19.10.2013 08:31

Līdz ar atvadām no vasaras Botāniskajā dārzā uzplaukusi Dienvidamerikas tropu Viktorijas ūdensroze

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
LU Botāniskā dārza Palmu mājas baseinā uzziedējis Dienvidamerikas tropu ūdensrozes Viktorijas zieds – kā atvadas siltajai vasarai. LU Botāniskā dārza Palmu mājas baseinā uzziedējis Dienvidamerikas tropu ūdensrozes Viktorijas zieds – kā atvadas siltajai vasarai. publicitātes

Latvijas Universitātes (LU) Botāniskā dārza Salaspils novadā siltumnīcas baseinā šīs nedēļas nogalē kā atvadas siltajai vasarai plaukst Dienvidamerikas tropu ūdensrozes Viktorijas pēdējie ziedi.

Latvijas Universitātes Botāniskās dārza Palmu mājas tropu siltumnīcas baseinā Viktorijas ūdensroze šovasar izcili ziedēja – kopš jūnija sākuma tā atvērusi 25 ziedus, vēsta www.kasjauns.lv. Šo piektdien, 18. oktobrī, tā atkal uzziedējusi. Zieds būs skatāms vēl arī sestdien. Toties svētdien gaidāms šīs vasaras atvadu sveiciens – vēl viena, pēdējā Viktorijas zieda atvēršanās, informēja LU Botāniskā dārza direktora vietniece Signe Tomsone.

Dabā Paranas viktorijas (Victoria cruziana) zieds atplaukst naktī, bet nākamajā dienā ap pusdienas laiku tas aizveras, lai pievakarē, iestājoties krēslai, atvērtos otrreiz un nākamajā rītā nogrimst ūdenī briedināt sēklas. Tomēr Botāniskajā dārzā rudens īsās dienas veicinājušas to, ka zieds ir atvērts apmeklētājiem izdevīgā laikā – dienā. Savvaļā augs mīt Paranā un citās Dienvidamerikas upēs.

Nedēļas nogalē Botāniskā dārza apmeklētāji var baudīt ne tikai rudenīgas pastaigas. Ienākot Palmu mājā, izstādē "5 kontinenti uz palodzes" var iepazīt istabas puķes un uzzināt, kā tās kopt ziemā. Siltumnīcās priecēs ziedošas orhidejas – cimbīdijas, stanhopejas un pholidotas, kā arī Ugandas klerodendrs, gardēnijas, eihāres, hibiski un citi rudenī ziedoši augi.

Savukārt augļus briedina citrons, vīģe un kafijkoks. Līdz novembrim Tropu tauriņu mājā vēl ir pēdējā iespēja vērot eksotiskos tauriņus, pēc tam tie atkal būs skatāmi tikai nākamā gada pavasarī. Īpaši jāatzīmē, ka oktobra nogalē no kūniņām šķiļas Atlanta pāvači – vieni no pasaules lielākajiem naktstauriņiem.

LU Botāniskais dārzs (Kandavas ielā 2, Pārdaugavā) atvērts ik dienu no pulksten 9 līdz 16.30. Aktuālo situāciju par Viktorijas ziedēšanu var uzzināt, zvanot uz Botānisko dārzu no pulksten 9 līdz 16 pa tālruni 26319560.