18.02.2016 10:36

Turaidā svinēs latviešu gadskārtu svētkus Meteņus

Autors  Anda Skuja, Turaidas muzejrezervāta Izglītojošā darba un komunikācijas daļas vadītāja
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Turaidā svinēs latviešu gadskārtu svētkus Meteņus no Turaidas muzejrezervāta arhīva

Sola, ka aukstums vēl dažas dienas pieturēsies, un būs iemesls pulcēties gadskārtu ieražu svētkos – Meteņos, lai kopā atvadītos no ziemas, izdzīvojot senās tradīcijas. Turaidas muzejrezervātā visi kopā ar ģimenēm aicināti Meteņus svinēt 20. februārī plkst. 14.30 kopā ar Siguldas folkloras kopu "Senleja".

Meteņdienā Turaidā visus ar dziesmām un muzicēšanu gaidīs maskoti čigāni, tiks izdzīvotas senās tradīcijas – notiks lielīšanās, slokatņu baudīšana, Meteņa dzīšana, tiks meklēta Laimes poga, no dārziem projām dzīti kurmji, izspēlētas āra spēles, kas veicina augšanu, uz ugunskura vārīta un baudīta īpašā Meteņa miežu putra, tiks dziedāts un dancots, lai izdotos labs gads un būtu auglīga vasara visiem.


Meteņos ļaudis devušies maskotos gājienos no sētas uz sētu, lai vairotu auglību, atbrīvotos no ļaunā, aizsargātu savu saimi no slimībām un nelaimēm, nestu svētību un vēlētu viens otram labu.

Meteņu svinēšanas tradīcijas Latvijā jau kļuvušas ļoti populāras. Dažādos novados Meteņi tiek svinēti jau no februāra sākuma līdz februāra beigām un tiek saukti dažādi – par Pīrāgu dienu, Aizgavēni, Vastlāvi, Miesmeti, Lastavāgu, Buduļu vakaru un citādi. Meteņi tiek uzskatīti arī par jaunā gada sākumu, kad zemnieki sāka gatavoties jaunajam ražas gadam.

Ikviens aicināts izbaudīt maskošanās burvību, gūt prieku un spēku, stiprināt latviskās tradīcijas, svinot Meteņus Turaidas vēsturiskajā centrā!