16.05.2018 12:01

Foto: Rolanda Kalniņa filma "Četri balti krekli" piedzīvo pasaules pirmizrādi Kannās

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(1 balsojums)
Miks Zvirbulis un Rolands Kalniņš Miks Zvirbulis un Rolands Kalniņš Agnese Zeltiņa

Otrdien Kannu starptautiskā festivāla programmā "Kannu klasika / Cannes Classics" Festivāla pils Bunjuela zālē notika režisora Rolanda Kalniņa filmas "Četri balti krekli" oficiālā skate, kas kļuvusi arī par šis filmas pasaules pirmizrādi.

Seansā piedalījās filmas režisors Rolands Kalniņš un operators Miks Zvirbulis, bet grupas "Carnival Youth" puiši, tērpušies baltos kreklos, Kannu filmu tirgus Latvijas paviljonā dziedāja dziesmu par četriem baltiem krekliem un sirdsapziņām.

Nacionālajā kino centrā informēja, ka filmas seanss visiem klātesošajiem kļuvis par emocionālu un aizkustinošu pieredzi, tas noslēdzās ar sirsnīgiem aplausiem, godinot 96 gadus veco režisoru Rolandu Kalniņu un filmas operatoru Miku Zvirbuli (80). Pirms filmas izrādīšanas festivāla programmas "Kannu klasika / Cannes Classics" vadītājs Žeralds Duhaso iepazīstināja publiku ar filmas veidotājiem un lūdza režisoru pastāstīt par filmas tapšanas apstākļiem un sarežģīto ceļu pie skatītājiem.

Kannu festivāla programmas Kannu klasika veidotāji uzsvēra filmas pārsteidzošās kvalitātes. "Mēs neko tādu nebijām gaidījuši, "Četri balti krekli" mūs absolūti pārsteidza – gan ar savu kinovalodu, it īpaši izsmalcināto, eleganto operatora darbu, gan arī ar savu sociālkritisko spēku," stāsta Žeralds Duhaso. "Četrus baltus kreklus" redzējušie īpaši uzsvēra laika garu – 20. gadsimta 60. gadu noskaņu, ko tik precīzi notvēruši filmas veidotāji.

Gan filmas režisors Rolands Kalniņš, gan operators Miks Zvirbulis Kannās uzklausīja daudz komplimentu. No Bunjuela zāles skatuves Rolands Kalniņš pateicās visiem tiem, kuri palīdzēja notikt šķietami neiespējamajam. "Par to, ka manu filmu varētu rādīt Kannu festivālā, es pat sapņot nevarēju," sacīja Rolands Kalniņš. Kā zināms, filma pēc tās oficiālās nodošanas 1967. gadā netika publiski izrādīta, neformālas cenzūras aizlieguma dēļ tā tika nolikta uz plaukta.

Pirms 51 gada uzņemtā filma Kannu festivāla pārstāvjus ir pārsteigusi arī ar atzīstamo restaurācijas kvalitāti (restaurācijas darbi veikti Latvijas studijā "Lokomotīve") – šāda kvalitāte arīdzan ir būtisks faktors, lai filma varētu tikt izrādīta "Kannu klasikas" programmā.

"Tas patiešām ir īpašs pārdzīvojums – redzēt Uldi Pūcīti, Līgu Liepiņu, Paulu Butkeviču uz Kannu Festivāla pils ekrāna, būt klāt seansā ar filmas veidotājiem. Tas ir arī liels notikums Latvijas kultūrā – fakts, ka filma "Četri balti krekli" ir no jauna atklāta, pateicoties Kannu festivālam, ir ārkārtīgi nozīmīgs. Tas pierāda, ka Rolanda Kalniņa un viņa radošās komandas darbs atbilst gan sava laika avangardiskākajām tendencēm, gan ierakstās pasaules kino kontekstā. Tas ļauj cerēt, ka mēs esam pamanīti," komentē Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma.

Īpašu noskaņu radīja arī populārās grupas "Carnival Youth" sagatavotais sveiciens filmas veidotājiem – baltos kreklos tērpušies grupas puiši Latvijas paviljonā Kannu kino tirgū izpildīja dziesmu par četriem baltiem krekliem un sirdsapziņu.