15.06.2014 16:52

Māksliniece Ieva Muzikante: "Tas, ko tu mīli, ir tavās acīs"

Autors  Rasma Rudzāte
Novērtēt šo ziņu
(1 balsojums)
Māksliniece Ieva Muzikante: "Tas, ko tu mīli, ir tavās acīs" publicitātes

"Acu zīlīte ir pārāk maza, lai tajā iegleznotu Latviju, tāpēc es skatienu esmu notvērusi saulesbrillēs," par savu jauno darbu ciklu "Latvija – gadalaiki" saka māksliniece Ieva Muzikante no Baldones.

"Ievas Muzikantes darbu cikls "Latvija – gadalaiki" ir jauna elpa mākslinieces līdzšinējā karjerā. Šajā ciklā viņa atveidojusi cilvēku portretus – personālijas, kuras pievēršas eksistenciāli filozofiskām tēmām, proti, līdzcilvēks – mīlestība – piederība – harmonija," stāsta izstādes recenzente, māksliniece, Mag. art Ance Gricmane.

"Divpadsmit gleznās, kas veidotas eļļas tehnikā uz audekla, vienojošais elements ir saulesbrilles. Metaforiskā nozīmē acis ir cilvēka dvēseles spogulis. Savas skaidrības dēļ spogulis ir saules simbols. Japānā spogulis simbolizē pilnīgu dvēseles skaidrību. Sintoistu tempļos var atrast svētos spoguļus. Viduslaiku un renesanses mākslā spogulis norāda uz gudrību un patiesību."

Gleznotāja Ieva Muzikante par izstādē redzamo darbu tapšanu stāsta: "Cilvēka mūžs ir kā gada ritums – pavasarim seko vasara, vasarai seko rudens, rudenim – ziema. Cilvēks ir daļa no dabas, daļa no tēvzemes, daļa no laika, daļa no sabiedrības. Diemžēl mums nav dots šo ciklu atkārtot, paņemot pavasara ziedēt priekam ziemas gudrību.

Mēs katrs pasaulē skatāmies caur savu prizmu, un pasaule mums veras pretī un spoguļojas mūsos, tā arī šajās saulesbrillēs ir redzamas dzimtenes ainavas: bērnam tas ir pavasaris, pats mūža sākums, kad pasaule vēl ir jauna. Jaunības gados vasara atnes bagātus rudzu laukus un siena vālus, brieduma gados – rudens augļi un krāsu simfonija koku lapās, sirmgalvja acīs pretī lūkojas ziema, sniegs ir matos un pāri viņa mūžam."

Māksliniece gleznas ir apturējusi dažādās tapšanas stadijās, sākot no skices līdz klasiski nobeigtam darbam, lai uzsvērtu dzīves cikla dinamismu, kas ir nepabeigts process. Tas turpinās, mainās, attīstās, kamēr vien mēs dzīvojam.

"Cilvēka mūžs ir skaists un unikāls jebkurā vecuma posmā, tāpat kā Latvijas daba jebkurā gadalaikā," atzīst māksliniece.

Vienlaikus Ieva Muzikante savās gleznās veiksmīgi fiksē mūsu laiku, par ko liecina mūsdienīgā gleznojuma maniere, kompozīcija, portretējamo personāžu apģērba detaļas un briļļu dizains.

Mēs katrs šobrīd esam savā mūža gadalaikā. Kurā tieši? Māksliniece to ļauj atklāt skatītājam pašam.

Ieva Muzikante ir profesionāla māksliniece, Latvijas Mākslinieku savienības biedre. Izglītību ieguvusi Latvijas Mākslas akadēmijā – 1990. gadā absolvējusi Tēlniecības nodaļu, 2013. gada jūnijā Glezniecības nodaļas maģistrantūru pie prof. Alekseja Naumova un Kaspara Zariņa. Pašlaik Ieva Muzikante turpina mācības Latvijas Mākslas akadēmijas doktorantūrā.