03.08.2012 21:51

Pirtnieku saiets Siguldas "Brūveros": kurš ir meistarīgākā pēriena autors šogad?

Autors  Ilze Ratniece
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Ernesta bija priecīga par saņemto savas meistarības atzinību: “Man bija negaidīti pat tas, ka pēc pirmās dienas sacensībām iekļuvu finālā. Par pirmo vietu tad pat nedomāju. Tā man ir kā dāvana no debesīm!" Ernesta bija priecīga par saņemto savas meistarības atzinību: “Man bija negaidīti pat tas, ka pēc pirmās dienas sacensībām iekļuvu finālā. Par pirmo vietu tad pat nedomāju. Tā man ir kā dāvana no debesīm!" Ilze Ratniece

Siguldas novada „Brūveros" no 31. jūlija līdz 3. augustam notika plašs pirtnieku saiets – starptautiskais pirtnieku meistarības čempionāts un festivāls "Latvijas pirts".

Čempionātā piedalījās labākie pirtnieki no Latvijas, Lietuvas, Krievijas, un Izraēlas. Pirtnieki demonstrēja pēriena un gara vadīšanas tehniku, dažādas slotas un citus pirts paņēmienus, kas tikai vairo peramā labsajūtu un uzlabo viņa veselību. Šādi pirtnieku meistarības čempionāti jau notiek vairākus gadus Lietuvā, Krievijā un Somijā – Latvijas komanda tajā guvusi labu vērtējumu, bet pirmo reizi šādas sacensības tika organizētas Latvijā.

"Brūveros" notikušais starptautiskais čempionāts bija pulcējis labus pirtnieka amata meistarus, žūrijai nebija viegli noteikt uzvarētāju, bet kā uzsvēra paši dalībnieki – galvenais tomēr bija nevis sacensības, bet iespēja iepazīties ar citu valstu pirtnieku zināšanām, aizgūt kaut ko jaunu. Disciplīna čempionātā bija tikai viena – paraugdemonstrējums, kurā pirtnieki rādīja pēriena un gara vadīšanas tehniku, pirtsslotu veidus un citus paņēmienus, kas vairo peramā labsajūtu un veselību.

3. vietu čempionātā izcīnīja Robertas Gruzinskas no Lietuvas, 2. vietā Vladimirs Grigorjevs no Krievijas (Sanktpēterburgas). 1. vietas balva, skanot dalībnieku ovācijām, tika pasniegta Ernestai Vajornienei no Lietuvas. Čempionātā no Latvijas piedalījās četri labākie pirtnieki, augstāko vietu – ceturto – izcīnīja Daiga Liepa.

Ernesta bija priecīga par saņemto savas meistarības atzinību: "Man bija negaidīti pat tas, ka pēc pirmās dienas sacensībām iekļuvu finālā. Par pirmo vietu tad pat nedomāju. Tā man ir kā dāvana no debesīm. Kā es saku – kādam citam vienkārši nepaveicās, tāpēc uzvarēju es. Ar pirtslietām gadu ziņā nenodarbojos ilgi, bet šo nedaudzu gadu laikā esmu ļoti daudz ko mācījusies. Pirtī eju jau kopš bērnības, bet aizvadītajos gados uz to sāku skatīties no profesionālās puses kā ajūrvēdas masāžu speciāliste. Šīs abas lietas ir ļoti cieši saistītas, un abas manā dzīvē ieņem ļoti lielu vietu. Salīdzinot varu teikt, ka lietuviešu pirts ir ļoti līdzīga latviešu pirtij, mēs esam uz viena viļņa. Pirtī iespējams iegūt visu – zināšanas, atbrīvošanos, vienošanos, to, kas materiālajā dzīvē nav vairs viegli iegūstams, pirtī mēs atveramies tam, kas ir cilvēku būtības pamatā."

Par starptautiskā čempionāta dalībnieku peramajiem modeļiem bija uzaicināti vienīgās Latvijas valsts akreditētās "Pirts skolas" audzēkņi. Kā pastāstīja skolas direktore Ina Krūze, šajā skolā var iegūt divas specialitātes – "pirtnieks" (2. profesionālās kvalifikācijas līmenis) un "pirts meistars" (3. profesionālās kvalifikācijas līmenis). Latvijā bez šīs minētās izglītības iestādes ir vēl vairākas neakreditētas pirtnieku skolas. Visās mācību grupas ir pilnas, arvien palielinās cilvēku skaits, kuri vēlas apgūt šo seno profesiju.