03.04.2018 10:42

"Daugavas muzejā" gaidāms pirmais no Dabas koncertzāles koncertiem, kas šogad veltīti hloroplastam

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
2017. gada koncertā Burtnieku novadā. 2017. gada koncertā Burtnieku novadā. facebook.com/Dabas koncertzāle

Dabas koncertzāles radošā komanda sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi atklāj šī gada dabas, mūzikas, mākslas un video performances varoni – hloroplastu un pirmā koncerta norises vietu – "Daugavas muzeju" Salaspils novadā.

Pirmā performance notiks 22. jūnijā Vidzemē, Salaspils novada "Daugavas muzejā". Noslēdzošās performances datums un vieta tiks izziņota, tuvojoties pasākumam, informē Dabas koncertzāles pārstāve Ieva Upīte.

Ūdens, gaismas enerģija un augu spēks ir visas dzīvības formulas pamatā. Dabas koncertzāles simtgades varonis – hloroplasts – ir ļoti nozīmīgs augu zaļo šūnu elements. Tas izmēros ir aptuveni desmit reizes mazāks par cilvēka matu, bet kā tāds sīksīks smaragda burvis ražo skābekli, stāsta I. Upīte.

Dabas koncertzāles radošā komanda, izzinot šī gada varoni, secina: "Hloroplastā rit enerģijas process, kas apbrīnojami līdzinās pašas zemeslodes enerģijas procesam. To pētot, atklājas pilna informācija par to, kā darbojas mūsu planēta." Savukārt šī gada Dabas koncertzāles  galvenais zinātnieks Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes vadošais pētnieks, Medicīnas fakultātes asociētais profesors, bioloģijas zinātņu doktors Tūrs Selga uzsver: "Hloroplasts, "žonglējot" ar gaismas daļiņām, fotoniem, ūdens un ogļskābās gāzes jeb CO2 molekulām, pārveido saules gaismu elektrībā un vēl arī saražo glikozi jeb vienkāršo cukuru un skābekli. Šo pārvērtību procesu sauc par fotosintēzi. Grieķu valodā tas nozīmē "būvēt ar gaismu"."

Kas un kā ir "būvēts un pārbūvēts ar gaismu" jeb fotosintezēts, vai tam ir kāda saistība ar fotografēšanu, vai zaļie augi ir zaļi – to visu un vēl daudzas citas aizraujošas lietas varēs vērot un izzināt katrs pats šī gada pirmajā Dabas koncertzāles pasākumā 22. jūnijā "Daugavas muzejā", norāda I. Upīte.

Koncerti notiek brīvā dabā, ieeja ir bezmaksas. Aktuālajai informācijai var sekot līdzi Dabas koncertzāles mājaslapā www.dabaskoncertzale.lv un Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapā www.daba.gov.lv, kā arī sociālajos tīklos. Projekts tiek īstenots ar Latvijas vides aizsardzības fonda un "Latvenergo" atbalstu.