13.12.2016 09:49

Turaidas muzejrezervāts saņem Izcilības balvu kultūrā

Autors 
Novērtēt šo ziņu
(1 balsojums)
Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne (centrā) kopā ar saviem darbiniekiem, kultūras ministri Daci Melbārdi, Siguldas novada domes priekšsēdētāju Uģi Mitrevicu un pārējiem Izcilības balvas saņēmējiem. Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne (centrā) kopā ar saviem darbiniekiem, kultūras ministri Daci Melbārdi, Siguldas novada domes priekšsēdētāju Uģi Mitrevicu un pārējiem Izcilības balvas saņēmējiem. Nauris Dainis

Pirmdienas vakarā īpašā apbalvošanas ceremonijā Latvijas Mākslas akadēmijā tika nosaukti trīs 2016. gada Izcilības balvas kultūrā laureāti, starp kuriem kā pirmais – Turaidas muzejrezervāts. Katrs laureāts saņēma mākslinieka Kristapa Andersona veidotu balvu, kā arī naudas prēmiju 7000 eiro apmērā.

Turaidas muzejrezervātam balva piešķirta par iegūto galveno balvu Eiropas Kultūras tūrisma tīkla konkursā "Ilgtspējīgs kultūras tūrisma galamērķis 2016", kas vainago muzejrezervāta ilggadēju, neatlaidīgu un sistemātisku darbu nemateriālā kultūras mantojuma – tradīciju un prasmju – saglabāšanā, pētniecībā un popularizēšanā, izveidojot Turaidu par vienu no iecienītākajiem starptautiskā un vietējā kultūras tūrisma galamērķiem.

Ceremonijā nosaukt Turaidas muzejrezervāta vārdu bija uzaicināti kādreiz populārā ansambļa "Turaidas roze" solisti Olga Rajecka un Uģis Roze.

"Kultūra ir Latvijas stabilākais veiksmes stāsts. Ikreiz, stāstot par Latvijas kultūru pasaulē, patiesi lepojos ar to, cik daudzveidīgs un bagātīgs ir mūsu kultūras mantojums un jaunrade. Bez neapšaubāmās sabiedrības izglītošanas, vispārējās inteliģences veidošanas un skaistuma alku apmierināšanas funkcijas, kultūra spēj paveikt arī citas brīnumu lietas. Tā var apstādināt laiku vai likt tam traukties ātrāk – viss atkarīgs no tā, cik strauji sitas laimīgā skatītāja vai klausītāja sirds. Kultūra spēj paplašināt apvāršņus un palīdzēt ieraudzīt pasauli no jauna skatupunkta," uzsvēra kultūras ministre Dace Melbārde.

Savukārt jau pēc apbalvošanas Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne portālam "Apriņķis.lv" sacīja: "Esam ļoti gandarīti par šo mūsu darba novērtējumu, jo Turaidas muzejrezervāts un nemateriālais kultūras mantojums ir ļoti cieši saistīti lielumi. Tāpēc savu darbu vienmēr esam darījuši ar atbildību, prieku un lielu mīlestību, gan organizējot starptautisko folkloras festivālu "Baltica", gan ik gadu rīkojot saulgriežu svētkus, kurus apmeklējuši arī daudzi starptautiskie nemateriālā kultūras mantojuma eksperti. Tieši tas viņus bija pārliecinājis par mūsu tautas kultūras bagātību. Un kultūras tradīciju ziņā mēs patiešām esam izcili, un mums, runājot bijušās Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas vārdiem, jāveido stāsts, kas parādītu, ka esam stipri un vareni."

Šī gada Izcilības balvas sauklis ir "IZ CELIES", kas apzīmē laureātu unikālo un neatsveramo ieguldījumu Latvijas kultūras ainavā, izceļoties tajā kā īpaši augstām virsotnēm. Balvas moto ietverts arī aicinājums ikvienam Latvijas kultūras un sabiedrības pārstāvim pacelties virs ikdienības un augt pilnveidojoties kā Latvijas dižozolam, kas izaudzis no zemē iedēstītas sīkas sēklas un gadu gaitā briedinājis savu izturību, tiecoties pretī augstumiem, tomēr saglabājot stingru pamatu zemē.

Balvas dizainu radījis mākslinieks Kristaps Andersons. No lapegles veidotais cilvēka tēls kustas pa dzīves ceļu, pārdzīvodams Spriedzi starp Dabisko kārtību un cilvēka priekšstatu.

Izcilības balva kultūrā iedibināta 2014. gadā pēc ministres Daces Melbārdes aicinājuma, Latvijas Radošo savienību padomes iniciatīvas un ar Nacionālās kultūras padomes atbalstu, lai godinātu Latvijas kultūras īpašus sasniegumus ar starptautisku rezonansi un nozīmīgu ietekmi uz kultūras procesu attīstību Latvijā.

Šogad to saņēma arī diriģents Andris Nelsons par spožo starptautisko veikumu akadēmiskās mūzikas jomā un mākslinieki, Jauno mediju kultūras centra "RIXC" dibinātāji Rasa un Raitis Šmiti par jauna starpdisciplināra konteksta radīšanu, kurā izaugt jauniem redzējumiem un meklējumiem uz mākslas un zinātnes robežas.