21.11.2012 13:47

Mālpilī noskaidros šī gada vislasītākās grāmatas

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Attelam ir ilustratīva nozīme. Attelam ir ilustratīva nozīme. arhīvs

Lauku bibliotēku atbalsta biedrība (LBAB) apkopojusi datus par 2012. gadā vislasītākajām grāmatām Latvijas bibliotēkās. To autori, tulkotāji un izdevniecības tiks īpaši suminātas decembra sākumā, kad Mālpilī notiks 2012. gada akcijas "Atbalsts lauku bibliotēkām" gada noslēguma sarīkojums.

 

Tajā pasniegs "Lielās lasītāju balvas 2012", un LBAB pateiksies visiem lauku bibliotēku atbalstītājiem. Nominācijā "Oriģinālproza" par vislasītākajiem kļuvuši divi Dainas Avotiņas romāni – "Kad lauskis cērt" un "Vīramāte", Ingunas Baueres vēsturiskais romāns "Skolas Līze", Annas Skaidrītes Gailītes romāns "Vienā dienā – visa dzīve" (visi četri "Zvaigznes ABC" izdevumi) un Māras Svīres romāns par varu un mīlestību "Audums kāzu kleitai" (izdevniecība "Lauku Avīze"), vēsta aģentūra LETA.

No dzejoļu krājumiem vislielāko lasītāju interesi izpelnījušies Andra Akmentiņa "Zemeņu blūzs" ("Zvaigzne ABC"), Mārtiņa Freimaņa "Cilvēks parastais un viņa dienasgrāmata" (Mārtiņa Freimaņa fonds) un Maijas Laukmanes "Nošalko gaiss" ("Jumava").

Arī tulkotās daiļliteratūras grāmatu vidū pārliecinoši izvirzījušies trīs līderi – amerikāņu rakstnieču Kami Garsijas un Mārgaretas Stolas jauniešu romāns "Daiļās būtnes", tulkotāja Silvija Brice; Keitas Lorenas romāns "Enģeļu nakts", no angļu valodas tulkoja Ieva Elsberga (abi "Zvaigznes ABC" izdevumi) un zviedru psiholoģiskā trillera meistares Kamillas Lekbergas spraiga sižeta romāns "Ledus princese", tulkojusi Dace Andžāne, izdevniecība "Jumava".

Tāpat bērnu oriģinālliteratūras žanros ir trīs visvairāk lasītās grāmatas – Valda Rūmnieka garstāsts "Atnācēji" un Māra Runguļa garstāsts "Aste, ko luncināt" (abi "Zvaigzne ABC"), kā arī Jura Zvirgzdiņa "Mufa: stāsts par Āfrikas balto degunradzēnu" (izdevniecība "Liels un mazs").

Tulkotās bērnu literatūras grāmatu vidū šoreiz ir divas sevišķi daudz lasītas grāmatas - amerikāņu rakstnieka Džefa Kinnija "Grega dienasgrāmata" Dainas Ozoliņas tulkojumā ("Zvaigzne ABC"), kā arī Aino Havukainenas un Sami Toivonena "Tatu un Patu ērmīgās ierīces", kuru no somu valodas latviskojusi Maima Grīnberga, izdevniecība "Jumava".

Nominācijā "Dokumentālā un zinātniski populārā oriģinālliteratūra" par vislasītākajām bibliotēkas atzinušas Oļģerta Krodera autobiogrāfiju "Mēģinu būt atklāts" ("Zvaigzne ABC"), žurnālista Ata Kļimoviča publicistiku "Personiskā Latvija" (izdevniecība "Dienas grāmata") un Līgas Blauas grāmatu "Jānis Paukštello. Tintē, bet balts" (izdevniecība "Jumava").

Tulkoto dokumentālo grāmatu vidū vispieprasītākās Latvijas bibliotēkās ir Viktora Suvorova analītiskais darbs "Uzvaras ēna ll. Ņemu savus vārdus atpakaļ!", tulkojis Jānis Kalve (izdevniecība "Dienas grāmata") un Pola Alena "Katiņa: Staļina noziegums un patiesības triumfs", latviskoja Māra Poļakova, izdeva "Zvaigzne ABC".