06.12.2017 12:54

Nacionālais Kino centrs: Par simtgades filmām rekordliela skatītāju interese

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Nacionālais Kino centrs: Par simtgades filmām rekordliela skatītāju interese Lauma Kalniņā, NKC

2017. gadā pirmizrādi piedzīvojušas trīs no 16 filmām, kas top kā īpaša Latvijas filmu nozares dāvana valsts iedzīvotājiem Nacionālā Kino centra (NKC) filmu programmā "Latvijas filmas Latvijas simtgadei". Apkopotā informācija par filmu līdzšinējām gaitām apliecina, ka skatītāji šo programmu uzņem ar lielu interesi un atsaucību.

Pirmā simtgades filma, kuru nu jau pazīst liels un mazs visos Latvijas novados, ir Vara Braslas spēlfilma visai ģimenei "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru". Pirmizrāde notika 17. augustā, pašlaik uz ekrāniem filma jau pavadījusi 15 nedēļas, kas ir izcils rādītājs nacionālajai filmai. Šobrīd Vara Braslas jaunāko filmu par astoņus gadus vecā Oskara vasaras piedzīvojumiem noskatījušies jau 75 242 skatītāju, no tiem vairāk nekā 52 000 filmu baudījuši kinoteātros lielākajās pilsētās, bet aptuveni 23 000 skatītāju – citās filmu izrādīšanas vietās visā Latvijā, liecina NKC dati.

Lai arī sākotnēji tika plānots, ka filma tiks izrādīta līdz oktobra beigām, lielās skatītāju intereses dēļ tika pieņemts lēmums turpināt filmas demonstrēšanu un tā būs skatāma līdz pat 10. decembrim. Šajā laikā ir sasniegts jauns rekords kādas filmas demonstrēšanā ārpus kinoteātru tīkla – "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru" patlaban izrādīta 298 seansos vairāk nekā 230 filmu demonstrēšanas vietās! Līdzšinējais rekords – 206 demonstrēšanas vietas ārpus kinoteātriem – piederēja Viestura Kairiša spēlfilmai "Melānijas hronika". Arī šo izcilo rādītāju palīdzēja sasniegt producentu sadarbība ar biedrību "Kultūrpunkts".


Kā otrā simtgades filma skatītājiem tika piedāvāta režisores Ilonas Brūveres poētiskā impresija par Brīvības pieminekļa autoru, tēlnieku Kārli Zāli – "Ievainotais jātnieks". Pirmizrādi šī dokumentālā spēlfilma piedzīvoja 24. oktobrī, līdz novembra beigām to bija noskatījušies jau vairāk nekā 7000 skatītāju 73 Latvijas pilsētās un, kā atzīst filmas producente Ilona Brūvere, joprojām tiek saņemti daudzi lūgumi rādīt filmu dažādās mazpilsētās.

Ievērojama ir bijusi novadu aktivitāte, saviem iedzīvotājiem piedāvājot šo filmu tieši Lāčplēša dienā – 11. novembrī filma bija skatāma 28 vietās visā Latvijā. Kamēr producente turpina filmu izrādīt kinoteātros un kultūras centros, "Kinopunkts" decembrī uzsāk filmas demonstrēšanu skolās, kur tēlnieka Kārļa Zāles personības iepazīšanai tiek veltīta liela uzmanība.

Simtgades filmu parādi šogad noslēdza Askolda Saulīša režisētā dokumentālā filma "Astoņas zvaigznes", kas pirmizrādi piedzīvoja 18. novembrī. Gandrīz vienlaikus ar seansu Rīgā filma tika izrādīta arī daudzviet Latvijā – vairāk nekā 40 kinoteātros un kultūras namos. Stāstu par latviešu strēlniekiem kinoteātros lielākajās pilsētās divu nedēļu laikā jau noskatījušies 1963 skatītāji, bet ārpus kinoteātriem – ap 4000 skatītāju.

Uzsākot programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadē ceļu pie skatītājiem, daudz ticis domāts arī par netradicionālām filmu izrādīšanas vietām. Patlaban Kultūrpunkts apkopo informāciju par pansionātiem, bērnu namiem, slimnīcām un cietumiem, lai izvērtētu tur esošās filmu demonstrēšanas iespējas, un arī šeit vērojama liela interese no sadarbības partneru puses. Piemēram, 18. novembrī filma "Astoņas zvaigznes" tika izrādīta Jēkabpils cietumā, savukārt Iļģuciema sieviešu cietumā demonstrētas jau visas trīs pirmās simtgades filmas.

Cietumos nereti valda postpadomju nostalģija un reti izdodoties ieinteresēt tā iemītniekus par nacionāla satura kultūras produktiem, tāpēc "Kultūrpunkta" vadītājas priecājas, ka filmas pamazām atrod savus skatītājus arī ieslodzījuma vietās. Iļģuciema cietumā pirmo seansu apmeklējušas 20 skatītājas, uz trešo ieradušās jau aptuveni 50, un interese augot tik strauji, ka patlaban jau notiek sarunas arī par citu filmu demonstrēšanu. Savukārt par filmas "Astoņas zvaigznes" izrādīšanu Latvijas armijas dienestā esošajiem puišiem patlaban notiek pārrunas ar Nacionālo Bruņoto spēku vadību.

Simtgades filmu programmā nākamais darbs ir režisora un operatora Ivara Selecka dokumentālā filma "Turpinājums" – skatījums uz dzīvi piecu pirmklasnieku acīm. Pirmizrādi Rīgā tā piedzīvos 30. janvārī un drīz pēc tam ceļos pie skatītājiem visā Latvijā.