24.09.2013 18:37

FOTO: Ikšķiles vidusskolas jaunsargi piedalās talkā "Nāves salā"

Autors  Ogrenet.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

21. septembrī aktīvistiem, kuru sastāvu veido aizsargi, zemessargi un profesionālā dienesta karavīri, pievienojās arī Ikšķiles vidusskolas jaunsargu pulciņa dalībnieki.

Pērn sadarbībā ar Ikšķiles ūdens atpūtas un sporta centra "ABC PARTNERS 11" atbalstu grupa aktīvistu sāka darbus "Nāves salas" sakopšanā un fortifikāciju būvju izveidē, lai uzturētu latviešu strēlnieku atstāto gara mantojumu un veidotu sakoptu vides ainavu vēsturisko cīņu piemiņas vietā.

Pirms talkas jaunsargi mācījās iekurināt ugunskuru, pārbaudīja savas izlūka iemaņas un iepazinās ar "Nāves salas" vēsturi.

I pasaules kara laikā, Krievijas karaspēkam 1915. gada rudenī atkāpjoties no Kurzemes un Zemgales, dažas karaspēka daļas bija palikušas Daugavas kreisajā krastā un ierakušās pussalas attekā. Šos ierakumus pakāpeniski paplašināja un izveidoja par stipru, diviem bataljoniem piemērotu placdarmu. Tas tika nosaukts par Ikšķiles priekštilta nocietinājumu. Abus Daugavas krastus savienoja ar pagaidu tiltu.

1916. gada 14. aprīlī 3. Kurzemes un 2. Rīgas latviešu strēlnieku bataljonu norīkoja palīgā krievu vienībām aizstāvēt šo nelielo placdarmu, kur viņi palika līdz 1916. gada beigām. Nocietinājumi tika intensīvi apšaudīti dienu un nakti. Aizstāvju vienības mainījās ik pa trim nedēļām. Pārmaiņus šie abi bataljoni cīnījās pret vāciešiem pašā bīstamākajā pussalas vietā — rietumu daļā, kur ienaidnieki apmētāja viens otru ar rokas granātām. Šeit 1916. gada 25. septembrī notika vācu armijas gāzu uzbrukums. Aizsargājot šo placdarmu, abi latviešu bataljoni zaudēja 167 karavīrus, tāpēc strēlnieki šo vietu nosauca par "Nāves salu".

Pēc Nāves salas cīņu vietu izstaigātajām takām jaunsargi pievienojās talciniekiem, palīdzot savākt zarus. "Interesanti un lietderīgi pavadīta diena, patika brauciens ar laivu, nodarbība, kara laikā atraktie strēlnieku priekšmeti," teic jaunsargi – talkas dalībnieki.

Paldies jaunsargu vadītājam majoram Agrim Purviņam, kura vadītās interesantās nodarbības uzrunā aizvien jaunus dalībniekus!