15.06.2016 13:59

21. jūnijā Turaidas Jāņkalnā desmito reizi svinēs vasaras saulgriežu svētkus

Autors  Anda Skuja, Turaidas muzejrezervāta Izglītojošā darba un komunikācijas daļas vadītāja
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
21. jūnijā Turaidas Jāņkalnā desmito reizi svinēs vasaras saulgriežu svētkus Nauris Dainis, Turaidas muzejrezervāts

Turaidas kultūrvēsturiskajā telpā – Turaidas muzejrezervātā – 21. jūnijā jau desmito gadu pēc kārtas Jāņu tradīcijas tiks iedzīvinātas, svinot vasaras saulgriežu svētkus. Pasākums ļaus izdzīvot visas Jāņu nakts norises no vakara līdz pat rīta gaismai harmonijā ar dabu, šogad daudzinot tikumu gaismu sevī un pasaulē.

Vasaras saulgrieži ir brīdis, kad apstājamies, ieklausāmies sevī un dabas ritumā, kā arī sajūtam vienotību ar paaudžu paaudzēm, kas atnesušas līdz mūsdienām senos ritus, dziesmas, dejas un tikumus. Tas ir laiks, kad īpaša nozīme ir gaismai. Saule ir uzkāpusi visaugstāk debesu kalnā un tās simboliskais atspulgs – gaisma mūsos, arī svin svētkus. Gaisma mājo tur, kur mājo tikums, tāpēc šajā gadskārtā vētīsim dainu tikumu pūru, ceļot gaismā senču dzīvošanas likumus, kas arī šodien katru no mums un tautu kopumā tuvina gaismai sevī un pasaulē.


Gada īsākajā naktī katrs līgotājs tiek aicināts sajust saulgriežu burvību unikālā dabas vidē, izdzīvot senās tradīcijas – sētas pušķošanu, vainagu vīšanu, siera siešanu, lāpu gatavošanu, spēka dziesmu dziedāšanu, saules pavadīšanu, kā arī uguns rituālus, senos dančus, raganu dzīšanu, rasas vākšanu un saules sagaidīšanas rituālu rīta pusē.

Vasaras saulgriežu svētku programma

19.00–21.00 pulcēšanās – zāļu vakars – gatavošanās Jāņu svinībām. Siera siešana kopā ar Ozolmuižas folkloras kopu "Ūzuleņi", sētas un saimes aplīgošana kopā ar Jērcēnu "Mežābeli", vainagu vīšana kopā ar etnogrāfi Indru Čeksteri un Margitu Porieti, pirts zintis kopā ar Kaiju Brisoni un Juri Krauci, zāļu zintis kopā ar Zeltīti Kavieri, lāpu gatavošana – "Roķi", uguns degšana ar kramu un senās rotas – Māris Braže

19.30–20.30 interaktīva Jāņu programma bērniem "Mazie Jāņi" kopā ar Latvijas Leļļu teātra aktieriem Baibu un Valdi Vanagiem un Daugmales folkloras kopu Dziesmu dārzā
20.00–20.30 Jāņa tēva – Siguldas novada domes priekšsēdētāja Uģa Mitrevica – un Jāņa mātes – Turaidas muzejrezervāta direktores Annas Jurkānes – daudzināšana un līgošana Jāņa sētā
21.00–21.10 gājiens Jāņkalnā, nesot ozolzaru viju.
22.10–22.15 uguns iedegšanas rituāls. Tikumu daudzināšana. Saules pavadīšana
22.15 uguns pūdeles aizdegšana
22.20–23.00 rotaļas kopā ar Ogres Danču klubu
23.00–00.00 lielā sadziedāšanās pie Jāņu ugunskura ar folkloras kopām un zīlēšana kopā ar Valkas folkloras kopu "Nāburgi"
00.00–00.30 nakts vidus rituāls – pērno vainagu dedzināšana
00.30 ugunsrata ritināšana
01.00–03.00 tradicionālie danči Dziesmu dārzā kopā ar Rīgas Danču klubu
01.00–02.30 dainu nakts meditācija Jāņkalnā kopā ar Inesi Kozuliņu
02.30–03.00 lēkšana pār ugunskuru Jāņkalnā
03.00–04.00 gaismas ceļš pretim saulei uz Dainu kalnu – mazgāšanās Skandinieku avotā un rīta rasas vākšana Dainu kalnā kopā ar Rīgas folkloras kopu "Budēļi"
04.00–04.45 saules sagaidīšana ābeļu dārzā kopā ar Rīgas folkloras kopu "Budēļi"
05.00 Jāņa uguntiņas pavadīšana cauri Gaujas lokiem

Piedalās: nodibinājums "Māras loks", 17 Latvijas folkloras kopas: Rīgas "Silavoti", Rīgas "Budēļi", Rīgas Danču klubs, Ceraukstes "Laukam pāri", Ozolmuižas "Ūzuleņi", Ķoņu "Dzīne", Siguldas "Senleja", Jaunlaicenes "Putnis", Kauguru "Skance", Lubānas folkloras kopa, Valkas "Nāburgi", Bulduru "Mare", Jērcēnu "Mežābele", Ropažu "Oglīte", Ogres Danču klubs, Daugmales folkloras kopa, Saldus "Medainis".

Zāļu zintis – Zeltīte Kaviere, pirts zintis – Kaija Brisone, vainagu pīšana – Indra Čekstere un Margita Poriete, siera siešana – folkloras kopa "Ūzuleņi", lāpu gatavošana – "Roķi", uguns iegūšana ar kramu un senās rotas – Māris Braže, uguns rituāli – Eduards un Audars Klinti.

Kuplajam līgotāju pulkam aicināti piebiedroties lieli un mazi Jāņa bērni, līdzi ņemot Jāņu zāles, jau nopītus vainagus (būs iespēja tos pīt arī uz vietas), siltāku apģērbu, piemērotus apavus un paklājamos, kas var noderēt kā sēžamie, kā arī nelielu cienastu sev un savai saimei. Ieejas biļete – ziedojums un dziesma.

Gatavojoties vasaras saulgriežu svētkiem Turaidā, 20. jūnijā no plkst. 18.00 līdz 20.30 Turaidas muzejrezervātā ikviens aicināts piedalīties svētku ielīgošanā – spēka vijas – ozolzaru vijas vīšanas akcijā. Jau trešo gadu, gatavojoties saulgriežu svinībām, tiks vīta 80 m gara ozolu zaru vija, ar ko svētkos 21. jūnija vakarā rituāla laikā rotāt Jāņu ugunskuru.

Šogad Jāņu ielīgošana un vijas vīšanā piedalīsies Siguldas novada Kultūras centra sieviešu koris "Teiksma" ar draugiem, folkloras kopa "Silavoti". Tiks dziedātas Jāņu līgotnes un iemīļotas ziņģes un dziesmas par dzimto zemi, Gauju un jūru.