18.02.2016 12:00

Visa gada garumā vērienīgi svinēs Dzintaru koncertzāles 80 gadu jubileju

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Visa gada garumā vērienīgi svinēs Dzintaru koncertzāles 80 gadu jubileju Ieva Karlsberga

Šogad Dzintaru koncertzāle svin nozīmīgu jubileju - 80 gadus. Par godu šim notikumam, koncertzāles dzimšanas diena vērienīgi un ar plašu pasākumu programmu tiks svinēta visa gada garumā.

Kā portāls "Apriņķis.lv" uzzināja pašvaldībā, par godu nozīmīgajai jubilejai visa gada garumā notiks vairāki koncerti ar izcilu Latvijas un pasaules līmeņa mākslinieku piedalīšanos. Proti, 80. jubilejas gadā Dzintaru koncertzālē varēs baudīt gan pasaulslaveno māsu Baibas un Laumas Skrides, gan dziedātājas Ingas Kalnas un citu izcilu Latvijas mākslinieku sniegumu ciklā "Dzimuši Latvijā".

Tāpat koncertzālē uzstāsies arī vairāki pasaules līmeņa džeza izpildītāji, piemēram, Sāras Makenzijas kvartets, Dzintaros arī notiks pirmais Gidona Kremera rīkotais festivāls. Vienlaikus gaidām arī īpaši krāšņs Jūrmalas festivāls ar Ksenijas Sidorovas, Vestarda Šimkus, Aleksandra Antoņenko, Intara Busuļa un daudz citu izcilu mākslinieku piedalīšanos.


Savukārt pats svētku kulminācijas koncerts notiks 4. jūnijā, kad klausītājus gaida tikšanās ar populāriem un iemīļotiem mūziķiem - maestro Raimondu Paulu, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Antonu Ļahovski, Daumantu Kalniņu, Latvijas Radio bigbendu, Intaru Busuli un citiem māksliniekiem.

Atskatoties uz aizvadītajiem 80 gadiem un gatavojoties koncertzāles jubilejai, vēsturniece Inga Sarma un arhitekts Matīss Mailītis kopā ar Jūrmalas pilsētas muzeju un Dzintaru koncertzāli ir sākuši darbu pie izstādes par koncertzāles vēsturi no tās izveidošanās līdz mūsdienām. Izstādē, kuras atklāšana paredzēta 7. aprīlī, apmeklētāji varēs uzzināt, kādi pasaulslaveni mūziķi uzstājušies Dzintaru koncertzālē un kādi spilgti mūzikas dzīves notikumi saistīti ar koncertzāli - festivāli, pirmatskaņojumi un vēsturiski svarīgi pasākumi.

Lai savāktu pēc iespējas krāšņāku un bagātāku vēsturisko materiālu, līdz 1. martam izsludināta akcija "Meklējot vēstures pavedienus", aicinot ikvienu dalīties ar vēsturiskām liecībām no personiskajiem arhīviem par koncertdzīvi Dzintaru koncertzālē - fotogrāfijām, koncertu biļetēm, programmiņām vai spilgtiem atmiņu stāstiem. Īpaši vērtīgu liecību īpašnieki tiks apbalvoti ar ielūgumiem uz koncertiem.

Saistībā ar Dzintaru koncertzāles jubileju plānots izdot arī koncertzāles vēsturei veltītu grāmatu, veidot skulptūras koncertzāles galerijās, kā arī organizēt dažādus pasākumus.

Vēsturiskā Dzintaru koncertzāle ir pirmā slēgta tipa koncertzāle Latvijā, kas tika atklāta 1936. gada vasarā pēc arhitekta Viktora Mellenberga un Aleksandra Birzenieka projekta.

Tā ir unikāls Jūrmalas koka neoklasicisma arhitektūras paraugs ar nacionāla romantisma iezīmēm, kuras centrālās ieejas vestibila interjerā iestrādāti mākslinieka Anša Cīruļa sienu gleznojumi. Dzintaru koncertzāle ir valsts nozīmes arhitektūras un vēstures piemineklis un kopā ar visu kompleksu ir iekļauta Latvijas Kultūras kanonā.

Tomēr lielākā Dzintaru koncertzāles vērtība ir unikālā akustika, ko novērtējuši gan mākslinieki, gan klausītāji. Dzintaru koncertzāles Mazā zāle ar 500 skatītāju vietām pēc vairāku gadu rekonstrukcijas un restaurācijas darbiem, tika atklāta 2015. gada maijā, sniedzot iespēju koncertdarbībai Dzintaru koncertzālē norisināties visa gada garumā.