24.02.2015 11:55

Minidators zem ādas. Pētīs implantējamo mikroshēmu ievainojamības

Autors  Irīna Borovaja, "Kaspersky Lab" sabiedrisko attiecību konsultante Latvijā
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

IT drošības programmu izstrādes uzņēmums "Kaspersky Lab" uzsāk sadarbību ar Zviedrijas neatkarīgo biohakeru kopienu "BioNyfiken", lai pētītu cilvēka "savienojuma" ar internetu iespējas un ievainojamības.

Saistībā ar visdažādāko implantu, tostarp elektrokardiostimulatoru, insulīna sūkņu, dzirdes aparātu un galvas smadzeņu dziļas stimulācijas sistēmu, izgudrošanu un izplatību pasaulē kļūst arvien vairāk cilvēku, kuru organismā atrodas minidatori.

Turklāt pēdējā laikā parādās personas, kas implantē savā ķermenī tehniskās ierīces ar veselības stāvokli galīgi nesaistītu iemeslu dēļ. Šīs personas cenšas padarīt ērtāku savu ikdienu — viedie implanti ļauj viņiem tikai ar vienu rokas kustību kontrolēt durvju slēdzenes, iepirkties un iegūt piekļuvi datorsistēmām. Un šī tendence rada jautājumu: no kā mums ir jābaidās, ja mēs ļaujam savam ķermenim saturēt lielus konfidenciālas informācijas apjomus?

Biohakeru kopiena "BioNyfiken" popularizē ideju, ka mikroshēmu implantēšana cilvēkā ir pilnīgi normāla lieta. Šie entuziasti uzskata, ka zemādas implants ne ar ko neatšķiras no auskara vai tetovējuma un drīzumā arvien vairāk cilvēku izvēlēsies mikroshēmas ar bezkontakta sakaru tehnoloģiju saziņai ar dažādām ierīcēm un sistēmām.

Viens no "BioNyfiken" dibinātājiem Hanness Šēblads apgalvo, ka tehnoloģija jau strādā. "Mēs redzam, cik strauji aug to cilvēku skaits, kas izmanto implantētas mikroshēmas, lai ātri un ērti veiktu ikdienišķas darbības, piemēram, iekļūtu ēkās, atbloķētu personīgās ierīces bez PIN koda, iegūtu piekļuvi dažādiem datiem, " norāda biohakeru kopienas ideologs.

"Es domāju, ka šis jaunais cilvēka un datora mijiedarbības veids ir tikpat revolucionārs kā pirmās saskarnes ar "logiem" parādīšanās vai skārienvadības tehnoloģijas ieviešana. Identificēšana ar rokas pieskārienu cilvēkam ir dabiska atšķirībā no mums svešajiem PIN kodiem un parolēm. Un katra jauna ierīce, vai tā ir papildu atslēga vai bezkontakta karte, tikai sarežģī mūsu dzīvi."

"Taču mēs saprotam, ka šajā situācijā ir ļoti svarīgi sadarboties ar vadošajiem informācijas drošības ekspertiem, kas zina visu par tehnoloģijām un var mums palīdzēt izanalizēt riskus, " piebilst Hanness Šēblads. ""Kaspersky Lab" ir ideāls partneris "BioNyfiken". Šī uzņēmuma speciālisti ir īsti profesionāļi, kam ir liela pieredze darbā ar vismodernākajām tehnoloģijām kopš to pirmsākumiem. Kopā ar viņiem mēs pētīsim implantējamo mikroshēmu ievainojamības reālos apstākļos, kādos cilvēki šīs ierīces lieto. Ja tiks atklāti kaut kādi riski, mēs, protams, meklēsim veidus, kā tos neitralizēt."

Līdztekus kopīgiem pētījumiem ar "BioNyfiken" "Kaspersky Lab" plāno sadarboties ar plašu biohakeru kopienu Zviedrijā un visā Eiropā, lai pievērstu uzmanību drošības un konfidencialitātes jautājumiem. Tas ir ārkārtīgi svarīgi, jo jau tagad ir vairāki uzņēmumi, kas ir gatavi izmantot augsto tehnoloģiju ēku iespējas – piemēram, Stokholmas inovāciju nams "Epicenter" – un ieviest identificēšanu ar implantētu mikroshēmu, nevis izmantojot papildu ierīces.

"Kaspersky Lab" ģenerāldirektors Jevgeņijs Kasperskis šādi komentēja sadarbību ar biohakerisma ideologiem: "Personīgi es izvēlētos dzīvot bez mikroshēmas zem ādas, taču es saprotu, ka tehnisko progresu nevar apturēt un pasaulē atradīsies pētnieki, kas ir gatavi eksperimentēt ar savu ķermeni, lai pārbaudītu jauno tehnoloģiju iespējas. Tad lai labāk viņi to dara, pilnīgi izprotot visus iespējamos riskus un izmantojot visjaunākos sasniegumus datorsistēmu aizsardzības jomā. Izstrādājot jaunas tehnoloģijas, bieži gadās, ka par drošību iedomājas pašās beigās, kad problēmas novērst ir grūti un dārgi.

Es priecājos, ka kopiena "BioNyfiken" ir izvēlējusies mūs kopīgai drošības jautājumu izpētei sakarā ar cilvēka "pievienošanu" internetam. Varbūt mēs neatradīsim nekādas ievainojamības, bet, ja cilvēki vēlas sev implantēt mikroshēmu, man būtu mierīgāks prāts, zinot, ka eksperti ir rūpīgi izpētījuši visas iespējamās sekas."