08.11.2017 11:19

Tapis videostāsts par Latvijas valsts dibinātāju Sprici Paegli

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Tapis videostāsts par Latvijas valsts dibinātāju Sprici Paegli publicitātes

Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Siguldas novada pašvaldības un LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta atbalstu tapusi dokumentāla filma par vienu no Latvijas valsts proklamētājiem – Sprici Paegli (1876 – 1962).

Kā informēja projektu vadītāja Ieva Vītola, filma "Spricis Paegle. Atmiņas" atklāj Latvijas valstsvīra, sabiedriska darbinieka un uzņēmēja dzīves gaitas Rūjienā, Rīgā, Siguldā un Insulā, kur Vācijā veco ļaužu mītnē aizritēja viņa pēdējie dzīves gadi. Spricis Paegle atdusas Eslingenes kapos latviešu kapsētā.

Spricis Paegle bija ne tikai Latvijas jaunizveidotās valsts pirmais tirdzniecības un rūpniecības ministrs, viņš dibinājis arī Latvijas Sarkano Krustu, Latviešu mākslas veicināšanas biedrību, Latviešu izglītības biedrību, biedrību "Latviešu–Lietaviešu Vienība" u.c., bijis viens no Rīgas Latviešu biedrības runasvīriem. Kopš studiju laikiem Spricis Paegle piederējis korporācijai "Selonija", sarakstījis grāmatu Kā Latvijas valsts tapa (1923). Spriča Paegles piemiņai iznākusi arī grāmata "Latvijai veltīts mūžs" (2009), kurā publicēti arī paša sarakstītie dzīves atmiņu stāsti.

Būdams pēc izglītības inženieris, viņš aizrāvās ar mākslas darbu kolekcionēšanu un dārzkopību – aktīvi darbojies ne tikai Ķeizariskā Krievijas Dārzkopības biedrībā, bet arī pie savām vasaras mājām Siguldā, Kalnabeitēs iestādījis plašu ābeļdārzu, liepu un kļavu alejas, izveidojis koku skolu, kurā audzētas dažādu koku un krūmu šķirnes.

Videostāsts balstīts Spriča Paegles un viņa mazmeitu – Māras Baltkaulas un Janas Heiles – atmiņās. Spriča Paegles bērnības mājas "Sinepes" Rūjienas novadā iepazītas kopā ar viņa brāļa mazdēlu Mārci Paegli. Atmiņas par Sprici Paegli Vācijā atklāj emeritētais arhibīskaps Elmārs Ernsts Rozītis. Filmā izmantotas arī Spriča Paegles rakstītās vēstules un fotogrāfijas no mazmeitu Māras Baltkaulas, Janas Heiles arhīviem, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma.

Filmas režisors un operators ir Aigars Lielbārdis (Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts), animāciju un drona kadrus sagatavojis Agris Tabaks (aerovision.lv), projektu vadīja Ieva Vītola un īstenoja Krimuldas novada vēstures draugu biedrība.

Videostāsts "Spricis Paegle. Atmiņas" ir viena no Latvijas valsts simtgades svinību norisēm. Filmas seansi un tikšanās ar projekta īstenotājiem paredzēti 15.novembrī plkst. 15.00 Latvijas valsts simtgades informācijas centrā (Latvijas Nacionālajā bibliotēkā), kā arī 17. novembrī plkst. 14.00 Siguldas novada bibliotēkā (Skolas ielā 3).