20.10.2012 14:20

Uzņēmēja: Saldēto dārzeņu bizness Latvijā nav izdevīgs

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Uzņēmēja: Saldēto dārzeņu bizness Latvijā nav izdevīgs arhīvs

Saldēto dārzeņu ražošanas bizness Latvijā nav izdevīgs pārāk lielās konkurences un mazā valsts atbalsta dēļ, atzīst dārzeņu pārstrādes uzņēmuma SIA "Nissi" īpašniece Ilona Āboliņa.

"Baltijas valstu ražotājiem saldētie dārzeņi ir neizdevīgs bizness. Vecajās Eiropas valstīs ir ļoti attīstīta šādas produkcijas ražošana, kā arī attiecīgs valsts atbalsts, un nevaru iedomāties, kā Latvijā kāds varētu sacensties, piemēram, ar "Bonduell"," intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" sacīja I. Āboliņa, kuras vadītais uzņēmums, kā vēstīts, gatavojas būvēt jaunu rūpnīcu Baldonē, ieguldot vairāk nekā vienu miljonu latu, plānojot trīskāršot pašreizējās jaudas un palielinot eksporta daļu līdz 70 %.

Viņa arī norādīja, ka saldēto produktu tirgus Latvijā ir aizņemts ar importu. Tāpat nepieciešams ļoti daudz dārzeņu, kuru Latvijā nemaz nav. Saldēto dārzeņu porciju sastāvā ir kukurūza, zirnīši, puķkāposti, kas Latvijā tik lielos daudzumos netiek audzēti, tātad tie jāieved, uzskata uzņēmēja.

"Turklāt, gatavojot saldētos dārzeņus, ir svarīgs to piegādes ātrums sezonas laikā, mizošanas temperatūra. Tas kopumā ir ļoti sarežģīts process. Gatavojot tvaicētos dārzeņus, nav tik svarīgi, lai dārzeņi ir tikko novākti no lauka – varam tos iepirkt un pārstrādāt jebkurā gadalaikā. Gatavās tvaicētā produkcijas uzglabāšanas temperatūra ir plus divi līdz plus 20 grādi, produktus varam novietot noliktavās, kur pietiek ar labu ventilāciju, kamēr saldētā produkcija jātur saldētavā," sacīja uzņēmēja.

Jautāta, kā kopumā vērtē šī gada ražas, viņa sacīja, ka tās esot laba.

"Tie zemnieki, ar kuriem strādājam, par ražām nav sūdzējušies. Daļa ražas – kartupeļi un bietes – jau ir noliktavās. "Nissi" ir trīs pastāvīgi piegādātāji – Latvijas zemnieku saimniecības, kas spēj nodrošināt 6000 tonnu kartupeļu, 2000 tonnu biešu, 1000 tonnu burkānu un 1000 tonnu sīpolu pārstrādes jaudu," sacīja I. Āboliņa.

Viņa arī norādīja, ka maksā zemniekiem tirgus iepirkuma cena, tomēr mērķis ir panākt fiksētu gada cenu.

"Tas nozīmē, ka rudenī iepērkam par diviem, trim santīmiem dārgāk nekā pavasarī. Vidējā tirgus gada cena patlaban ir vidēji seši, septiņi santīmi par vienu kilogramu kartupeļu, burkāniem – 10–12 santīmi, apmēram tikpat arī par sīpoliem," klāstīja "Nissi" vadītāja.

Kā liecina "Firmas.lv" dati, SIA "Nissi" apgrozījums pērn bija 629 509 lati, kas ir par 6,4 % mazāk nekā 2010. gadā, kad apgrozījums bija 672 484 lati. Uzņēmuma peļņa pērn bija 28 538 lati, kas ir par 26 % mazāk nekā 2010. gadā, kad peļņa bija 38 465 lati. SIA "Nissi" pilnībā pieder I. Āboliņai.

Pilnu interviju ar I. Āboliņu lasiet "Nozare.lv" sadaļā "Viedokļi, intervijas".