21.06.2014 13:38

Vasaras saulgriežu svētki un gada īsākā nakts īsti latviskās tradīcijās tiks svinēta Turaidas Jāņkalnā

Autors  Anda Skuja, TMR Izglītojošā darba un komunikācijas daļas vadītāja
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
PĀRA spēks – gaismas PĀRSPĒKS ir 2014. gada Turaidas vasaras saulgriežu vēstījums. Caur pāra spēku tauta turpinās, caur pāra spēku pasaule izpaužas savā dualitātē un vienotībā. Pāris ir radošais pirmsākums, bet radīt nozīmē nest gaismu. PĀRA spēks – gaismas PĀRSPĒKS ir 2014. gada Turaidas vasaras saulgriežu vēstījums. Caur pāra spēku tauta turpinās, caur pāra spēku pasaule izpaužas savā dualitātē un vienotībā. Pāris ir radošais pirmsākums, bet radīt nozīmē nest gaismu. Aivars Lapiņš; TMR arhīvs

Turaidā jau tradicionāli 21. jūnijā no pulksten 19 līdz pat saules lēktam latviskās tradīcijās tiks svinēti vasaras saulgriežu svētki, ļaujot sajust Jāņu burvību senatnes auras apdvestajos Turaidas pakalnos.

Viena no svētku rīkotājām, nodibinājuma "Māras loks" pārstāve Agnija Saprovska vēsta: "Svētki ļaus pieredzēt "dzīvu" tradīciju – izdzīvot Jāņu nakts norises no vakara līdz pat rīta gaismai: vīt vainagus, siet sieru un iepazīt seno zinšu spēku, aplīgot Jāņa tēvu un Jāņa māti, kā arī plašo Turaidas muzejrezervāta sētu. Saulīti pavadot, iekurt Saules un Pāra ugunskuru, kas nakts garumā un turpmāk gada ritā stiprinās sievišķo un vīrišķo spēku. Aizdegt pūdeli ar uguns bultām un naktī izdziedāt buramdziesmas – lai raganas skrien šķērsu gaisu, ne mūsu sētiņā.

Kopā ar Vītolu ģimeni pieredzēt pāra spēku pie Saules ugunskura, bet Dziesmu dārzā kopā ar folkgrupu "Iļģi" sajust Jāņu vitālo enerģiju. Gremdēties Vidzemes novada stāstnieku teiksmās pie Zinšu ugunskura un griezt nerimtīgus dančus līdz pat rīta gaismai kopā ar folkloras deju kopu "Dandari". Rītausmā uzsākt gaismas ceļu uz Dainu kalnu, lai sagaidītu saulīti rotājam. Pasākums piedāvā izdzīvot patieso saulgriežu tradīciju tā, lai katrs var būt klāt un sajust gada īsākās nakts burvību."

PĀRA spēks – gaismas PĀRSPĒKS ir 2014. gada Turaidas vasaras saulgriežu vēstījums. Caur pāra spēku tauta turpinās, caur pāra spēku pasaule izpaužas savā dualitātē un vienotībā. Pāris ir radošais pirmsākums, bet radīt nozīmē nest gaismu.

2014. gadā Sigulda ir Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas – partnerpilsēta. Līdz ar to, gaidot ciemiņus, šā gada vasaras īsākās nakts svētkus kopīgi sarūpējuši nodibinājums "Māras loks", Turaidas muzejrezervāts un Siguldas novada dome.

Pasākuma norises vadīs folkloras kopas no visiem Latvijas novadiem, seno zinšu teicēji un stāstnieki – folkloras kopa "Silavoti" no Rīgas, Vidrižu "Delve", Lēdurgas "Putni", Rīgas "Savieši", "Budēļi" un folkloras deju kopa "Dandari", Talsu folkloras kopa "Talsi", Laucienes "Trejteka", Launkalnes "Rudzupuķe", Siguldas "Senleja", Ceraukstes "Laukam pāri", Ozolmuižas "Ūzuleņi", Rēzeknes "Vīteri", Jērcēnu "Mežābele", Krūskopu saime, Baltu saime "Saules ceļš", Solvita Lodiņa, Vītolu ģimene un folkgrupa "Iļģi".

Ar senajām zintīm dalīsies Zeltīte Kaviere, Kaija Brisone, Margita Poriete un Daiga Kļaviņa, Raimonds Ābele, Marija Andina, Bražu saime un Jānis Brikmanis.

Aicināti piebiedroties visi lieli un mazi līgotgribētāji, līdzi ņemot jāņuzāles, jau nopītus vainagus (būs iespēja tos pīt arī uz vietas), siltāku apģērbu, piemērotus apavus un paklājamos, kas var noderēt sēdēšanai, kā arī nelielu cienastu sev un savai saimei. Ieejas biļete – dziesma!

Pasākumu rīko nodibinājums "Māras loks", Turaidas muzejrezervāts un Siguldas novada dome. Mūs atbalsta birojs "Rīga 2014". Cienastu rūpē maiznīca "Flora", Valmiermuižas alus darītava, ZS "Kalnkārkliņi", "Straupes piensaimnieks" un "Siguldas minerālūdens".

Plašāka informācija par pasākuma norisi www.marasloks.lvwww.turaida-muzejs.lv, www.sigulda.lv, kā arī zvanot pa tālruni 29541105 vai 26572142.

PASĀKUMA PROGRAMMA
Plkst. 19.00–21.00 Zāļu vakars: sievu gatavošanās Jāņu svinībām – siera siešana, vainagu vīšana, pirts un zāļu zintis; vīru gatavošanās Jāņu svinībām; sētas un saimes aplīgošana; interaktīvs teātris bērniem kopā ar folkloras kopu "Putni".
Plkst. 21.00 Gājiens uz Jāņkalnu, Saules un Pāra ugunskura iedegšanas rituāls kopā ar "Māras loka" ļaudīm, Māru Branti, Jāni Ieviņu un folkloras kopu "Delve".
Plkst. 22.15 Uguns pūdeles aizdegšana, rotaļas kopā ar folkloras kopām "Talsi", "Trejteka" un "Vīteri".
Plkst. 22.30 Zinšu ugunskura aizdegšana ābeļdārzā Jāņa kalna pakājē kopā ar Krūskopu ģimeni, Ilzi un Armandu Pavlovskiem, stāstnieku nakts aizsākums.
Plkst. 23.30 Nakts vidus rituāli, pāra stiprinājums kopā ar folkloras kopu "Delve".
Visas nakts garumā pie Pāru ugunskura tiks stiprināti pāri, bet viedi ļaudis atklās senās zintis par zīmju un ziedu spēku.
Ap plkst. 00.30 Ugunsrata ritināšana.
Plkst. 1.00 Sadziedāšana un sadancošana Dziesmu dārzā kopā ar folkgrupu "Iļģi".
Plkst. 2.00 Sadancošana kopā ar folkloras deju kopu "Dandari".
Plkst. 1.00–2.30 Nakts dziesmas pie Saules ugunskura kopā ar Vītolu ģimeni.
Plkst. 3.00 Gaismas ceļš pretim saulei uz Dainu kalnu kopā ar Solvitu Lodiņu un Māru Branti. Mazgāšanās avotā un rīta rasā.
Plkst. 4.30 Saules sagaidīšana ābeļu dārzā pie skulptūras "Neguli, saulīte".
Plkst. 5.00 Jāņa uguntiņa cauri Gaujas lokiem

Lai atvieglotu transporta kustību 21. jūnija vakarā, vasaras saulgriežu svētku laikā, Turaidā, sadarbībā ar AS "Pasažieru vilciens" 22. jūnijā plkst. 2.00 no Siguldas uz Rīgu kursēs speciāls vilciens, kas Rīgas jāņabērnus pēc svētkiem nogādās mājās. Siguldas novada dome svētku laikā no Siguldas uz Turaidu nodrošinās bezmaksas autobusa reisus:

Sigulda–Turaida: no Siguldas autoostas 20.00, 22.30 un 23.30,
Turaida–Sigulda: no autobusa pieturas 22.00, 23.00, 01.30.