01.06.2016 15:16

Turaidā aizvadīta Latvijas Muzeju diena

Autors  Anda Skuja, Turaidas muzejrezervāta Izglītojošā darba un komunikācijas daļas vadītāja
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Turaidā aizvadīta Latvijas Muzeju diena www.turaida-muzejs.lv

Aizvadītajā piektdienā, 27. maijā, Turaidas muzejrezervātā notika gadskārtējā Latvijas Muzeju diena, kuru organizē Latvijas Muzeju biedrība kādā no Latvijas muzejiem un kura pulcē muzeju nozares darbiniekus uz savas profesijas svētkiem.

Šajā gadā Latvijas Muzeju dienā piedalījās 50 muzeji – vairāk nekā 540 muzejnieki, Kultūras ministrijas Muzeju nodaļa un īpašais viesis – Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis.


Muzejnieki baudīja vasaras rītu, skanot mūzikai, putnu dziesmām, iepazīstot izstādi "Latvijas Muzeju biedrības Gada balva "Zelta puteklis 2015" pretendenti" un Turaidas muzejrezervāta ceļojošās izstādes, kas izvietotas brīvā dabā.

Muzejnieku saimi sveica Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne. Klātesošos uzrunāja arī Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, akcentējot gan problēmas, gan panākumus kultūras dzīvē Latvijā.

"Es nojaušu, ka ikviena profesionāla vai amatiera kvalifikācijas muzeja darbinieka ilgi krātās profesionālās zināšanas, pedagoģiskā meistarība, izziņas procesā gūstamā emocionālā temperatūra un cilvēkmīlestība darbā ar muzeja apmeklētājiem ir tas nepieciešamais ķīmiskais sastāvs, no kura veidojas Latvijas muzeju kultūra. Man lūgums un vēlējums ikvienam no jums ir palikt šīs kultūras sargiem un kopējiem, jo jūsu darbs līdzinās zintnieka misijai – sargāt nācijas kultūratmiņu," teica Spārītis.

Ar Kultūras ministrijas atzinības rakstiem, kurus pasniedza ministrijas Muzeju nodaļas vadītājs Jānis Garjāns, ovācijām, sirsnīgiem sveicieniem un ziediem tika godināti Latvijas muzeju darbinieki, kuri nostrādājuši muzejos 25 darba gadus. Svētku svinīgajā daļā izskanēja daudz laba vēlējumu gan no Latvijas Muzeju biedrības valdes priekšsēdētājas Ievas Pētersones, gan Baltijas Muzeoloģijas veicināšanas biedrības pārstāves Agritas Ozolas, gan ICOM Latvijas NK sekretāres Gundegas Dreiblates, gan muzeju direktoriem.

Īpašs brīdis bija Latvijas Muzeju biedrības Gada balvas "Zelta puteklis 2015" laureātu apbalvošana. Muzeju nozares Gada balva dibināta, lai sekmētu ilgtspējīgu un kvalitatīvu muzeju nozares attīstību Latvijā un šogad tika pasniegta jau sesto gadu. Balvas pretendentu apzināšanas un pasniegšanas mērķis ir veicināt muzeju nozares attīstību un veidot muzeju darba pozitīvu publicitāti, uzsverot radīto produktu kvalitāti, radošumu, pieejamību un nozīmi sabiedrībai. Balva tika pasniegta sadarbībā ar VAS "Latvijas dzelzceļš", kas visiem laureātiem bija sagatavojis arī īpašas dāvanu kartes. Balvu veidoja stikla māksliniece Ilze Dūdiņa.

Pēc apsveikumiem, muzikāliem sveicieniem no grupas "Bella trio" sākās īpašas profesionālās ekskursijas, kurās ikviens svētku dalībnieks varēja izvēlēties kādu tematisko ekskursiju pa Turaidas muzejrezervātu kopā ar muzejrezervāta darbiniekiem par tēmu, kas sasaucās ar paša amatu savā darbavietā. Kopā ar TMR direktori Annu Jurkāni ekskursijā "Muzejs laikā un telpā" varēja uzzināt par muzejrezervāta izveidi, attīstību un pamatprincipiem, iepazīt topošo ekspozīciju Turaidas pagasta magazīnā un diskutēt par muzeja vadības principiem.

TMR direktores vietniece Vija Stikāne un galvenā speciāliste Ieva Ose dalījās pieredzē par ekspozīciju izveides principiem, galvenā krājuma glabātāja Līga Kreišmane kopā ar krājuma darbiniekiem kolēģiem izrādīja krājumu, ēku-pieminekļu izpētes, restaurācijas un saglabāšanas metodes atklāja galvenā speciāliste Ina Līne.

Par to, kā uzrunāt muzeja apmeklētāju, stāstīja TMR Apmeklētāju centra vadītāja Gunta Zaķīte. TMR arheologs Egīls Jemeļjanovs akcentēja arheoloģiskās izpētes nozīmi un muzeja telpiskās attīstības plānošanas iecerēs dalījās TMR direktores vietnieks Dainis Linmeijers, Pieminekļu nodaļas vadītājs Ivo Spila un Kultūrvides nodaļas vadītājs Aivars Irbe.

Pēc ekskursijām muzeju kolēģi pusdienojot pārsprieda redzēto, saviesīgos pulciņos dalījās pārdomās par muzeju darbību un aktualitātēm un baudīja vasaras dienu krāšņajā Turaidas kultūrvidē. Svētki noslēdzās, aizdedzot ugunskuru un kopīgi vienojoties dziesmās par Gauju, jūru, skaisto dabu un Latviju.