – neliels solis sānis (puisim ar kreiso, meitai ar labo kāju). "Divi" – puisis labo, meita kreiso kāju noliek otrai kājai priekšā uz pirkstgala, nepārnesot uz tās ķermeņa svaru. Sadotās rokas tajā paša laikā ar vēzienu nolaiž uz leju un paceļ uz priekšu, dejotāji pagriežas pa ceturtdaļapli dejas ceļu virzienā. "Viens" – priekšā izlikto kāju ar soli noliek atpakaļ iepriekšējā vietā. "Divi" – puisis kreiso, meita labo kāju uz pirkstgala noliek priekšā otrai kājai. Sadotās rokas tajā pašā laikā ar vēzienu uz leju ceļ atpakaļ, un dejotāji pagriežas viens otram pretī.
Rotaļnieki rokas atlaiž un ar četriem gājiena soļiem apgriežas apkārt (puisis pa kreisi, meita pa labi). Reizē ar pirmo soli sasit plaukstas. Tad pāri saķeras labajos elkoņos (kreisās rokas sānos) un ar četriem polkas soļiem griežas apkārt dejas ceļa pretējā virzienā, pēc tam maina to un četriem polkas soļiem griežas dejas ceļa virzienā.

"Plaukstiņpolka"

Dejotāji nostājas viens otram pretī: puisis – ar muguru pret centru, meita – ar seju pret puisi. Puisis un meita divas reizes sasit savas plaukstas un sasit kopā labo plaukstu. Tad atkārtoti sasit savas plaukstas un sasit kopā kreiso plaukstu. Vēlreiz divas reizes sasit plaukstas, un puisis un meita sasit labās, tad kreisās plaukstas. Vēlreiz divas reizes sasit savas plaukstas un sasit kopā abas.

Pāri saķeras labajos elkoņos (kreisās rokas sānos) un ar četriem polkas soļiem griežas apkārt dejas ceļa pretējā virzienā. Tad mainās un pāri saķeras kreisajos elkoņos (labās rokas sānos) un četriem polkas soļiem griežas dejas ceļa virzienā. Ja draugu pulks ir liels, tad dejotāji pagriežas ar seju dejas ceļa virzienā un krustiskajā satvērienā dejo astoņus polkas soļus dejas ceļa virzienā. Puisis sāk ar kreiso, meita – ar labo kāju.