20.10.2015 11:46

Izdod grāmatu, kurā apkopotas nozīmīgas vēstures liecības un līdzcilvēku atmiņas par Mārupes novadu

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Par godu Mārupes novada 90 gadu jubilejai klajā nākusi Ilzes Būmanes sarakstītā grāmata "Mārupes novads Māras zīmē", kas stāsta par novadu no tā pirmsākumiem līdz pat mūsdienām.

Kā portāls "Aprinķis.lv" uzzināja pašvaldībā, grāmata "Mārupes novads Māras zīmē" ir trešā pašvaldības izdotā grāmata, kurā lasītāji var iepazīt to, kā gadu gaitā ir attīstījies Mārupes novads.

Šoreiz grāmatas autore ir novadniece, žurnāliste un vairāku grāmatu autore Ilze Būmane, kura, būdama īstena mārupiete, ar vislielāko godaprātu apkopojusi iedzīvotāju stāstus un faktus par novadu.

Grāmatas ievadvārdos autore Ilze Būmane raksta: "Pie grāmatas strādājot, esmu satikusi desmitiem Mārupes novada ģimeņu cilvēku. Tie bijuši mūsu kādreizējie kaimiņi, kas patiesi dāvājuši klusus prieka brīžus. Tie bijuši Jaunmārupes, Skultes un Tīraines ļaudis, kurus iepazinu pirmoreiz, un esmu priecīga, ka viņi uzticēja savus dzīvesstāstus. Gan lietišķās, gan pārdzīvojumiem bagātās tikšanās ļāva saprast – grāmatai jātop kā dzimtu stāstiem. Tālab tās apakšvirsraksts – "Dzimtas laikmetu maltuvē". Lasot uzzināsiet gan par skarbiem un smagiem brīžiem, gan priecīgiem notikumiem. Bet viscaur atziņa – mēs dzīvojam, esam stipri un strādīgi."

Par jauno grāmatu prieku neslēpj arī Mārupes novada domes priekšsēdētājs Mārtiņš Bojārs. "Šīs grāmatas radīšanā, iespējams, esam noķēruši pēdējo brīdi, jo ļoti daudz kas būtu aizgājis aizmirstībā. Lai arī Mārupes novads nevar lepoties ar greznām pilīm, mēs varam lepoties ar mūsu cilvēkiem, un tā, manuprāt, ir vislielākā bagātība. Šī grāmata ir par mums – mārupiešiem," teic novada domes priekšsēdētājs.

Grāmatas nosaukums "Mārupes novads Māras zīmē" izvēlēts, jo, kā saka pati autore, latviešu spēka zīmes, ko pazīstam no etnogrāfiskajiem rakstiem, vada tautas dzīvi. Ja pat vēsturiski iznācis tā, ka novada nosaukums cēlies no Māras vārda, tad mārupiešiem jau senos laikos nolemts labu, svētīgu darbu liktenis.

Grāmata sastāv no piecām nodaļām: "Vēsture", "Latvijas okupācijas zīmogs", "Padomju laiks – kolhozu gadi", "Atmoda: Latvijas Tautas frontes Mārupes nodaļa, neatkarības atjaunošana" un "Novada pārvērtības". Pirmajās četrās nodaļās līdzās ģimeņu dzīvesstāstiem izlasīsiet arī arhīvos atrasto. Piektā nodaļa vēsta par dzīvi neatkarīgajā Latvijā – rāda to ainu, kā mārupieši dzīvo šodien.