15.10.2012 18:48

Valstsvīriem nav skaidrs, kam pieder Inčukalna gāzes krātuve

Autore 
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Attēlam ir ilustratīva nozīme. Attēlam ir ilustratīva nozīme. arhīvs

Ekonomikas ministrija (EM) ir sākusi pētīt Latvijas gāzes tirgus liberalizācijas iespējas, taču par to ir vēl ļoti daudz neskaidrību. Viena no tām – kam pieder gāzes krātuve Inčukalnā.

 

Valsts domā, ka krātuve "Gazprom" izīrēta uz laiku, bet Krievijas kompānija to uzskatot par savu. Dokumentus analizē vairāku iestāžu juristi un cer līdz novembrim rast risinājumu sarežģītajai situācijai.

"Tas, ko mēs darām, ir – juridiski vērtējam, ar kādu likumisku risinājumu Latvija varētu šo gāzes liberalizāciju veikt. Tas, ka gāzes tirgus liberalizācija Latvijā tiks veikta, ir absolūti skaidrs visām pusēm, arī LG un "Gazprom". Tā ir nenovēršama notikumu virzība. Par konkrēto risinājumu mēs valdībā tuvākajos mēnešos runāsim," TV3 raidījumā "Nekā Personīga" sacīja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts ("Reformu partija").

Tikmēr "Gazprom" un LG plānojot ievērojamu Inčukalna gāzes krātuves rekonstrukciju. Tā paredzot investīcijas no 191 līdz pat 380 miljoniem eiro. Ja pēc rekonstrukcijas valsts gribēs Inčukalnu atgūt, "Gazprom" šos līdzekļus valstij prasītu atmaksāt.

Lai arī Eiropas Komisija prasa jau tuvākajos gados liberalizēt gāzes tirgu, Latvijā problēmas rada 1997. gadā noslēgtais LG privatizācijas līgums. "Saskaņā ar starptautisko likumdošanu lēmumu par komerckompānijas struktūras izmainīšanu pieņem akcionāri. Jebkura cita veida darbība var kalpot par priekšmetu tiesvedībai. Līdz 2017. gadam spēkā esošā starptautiska līmeņa vienošanās neparedz LG sadalīšanu. Kā man ir zināms, starp LG un Latvijas valsti ir vienošanās par to, ka tiks veidota darba grupa, kas rīkos konsultācijas, lai šo jautājumu risinātu. Tas ir atlikts uz ilgāku laiku, tāpēc runāt, kā tas varētu notikt, vēl ir pāragri," teic "Gazprom" biroja vadītājs Latvijā Jevgeņijs Roldugins.

Cita LG akcionāra "Itera Latvija" vadītājs Juris Savickis uzsvēris, – ja Latvija nolems tiesāties ar "Gazprom", tad pretī saņems lielākas gāzes cenas.

""Gazprom" jau par to neizsakās, jo notiek sarunas, bet es varu to pateikt brīvi – tas ir tīrākais politiskais pasūtījums. Lai kaut kā citas lietas risinātu. Es kā gāzes patērētājs varu jums pateikt skaidri un gaiši – ja "Gazprom" uzliek sodus, noteikti būs tā, ka palielināsies gāzes cena. To, ko jūs atņemsiet vienā vietā, jūs atdosit citā vietā," sacīja J. Savickis.

Atšķirībā no Lietuvas, kas sūdzējusies Eiropas Komisijā un vērsusies ar prasību Zviedrijas tiesā, Latvija ar "Gazprom", visticamāk, netiesāsies.

Neoficiāli izskanot, ka "Gazprom" varētu apsteigt Baltijas valstu valdības un pati veikt formālu gāzes tirgus atvēršanu, lai piemērotos Eiropas regulējumam, piemēram, gāzes cauruļvadus pārdodot kādam citam uzņēmumam. Pat ja jaunais cauruļvadu īpašnieks būtu netieši saistīts ar "Gazprom", formāli Eiropas prasības tiktu ievērotas, 14. oktobrī vēstīja TV3 raidījums "Nekā Personīga".