09.05.2018 11:31

Dzintaru koncertzāle aicina uz jauno ērģeļu prezentācijas koncertu

Autors  Mārtiņš Pučka, Dzintaru koncertzāles sabiedrisko attiecību vadītājs
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Dzintaru koncertzāle aicina uz jauno ērģeļu prezentācijas koncertu publicitātes

18. maijā Dzintaru koncertzāle aicina uz grandiozu jauno ērģeļu prezentācijas koncertu ar pasaulslaveno latviešu ērģelnieci Ivetu Apkalni. Pirmo reizi Dzintaru koncertzāles unikālo akustiku piepildīs ērģeļu mūzikas varenais skanējums Pētera Vaska, Ērika Ešenvalda, Aivara Kalēja, Arvo Perta, Andra Dzenīša un Jāzepa Vītola majestātiskajos skaņdarbos.

Kopš Dzintaru koncertzāles atjaunošanas 2015. gadā klausītāji un mūziķi aizvien vairāk novērtē koncertzāles izcilo akustiku un īpašo atmosfēru. Šobrīd ar prieku un lepnumu varam paziņot, ka līdzās nesen iegādātajām jaunajām luksusa klases "Steinway & Sons" koncertklavierēm koncertzāles instrumentu kolekciju papildinās tieši mūsu zālei īpaši izgatavotas ērģeles.

Dzintaru koncertzāle ir saņēmusi jaunas prestižā ražotāja "Ahlborn 3" manuāļu "Praeludium V (D)" modeļa ērģeles, kuras izvēlējās izcilā latviešu ērģelniece Iveta Apkalna. "Šis modelis ar četrām speciāli ērģelēm ražotām skandām ir īpaši piemērots Dzintaru koncertzāles akustikai, un to varēs izmantot koncertos gan slēgtajā zālē, gan arī vasaras koncertzālē," uzsver Dzintaru koncertzāles direktors Guntars Ķirsis.

Pasaulslavenā latviešu ērģelniece, Hamburgas Elbas filharmonijas goda māksliniece un Lielās mūzikas balvas laureāte Iveta Apkalna no sirds sveic Dzintaru koncertzāli ar jaunajām ērģelēm: "Tas ir brīnišķīgi, ka Latvijas koncertzālēm pievienojusies vēl viena, kas publikai piedāvā vērt durvis uz plašo mums jau zināmo, kā arī vēl neapgūto ērģeļmūzikas repertuāru. Mūsdienu ērģeļu priekštecis un vēsturiski pirmais šīs saimes instruments bija hidrauliskās ērģeles, kas tika darbinātas ar ūdens radīto spēku. Tamdēļ nav pārsteidzoši, ka Dzintaru koncertzālē, kas atrodas tikai pāris soļu attālumā no Baltijas jūras, ienāk šā instrumenta pēctecis mūsdienīgā veidolā. Lai labi skan un tālu atskan!"

Iveta Apkalna ir viena no Eiropas aktīvākajām un pieprasītākajām ērģelniecēm. Viņas spēlē savienojas spožs koncertiskums, perfekta virtuozitāte un nevainojama stila izpratne. Ivetai raksturīgais dzirkstošais dzīvesprieks un vienlaikus ļoti nopietnā attieksme pret darbu, rūpīgums pret detaļām un spēja uzburt vērienīgas interpretācijas ļauj karaliski pārvaldīt instrumentu, ko mēdz dēvēt par mūzikas instrumentu radības kroni. Par savu īpašu misiju māksliniece uzskata ērģeļmūzikas ieskandināšanu ārpus baznīcu mūriem, popularizējot ērģeles kā lielisku koncertinstrumentu bez sakrālās funkcijas.

Koncerts notiek ciklā "Dzimuši Latvijā", kura ietvaros atjaunotajā vēsturiskajā Dzintaru koncertzālē notiek tādu izcilu Latvijas mākslinieku solokoncerti, kuri savu meistarību un atzinību ir nostiprinājuši ārpus Latvijas robežām. 2018. gadā cikls "Dzimuši Latvijā" īpaši veltīts Latvijas valsts simtgadei.