21.12.2017 13:37

Filmas "Ceplis" un "Cilvēka bērns" izdotas jaunā kvalitātē

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Filmas "Ceplis" un "Cilvēka bērns" izdotas jaunā kvalitātē publicitātes

Sērijā "Latvijas Filma" jaunā kvalitātē, ar digitāli restaurētu attēlu un skaņu, iznākusi Latvijas kultūras kanonā iekļautā Rolanda Kalniņa filma "Ceplis" un Jāņa Streiča "Cilvēka bērns", informēja Nacionālajā kino centrā.

Izcilais Latvijas kino klasiķis, režisors Rolands Kalniņš šī gada maijā svinēja 95 gadu jubileju, un tam par godu 15. maijā notika atjaunotās filmas "Ceplis" (1972) pirmizrāde. Kā Latvijas kultūras kanona materiālos rakstījusi kino kritiķe Dita Rietuma, "Ceplis" ir viena no izcilākajām latviešu filmām – niansēts, traģikomisks skatījums uz Latvijas brīvvalsts buržuāzijas diskrēto šarmu; šis kinodarbs droši uzskatāms par vienu no Latvijas kino vēstures pamatakmeņiem.

"Ceplis" rada romantizētu, idillisku Latvijas brīvvalsts tēlu, bet vienlaikus piedāvā arī visai ironisku skatījumu uz tā laika uzņēmēju aktivitātēm. Filma ir spilgta raksturu un latviešu mentalitātes studija, stilistiski smalka satīra par mūžīgiem netikumiem un arhetipiskām vājībām – izteiksmīgo tēlu galerija ar lieliskiem aktierdarbiem nav zaudējusi aktualitāti arī šodien.

DVD izdevuma papildu materiālos atrodams ieskats filmas restaurācijas procesā, kurā piedalījies arī režisors Rolands Kalniņš. Filma skatāma ar titriem krievu un angļu valodās, pieejami arī latviešu valodas titri vājdzirdīgajiem.


Savukārt Jāņa Streiča leģendārais "Cilvēka bērns" (1991) ir dzidra un gaiša filma par maza Latgales zēna bērnību lauku sētā 20. gadsimta 30. gados. Kā intervijās daudzkārt uzsvēris režisors, šī ir viena no nozīmīgākajām filmām viņa mūžā. Mīlestības pilnais veltījums dzimtajai Latgalei, kas tapis pēc Jāņa Klīdzēja romāna, tika uzņemts Latvijas neatkarības atgūšanas laikā un kļuva ne vien par pirmo filmu latgaliešu valodā, bet arī par pirmo Latvijas filmu pēc neatkarības atjaunošanas un pirmo Latvijas pieteikumu ASV Kinoakadēmijas balvai Oskars kategorijā Labākā ārzemju filma.

Izdevuma papildu materiālos atrodama intervija ar režisoru no Rīgas Kino muzeja 2006. gada izstādes Jāņa Streiča mistērijas videomateriāliem, kā arī fragmenti no 2016. gada meistarklasēm, kur režisors stāsta par filmas tapšanas aizkulisēm. Filma uzņemta latgaliešu valodā, izdevums papildināts ar titriem latviešu, latgaliešu, krievu, angļu un franču valodās.

Nacionālais kino centrs atgādina, ka sērijā "Latvijas filma" tiek izdotas filmas, kas kļuvušas par notikumu Latvijas kultūras dzīvē – tādas, kas ieņem būtisku vietu Latvijas kultūras kontekstā, izceļas ar māksliniecisko kvalitāti vai baudījušas īpašu skatītāju mīlestību.

Šobrīd DVD sērijā "Latvijas filma" iznākuši jau 17 DVD; starp izdevumiem atrodamas gan Latvijas kino zelta fonda filmas ("Zvejnieka dēls" (1939), "Limuzīns Jāņu nakts krāsā" (1981), "Ezera sonāte" (1976), "Pie bagātās kundzes" (1969), "Mans draugs – nenopietns cilvēks" (1975) u.c.), gan arī filmas, kas plaši izskanējušas pēdējos gados – starptautiski novērtētās Jāņa Norda "Mammu, es tevi mīlu" (2013), Aika Karapetjana "Cilvēki tur" (2012) un pēdējo gadu Oskaru kandidātes no Latvijas – Signes Baumanes "Akmeņi manās kabatās" (2014) un Jura Kursieša "Modris" (2014), kā arī Renāra Vimbas "Es esmu šeit" (2016), kas Berlīnes filmu festivālā saņēma Kristāla lāci.

Jaunos DVD varēs iegādāties grāmatnīcās un mūzikas ierakstu veikalos, kā arī interneta veikalā www.bestbaltic.lv.