27.10.2016 12:19

Aicina uz Dainu tēvam veltīto dziesmu rītu "Man bij daudz skaistu dziesmu"

Autors  Anda Skuja, Turaidas muzejrezervāta Izglītojošā darba un komunikācijas daļas vadītāja
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Aicina uz Dainu tēvam veltīto dziesmu rītu "Man bij daudz skaistu dziesmu" www.turaida-muzejs.lv

Vairāk nekā 10 gadu garumā Turaidas muzejrezervāts aicina 31. oktobrī godināt folkloristu Krišjāni Baronu viņa dzimšanas dienā, pulcējoties pie viņam veltītā pieminekļa Siguldā, lai oktobra pēdējo dienu iesāktu ar skanīgām tautasdziesmām.

31. oktobrī plkst. 8.00 ikviens aicināts, līdzi ņemot rudens ziedus vai svecīti, piedalīties dziesmu rītā "Man bij daudz skaistu dziesmu", lai, godinot vienu no aktīvākajiem jaunlatviešu darbiniekiem viņa 181. dzimšanas dienā, Siguldā pie Krišjāņa Barona pieminekļa skandētu vai dziedātu savas mīļākās tautasdziesmas. Kopā ar visiem dziesmas šajā rītā dziedās arī Siguldas folkloras kopa "Senleja" un senioru ansamblis "Melodija".

Katram no mums ir savas dziesmas, kas dod spēku, iepriecina, dara gaišākas domas vai iedvesmo darbam. Katrā dienā, katrās sajūtās citas. Gadu un gadsimtu gaitā, nododot nākamajām paaudzēm, izslīpētas kā dimanti, kopīgi darot darbus un svinot svētkus, ievibrētas melodiju plūdumā. Daudzinot Dainu tēvu, Veļu laikā tiks godinātas arī iepriekšējās paaudzes, kas katrā dzimtā kopušas zemi, piedalījušās Latvijas Valsts tapšanas procesā un attīstībā, veidojušas un uzturējušas tradīcijas.

Sava mūža lielāko daļu Krišjānis Barons (1835–1923) veltījis latviešu tautasdziesmu vākšanai un kārtošanai, kam par pamatu izvēlējies cilvēka mūža ritumu no dzimšanas līdz aiziešanai mūžībā. Tautasdziesmas viņš apkopojis "Latvju dainu" sešos sējumos, kuros iemūžinātas 217 996 tautasdziesmas. 1880. gadā izgatavots īpašais Dainu skapis, kas kopš 2001. gada 4. septembra iekļauts "UNESCO" Pasaules atmiņas (Memory of the Word) sarakstā, šobrīd glabājas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un ir pasaules kultūras sastāvdaļa.