18.05.2018 12:34

Pirmizrādi piedzīvos dokumentālā filma par Dziesmu svētkiem

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Pirmizrādi piedzīvos dokumentālā filma par Dziesmu svētkiem Aivars Liepiņš

1. jūnijā kinoteātrī "Splendid Palace" pirmizrādi piedzīvos režisora Askolda Saulīša dokumentālā filma "Dziesmuvara". Tas ir stāsts par mums pašiem un par Dziesmu un deju svētku tradīcijas attīstību dinamiskajā un mainīgajā laika ritā vairāk nekā simts gadu garumā.

Dokumentālās filmas "Dziesmuvara" veidotāji savu Dziesmu svētku redzējumu ļauj izstāstīt dokumentālam koptēlam – latviešu karavīram, kara lidotājam, ērģelniekam un koristam, "Apriņķis.lv" uzzināja Latvijas Nacionālajā kultūras centrā. Lidojumā virs Latvijas, vēsturiskās fotogrāfijās, dažādās laikmeta liecībās, oficiālās un ģimeņu hronikās, kā arī liktenīgo dziesmu motīvos ir atgādināts par latviešiem dotās dziesmu varas pārlaicīgumu, nozīmi nācijas pašapziņas celšanā, tautas saliedēšanā un brīvības gara uzturēšanā jebkuros apstākļos, kā tēvzemē, tā trimdā.

"Līdz ar pirmo vidzemnieku dziedāšanas dienu Dikļos 1864. gadā un 1873. gada Pirmajiem Vispārējiem latviešu dziedāšanas svētkiem Rīgā Dziesmu svētki kļuvuši par neatņemamu latviskās identitātes sastāvdaļu. Filmā atainoti centieni Dziesmu svētkus pakļaut dažādiem ideoloģiskiem mērķiem un tautas attapība to nepieļaut," stāsta filmas režisors Askolds Saulītis. "Dziesmuvara tautai devusi spēku izcīnīt neatkarīgu valsti, izturēt karos, pretoties pārtautošanai. Dziesmu svētkos nostiprinājies mūsu garaspēka karaspēks, kas Trešajā atmodā izrādījies stiprāks pat par padomju okupantu bruņotiem spēkiem".

Filmas scenārija autori ir Dainis Īvāns un Askolds Saulītis, operators – Andris Priedītis, producents – biedrība "Terra Europa". Darbs pie filmas uzsākts 2016. gadā ar Latvijas Nacionālā kultūras centra un Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu. Dokumentālā filma iekļauta Latvijas valsts simtgades programmā.

2. un 3.jūnijā ikviens interesents aicināts uz filmas bezmaksas seansiem. Bezmaksas ieejas biļetes uz filmas "Dziesmuvara" seansiem iespēja saņemt no 21. maija kinoteātra "Splendid Palace" biļešu kasē.