26.05.2017 14:11

Aicina parakstīties par Siguldas spieķa iekļaušanu kultūras mantojuma sarakstā

Autors  www.sigulda.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Aicina parakstīties par Siguldas spieķa iekļaušanu kultūras mantojuma sarakstā arhīvs

Siguldas pilsētas 810. gadskārtas svinību laikā Siguldas novada Kultūras pārvalde sāk akciju "Atbalsti Siguldas spieķa darināšanu", lai Siguldas spieķu darināšanas tradīciju ietvertu Latvijas Nacionālajā nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā (LNKMS).

Ar parakstu apliecināt kopienas atbalstu šīs tradīcijas saglabāšanai varēs 28. maijā Dziesmu un deju dienas ietvaros, koncerta "Tautas dziesma" laikā Siguldas dzelzceļa stacijas laukumā, kā arī līdz 10. jūnijam visās Siguldas novada bibliotēkās.

Siguldas novada svētku laikā Siguldas dzelzceļa stacijas laukumā 28.maijā būs atvērta radošā darbnīca, kurā katrs pats varēs iemēģināt roku Siguldas spieķa darināšanā.

Siguldas spieķis ir pēdējo divu gadsimtu laikā izkopta tradīcija, kas aizsākās ar dzelzceļa maršruta Rīga – Pleskava un Rīga – Valka izveidi 19. gadsimta beigās. Pateicoties šo dzelzceļa posmu izveidei, Siguldā ātri vien sākās tūrisma uzplaukums – cilvēki devās uz Siguldu, lai izstaigātu Gaujas senlejas stāvās nogāzes, un, staigājot pa takām, nereti lieti noderēja spieķis, pie kura pieturēties. Drīz vien siguldieši sāka iebraucējiem pārdot krūkļu spieķus, kuri ātri vien guva lielu popularitāti.

Palielinoties konkurencei spieķu meistaru starpā, katrs sāka izgudrot aizvien smalkākus darinājumus. No vienkāršiem, nemizotiem sprunguļiem drīz vien izveidojās skaisti, mizoti spieķi, un vēlāk jau spieķi ar skaistiem iededzinātiem rakstiem.

Spieķis joprojām ir viens no atpazīstamākajiem Siguldas simboliem, tādēļ Siguldas novada pašvaldības Kultūras pārvalde ir nolēmusi panākt šīs tradīcijas iekļaušanu Latvijas Nacionālajā nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā, kura mērķis ir Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un popularizēšana.

Sarakstu veido Nacionālā Kultūras mantojuma padome un jebkurš elements, kas ir iekļauts šajā sarakstā, pretendē gan uz valsts finansiālu atbalstu, gan vietu UNESCO starptautiskajā kultūras mantojuma sarakstā.


Iepriekš:

Siguldas spieķītis arvien modē