12.12.2011 12:58

Pie ārsta uzkāpt nevar, pēc receptēm sūta radiniekus

Autors  Ilze Ratniece
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Siguldas novada Dome pirms pašvaldību vēlēšanām solījusi ierīkot liftu Siguldas poliklīnikā, bet nu jau pagājuši vairāk nekā divi gadi, taču lifta joprojām nav, satraukušies siguldieši.

Iedzīvotāji ir neapmierināti, ka Siguldas poliklīnikā tie ārsti, kas pieņem otrajā un trešajā stāvā, tikai ar lielām pūlēm pieejami vecāka gadagājuma siguldiešiem un nav sasniedzami cilvēkiem ar kustību traucējumiem.

Prognozē ļoti atšķirīgas izmaksas

Trešajā stāvā kabineti atrodas vairākiem novada ģimenes ārstiem. Izvaicājām Siguldas novada Domes priekšsēdētāja vietnieku Jānis Zilveru, kurš vienlaikus ir arī pašvaldības kapitāldaļu turētāja pārstāvis SIA “Rīgas rajona slimnīca”. Jāatgādina, ka 2009. gadā pašvaldību reformas rezultātā Rīgas rajona pašvaldība nodeva 100 % slimnīcas kapitāla daļas Siguldas novada pašvaldībai, kura ir slimnīcas vienīgais īpašnieks. “Jau vairākus gadus lolojam ieceri uzbūvēt poliklīnikas ēkā liftu, apzinoties tā nepieciešamību. Ēkas iekšpusē nav iespējams izbūvēt lifta šahtu, tā būtu jābūvē gar ārējo sienu. Lifta būvniecība izmaksātu 300–400 tūkstošus latu. Iepriekšējos gados pašvaldība sadarbībā ar slimnīcas vadību spēja piesaistīt Eiropas Savienības finansējumu slimnīcas un poliklīnikas ēkas siltināšanai un iekšējo telpu remontam. Diemžēl pašvaldība no sava budžeta pagaidām nevar atļauties novirzīt šim mērķim šādu summu, meklēsim iespēju saņemt Eiropas Savienības naudu kādā projektu konkursā. Bet tas nenotiks ātrāk kā 2013. gadā,” klāstīja Jānis Zilvers.

Siguldas slimnīcas galvenais ārsts Valdis Siļķe toties uzskata, ka lifta izbūvei pietiktu orientējoši ar 30–40 tūkstošiem latu. V. Siļķe vēl precizē informāciju par lifta būvēšanu poliklīnikas ēkā: “Apmēram pirms pieciem gadiem virzīju projektu par šo tēmu, kas tobrīd varēja tikt arī realizēts, ja būtu iegūts saskaņojums ar zemes īpašniekiem. Tā brīža zemes īpašnieku vēlmes bija pretrunā ar mūsu nākotnes redzējumu. Pašlaik situācija mainās, un neizslēdzu, ka izdosies tuvāko gadu laikā piesaistīt kādu projektu. Plānotā vieta ir ārpusē pret gravu ar ieeju no iekšas blakus kāpnēm. Pārvietot ģimenes ārstu kabinetus uz pirmo stāvu, manuprāt, nav jēgas, jo arī pie traumatologa vai protēzista nav vieglāk uzkāpt.”


Pēc receptēm sūta vīru vai bērnus

“Man lifts nav nepieciešams, bet noteikti ir cilvēki, kuri nevar uzkāpt trešajā stāvā. Un tā taču ir ārstniecības iestāde, kurai jābūt vispieejamākajai cilvēkiem. Man gan pašai arī pirms pāris gadiem bija situācija, kad bija problēmas ar sirdi, tad, uzkāpjot augšējos stāvos, jau šķita, ka jāsauc ātrā palīdzība,” "Rīgas Apriņķa Avīzei" sacīja siguldiete Gunta. Savukārt Sarmītei (72 gadi) kustību traucējumu dēļ ļoti grūti nokļūt līdz savam ģimenes ārstam, kurš pieņem trešajā stāvā. Viņa pati pie ārsta dodas reti, jo pa trepēm uzkāpt ir ļoti grūti, zāļu receptes paņem vīrs vai kāds no bērniem.

Biedrības “Aicinājums Tev”, kurā apvienojušies Siguldas novada cilvēki ar dažāda veida invaliditāti, jau pirms pusotra gada uzņēma videofilmu par iestādēm Siguldā, kurās grūti iekļūt cilvēkiem ratiņkrēslā. Filmā fiksēts arī tas, ka poliklīnikas ēkas ieejas mezgls nav piemērots cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Trepes un ratiņu uzbrauktuve ir pārāk stāvas, pirmajā stāvā nav iekārtota tualete invalīdiem, nav lifta, ar kuru nokļūt līdz ārstiem augšējos stāvos. “Kā cilvēki lai tiek pie ārsta? Vai dakterim jānāk lejā un ģērbtuvē jāpieņem? Jā, slimnīcā ir iekārtota visiem pieejama uzņemšanas nodaļa, bet poliklīnikas vide ir pilnīgi nepiemērota cilvēkiem ar kustību traucējumiem,” atzīst biedrības valdes priekšsēdētāja Mārīte Rozentāle. Viņa akcentē, ka Siguldā ir vēl divas sabiedriskās iestādes, kurās cilvēkiem ar kustību traucējumiem grūti iekļūt, – Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras filiāle un pilsētas kultūras nams.

Vecāka gada gājuma pacientiem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem ir grūtības nokļūt pat pie sava ģimenes ārsta.
Vecāka gada gājuma pacientiem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem ir grūtības nokļūt pat pie sava ģimenes ārsta.